3. Domácnosti


3.4 Vybavní bytových domácností

3.4 Vybavní bytových domácností

Struktura otázek týkajících se úrovně vybavenosti bytových domácností doznala oproti minulému sčítání jistých změn. Vzhledem k tomu, že se automatické pračky, mrazničky či televizory staly běžnou součástí většiny domácností, nebyla již při posledním sčítání vybavenost těmito spotřebiči zjišťována. Stejně jako před deseti lety se objevil dotaz na možnost využívat osobní automobil, rekreační objekt a telefon. Zjišťovala se však nejen vybavenost pevnou telefonní linkou, ale vzhledem k technickému vývoji posledních let i mobilním telefonem. Rovněž nově zařazená otázka možnosti užití osobního počítače (i s napojením na internet) je dokladem posunu v životní úrovni domácností.

V průběhu posledních deseti let se mírně zvýšil podíl domácností vybavených osobním automobilem – z 53,6 % na 57,0 %. K nejvyššímu přírůstku došlo u venkovských obcí (na 63,5 %), kde je automobil využíván především k dopravě za prací, službami či nákupy do spádově blízkých měst. U řady domácností bydlících na venkově bylo pořízení automobilu nutností vzhledem k omezení dopravní obslužnosti. Díky rozvoji mobilních technologií a telefonizaci zejména na venkově dosáhl podíl domácností vybavených telefonem (ať již mobilním či pevnou linkou) 81,5 %. Pro srovnání v roce 1991 mělo v okrese pevnou linku 43,8 % bytů. Ze 16,1 % na 22,5 % se v průběhu posledních deseti let zvýšilo zastoupení domácností s možností využívat rekreační objekt. Trávení volného času na chatách a chalupách je doménou především městského obyvatelstva. V krajském městě má tuto možnost téměř třetina všech domácností, v ostatních obcích bez statutu města je to v průměru pouze 8 % domácností.

Osobní počítač si do data sčítání pořídilo 17,0 % domácností, přičemž 40 z každých 100 počítačů umožňovalo připojení na internet. Průměrně lépe počítačově vybavené jsou domácnosti ve městech (nejvíce v Lázních Bohdaneč – 21,2 %), lze však předpokládat, že se v tomto ohledu budou rozdíly mezi městy a venkovem ještě více stírat. Veškerým zjišťovaným vybavením (automobilem, telefonem, počítačem i rekreačním objektem) disponovalo k datu sčítání 5,1 % všech bytových domácností v okrese, což představuje nejvyšší podíl mezi okresy v Pardubickém kraji.

V bytech obývaných jednou cenzovou domácností je oproti bytům s více cenzovými domácnostmi v průměru vyšší vybavenost osobním počítačem a pevnou telefonní linkou. Rovněž možnost využívat rekreační objekt je u těchto rodin více zastoupena. Na druhé straně v případě soužití více cenzových domácností v bytě byla zjištěna mnohem vyšší vybavenost osobními automobily (64,0 %) a četnější využívání více automobilů v domácnosti.

Relativně nejméně vybavené ve všech sledovaných ukazatelích (kromě mobilních telefonů) jsou jednočlenné domácnosti. Automobil využívá 24 ze 100 jednotlivců a počítač pouze 6 ze 100. S rostoucím počtem členů míra vybavenosti roste, u některých velmi početných rodin (5 a více členů) se však především vzhledem k finančním možnostem může snižovat. Rozdíly ve vybavení v závislosti na počtu dětí nejsou tak výrazné, v průměru nejlépe jsou vybaveny rodiny se dvěma závislými dětmi.

Úroveň vybavení domácností se liší podle věku uživatele bytu. U bytů s nejmladšími uživateli do 29 let byla zjištěna nejvyšší míra využívání mobilních telefonů (53 domácností ze 100). Pro mladší a střední generaci je typické vybavení počítači (věková skupina uživatelů 30 – 39 let: 28 domácností ze 100, věková skupina 40 – 49 let: 31 ze 100). V poslední jmenované kategorii má relativně nejvíce domácností možnost využívat osobní automobil (70 ze 100). Domácnosti s uživateli bytu ve věku 50 – 59 let nejčastěji využívají rekreační objekt (27 ze 100). Pouze pevné telefonní lince dávají přednost domácnosti patřící k nejstarší generaci (uživatelé šedesátiletí a starší: 60 domácností ze 100).

Tab. 13 Vybavení bytových domácností ve městech a v ostatních obcích

Je zřejmé, že na úroveň vybavení domácností působí celá řada faktorů. Od finančních možností přes zájmy a potřeby jednotlivých členů až po konzervativní přístup zejména starší generace k novým technickým vymoženostem. Uvedené údaje zjištěné k datu sčítání vyjadřují dolní hranici vybavenosti. Vzhledem k negativnímu postoji některých osob ke sčítání lidu a zejména k otázkám týkajících se vybavenosti domácností nebyly ve všech případech tyto dotazy zodpovězeny.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.