3. Domácnosti


3.2 Cenzové domácnosti

3.2 Cenzové domácnosti

Pro určení typu cenzové domácnosti jako jednotky, která se dále již nečlení, je rozhodující pojem rodiny. Podle vzájemných příbuzenských či jiných vztahů rozlišujeme cenzové domácnosti rodinné a nerodinné. Změny ve složení domácností jsou odrazem vývoje věkové struktury obyvatel, vývoje sňatečnosti či rozvodovosti. Působí zde ekonomické i bytové podmínky a v posledním desetiletí zejména změněná společensko-politická situace. Základní trendy v dlouhodobém vývoji struktury cenzových domácností jsou: pokles zastoupení úplných rodin, neustále se zvyšující podíl neúplných rodin a domácností jednotlivců, růst podílu dětí žijících v neúplných rodinách, klesající průměrná velikost domácnosti. Ještě v roce 1970 se průměrný počet členů cenzové domácnosti v okrese Pardubice blížil třem (2,78). O třicet let později žilo v jedné domácnosti v průměru 2,36 členů.

Tab. 11 Základní údaje o cenzových domácnostech

Z celkového počtu 67 856 cenzových domácností bylo v okrese Pardubice k datu sčítání 38 036 (56,1 %) úplných rodin v podobě soužití manželů či druha a družky bez dětí nebo s dětmi. Během třicetiletého vývoje se podíl úplných rodin sice snížil o sedmnáct procentních bodů, přesto zůstaly ve struktuře domácností nejpočetnější skupinou. Nejvíce úplných rodin je složeno ze dvou členů (37,0 %). Čtyřčlenné rodiny tvoří 29,8 % a tříčlenné 27,6 % všech úplných rodin.

Od roku 1991 se zvýšil počet tzv. faktických manželství neboli soužití druha a družky z 1 016 (2,5 % úplných rodin) na 1 542 (4,1 %). Vzhledem k tomu, že dle metodiky sčítání vzniká úplná rodina trvalým pobytem obou osob v témže bytě, lze předpokládat, že je skutečný počet těchto soužití ještě vyšší. V nesezdaném soužití žijí nejčastěji rozvedení muži ve věku 50 – 54 let, u žen jsou to svobodné ve věkové skupině 25 – 29 let. Podíl partnerských soužití bez sňatku u svobodných se neustále zvyšuje.

Úplné rodiny se závislými dětmi se v okrese podílely na všech cenzových domácnostech 25,1 %, pro srovnání v roce 1970 to bylo 42,7 %. Největší úbytek v počtu i procentním zastoupení úplných rodin se závislými dětmi byl zaznamenán v průběhu posledních deseti let (o 9,8 procentního bodu), a to zejména vlivem nízké porodnosti. Ta se odrazila rovněž na vývoji struktury úplných rodin podle počtu závislých dětí. Nejpočetnější skupinou sice stále zůstávají rodiny se dvěma dětmi (48,4 % všech úplných rodin se závislými dětmi), neustále však přibývá rodin jen s jedním dítětem (44,6 %). Úbytek úplných rodin se závislými dětmi je způsoben také tím, že se děti stále častěji rodí mimo manželství.

Tab. 12 Struktura jednotlivých typů domácností v % podle počtu členů

Typickým trendem posledních let je růst počtu i podílu neúplných rodin (soužití jednoho z rodičů s alespoň jedním dítětem, případně s dalšími osobami). V okrese Pardubice bylo v roce 2001 sečteno 8 903 neúplných rodin (o 2 306 více než před deseti lety), což představuje 13,1 % všech cenzových domácností. Ve srovnání s krajským průměrem je tento podíl o 1,1 procentního bodu vyšší. V 85 ze 100 neúplných rodin stojí v čele rodiny žena, přičemž největší zastoupení mají ženy ve věku 40 – 49 let a ženy ekonomicky aktivní. V 62,9 % neúplných rodin žijí společně pouze dvě osoby, tři členy má tento typ domácností ve 30,7 % případů.

Od sčítání v roce 1991 došlo v okrese ke zvýšení počtu neúplných rodin se závislými dětmi o 1 433 a procentní zastoupení na všech cenzových domácnostech vzrostlo ze 6,1 % na 7,8 %. Na rozdíl od úplných rodin, kde převažují domácnosti se dvěma dětmi, u neúplných rodin tvoří největší podíl (65,5 %) domácnosti jen s jedním dítětem. Rodiny se dvěma dětmi se podílejí na neúplných rodinách se závislými dětmi 29,5 %. V 88 % neúplných rodin se závislými dětmi stojí v čele rodiny žena, přičemž největší zastoupení mají rozvedené ženy (51,6 %), druhou nejpočetnější skupinu tvoří vdané ženy (28,6 %). I když některé z nich žijí společně s manželem, je-li přihlášen k trvalému pobytu na jiném místě, nejde podle metodiky sčítání o úplnou rodinu. Ze 100 žen v čele neúplných rodin se závislými dětmi bylo 12 svobodných a 7 ovdovělých.

Oproti roku 1970 se v okrese Pardubice zdvojnásobil počet domácností jednotlivců. Samostatnou domácnost tvořilo při posledním sčítání 19 764 osob (29,1 % všech cenzových domácností), z toho bylo 8 652 mužů. Jednalo se nejčastěji o muže ve věku 40 – 49 let, jelikož v této věkové kategorii je relativně vysoké zastoupení rozvedených. Rozvedení tvoří 34,7 % všech domácností jednotlivců – mužů. Početnou skupinou především v nižších věkových kategoriích jsou svobodní muži (33,3 % ze všech samostatně žijících mužů). Mezi domácnostmi jednotlivců tvořených ženami je nejvíce žen sedmdesátiletých a starších. Jde nejčastěji o ženy ovdovělé (56,0 % všech samostatně žijících žen). Rozvedené ženy tvoří 21,1 % a svobodné 15,1 % těchto domácností. Tři čtvrtiny všech domácností jednotlivců bydlí samostatně, téměř čtvrtina společně s jinou cenzovou domácností, jen nepatrná část (0,7 %; 144 osob) se označila za podnájemníky.

Nejmenší zastoupení mezi všemi cenzovými domácnostmi mají vícečlenné nerodinné domácnosti. V pardubickém okrese jich bylo v roce 2001 sečteno 1 153 (o 943 více než před deseti lety) a na všech cenzových domácnostech se podílely 1,7 %. Výraznější přírůstek vícečlenných nerodinných domácností byl vyvolán metodickou změnou v zařazování soužití prarodiče s vnoučetem (dříve neúplná rodina). Nejčastěji šlo o soužití dvou osob (v 93,8 % případů), u 5,5 % se jednalo o tříčlenné domácnosti. Mezi osobami stojícími v čele vícečlenných nerodinných domácností bylo rovnoměrné zastoupení mužů a žen. Z hlediska věkové struktury se jednalo převážně o muže ve věku 20 – 24 let a ženy sedmdesátileté a starší.

Strukturu cenzových domácností v rozdělení podle výše uvedených skupin lze charakterizovat také z územního hlediska. Ve městech jsou oproti ostatním obcím v průměru více zastoupeny neúplné rodiny a domácnosti jednotlivců (odlišný životní styl, vyšší procento rozvedených, vliv věkové struktury). Největší podíl těchto domácností mezi městy byl zaznamenán v Pardubicích, kde žije 58,4 % všech cenzových domácností okresu. Z celkového počtu 39 642 cenzových domácností žijících v krajském městě tvořily neúplné rodiny 14,1 % a domácnosti jednotlivců 30,9 %. Ve srovnání s ostatními městy zde byl zjištěn rovněž nejvyšší podíl neúplných rodin se závislými dětmi (8,6 % všech cenzových domácností ve městě) a zároveň nejnižší podíl úplných rodin se závislými dětmi (23,0 %). Úplné rodiny (s dětmi i bez dětí) se v Pardubicích podílely na všech domácnostech 52,9 % (o 3,2 procentního bodu pod průměrem okresu a zároveň nejnižší podíl mezi všemi městy Pardubického kraje).

Městy s nejnižším podílem neúplných rodin byly Chvaletice (11,1 %) a dále Sezemice (11,3 %), kde bylo také nejmenší zastoupení domácností jednotlivců (25,9 %) z měst okresu. Úplné rodiny tvořily v Sezemicích 61,5 % všech cenzových domácností, což představuje o 5,4 procentního bodu vyšší hodnotu než okresní průměr. Zastoupení neúplných rodin a nerodinných domácností tvořených jedním či více členy na všech domácnostech je v pardubickém okrese nejvyšší mezi okresy v kraji, republikový průměr ale nepřevyšuje. V souvislosti s tím má Pardubicko také nejnižší průměrný počet členů cenzové domácnosti oproti zbývajícím okresům Pardubického kraje.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.