Obyvatelstvo a bydlení v okresech česko-polského pohraničí - N


2.1. Metodické vysvětlivky Česká republika Údaj o

2.1. Metodické vysvětlivky

Česká republika

Údaj o počtu obyvatel zahrnuje všechny osoby, které měly v rozhodný okamžik sčítání na území České republiky trvalý nebo dlouhodobý pobyt bez ohledu na to, zda v rozhodný okamžik sčítání byly v místě svého trvalého nebo dlouhodobého pobytu přítomny. Osoby s dlouhodobým pobytem jsou pouze cizinci s přechodným pobytem na území České republiky, pokud doba jejich pobytu přesáhla 90 dnů. Osoby s trvalým pobytem jsou osoby, které měly k datu sčítání na území České republiky trvalý pobyt, bez ohledu na státní občanství.

Státní občanství uváděly i osoby bez státního občanství zápisem této skutečnosti, osoby s dvojím občanstvím zapsaly obojí. Ve zpracování výsledků jsou tyto údaje většinou uváděny samostatně.

Národnost vyplnil každý podle svého rozhodnutí, včetně uvedení dvou národností nebo neuvedení žádné.
Mateřský jazyk byl definován jako jazyk, kterým se sčítanou osobou v jejím dětství hovořila matka nebo osoby, které sčítaného vychovaly.
Rodinný stav je stav de iure, tedy právní manželský stav každého jednotlivce. Faktický stav - vztah druh/družka se uváděl pouze na Bytovém listu v otázce zjišťující vztah osoby k uživateli bytu.
Nejvyšší ukončené vzdělání vyplňovaly pouze osoby ve věku 15 a více let podle nejvyšší ukončené školy. Jako samostatný stupeň vzdělání je uvedeno nástavbové studium, absolvování dvou nebo více středních škol (školy ukončené závěrečnou zkouškou nebo maturitou) a vyšší odborné vzdělání (absolventi vyšších odborných škol, případně dalších škol ukončených absolutoriem). Vysokoškolské vzdělání se zjišťovalo v členění na vysokoškolské bakalářské (pouze absolventi bakalářského studijního programu), vysokoškolské (dřívější absolventi vysokých škol a současní absolventi magisterského studijního programu) a vědecká příprava (doktorský studijní program a bývalá vědecká příprava). Obor vzdělání vyplňovaly pouze osoby s ukončeným vyšším než základním vzděláním, a to podle specializace nejvyšší ukončené školy.
Mezi ekonomicky aktivní osoby jsou zahrnuty všechny osoby, které uvedly na Sčítacím listu osob, že patří mezi zaměstnané osoby, zaměstnavatele, samostatně činné, pracující důchodce, pracující studenty a učně, ženy na mateřské dovolené v trvání 28 resp. 37 týdnů, osoby v základní, náhradní nebo civilní vojenské službě, ve vazbě a výkonu trestu nebo osoby nezaměstnané. Pro zařazení osob do kategorie zaměstnaných, zaměstnavatelů nebo samostatně činných osob byl rozhodující stav k rozhodnému okamžiku sčítání – jejich formální vazba k zaměstnání bez ohledu na délku pracovního úvazku, charakter pracovní aktivity (trvalý, dočasný) nebo druh pracovního poměru, dohody či smlouvy. Nezaměstnané jsou všechny osoby 15leté a starší, které byly v rozhodný okamžik sčítání bez práce, hledaly aktivně práci a byly připraveny k nástupu do práce. Ekonomicky neaktivní osoby jsou nepracující důchodci, ostatní nepracující osoby s vlastním zdrojem obživy, žáci, studenti a učni, osoby v domácnosti, děti předškolního věku a ostatní závislé osoby.

Všechny osoby ekonomicky aktivní uváděly postavení v zaměstnání podle vykonávaného zaměstnání (resp. posledního zaměstnání u nezaměstnaných osob).
Zaměstnavatelé jsou ekonomicky aktivní osoby, které zaměstnávají (nebo zaměstnávaly) jednu nebo více osob. Samostatně činní jsou osoby s podnikatelským oprávněním, které pracují na vlastní účet a nezaměstnávají v rámci svého podnikání žádné další osoby – zaměstnance. Zaměstnanci mají placená zaměstnanecká místa.

Míra ekonomické aktivity vyjadřuje podíl počtu ekonomicky aktivních na počtu obyvatel starších 15 let.

Míra zaměstnanosti vyjadřuje podíl počtu zaměstnaných osob na počtu obyvatel starších 15 let.

Míra nezaměstanosti vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných na počtu ekonomicky aktivních osob.

Údaje o domácnostech byly zpracovány podle zápisu na Bytovém listu, kde byly uvedeny příbuzenské či jiné vztahy mezi jednotlivými osobami v bytě i informace o společném hospodaření. Na základě uvedených skutečností byly specifikovány 3 typy domácností – bytové, hospodařící a cenzové. V této publikaci jsou uváděny údaje za cenzové domácnosti, bydlící v bytech i mimo byty.

Cenzová domácnost je tvořena z osob společně bydlících v jednom bytě na základě jejich příbuzenských nebo jiných vztahů v rámci jedné hospodařící domácnosti. Je to základní jednotka, která se dále nečlení.

Rozlišují se čtyři základní typy cenzových domácností:
1. domácnost rodinná - úplná rodina (manželský pár resp. soužití druha a družky – tzv. faktické manželství – bez dětí nebo s dětmi)
2. domácnost rodinná - neúplná rodina (jeden z rodičů s alespoň jedním dítětem)
3. vícečlenná nerodinná domácnost (dvě nebo více osob příbuzných i nepříbuzných, společně hospodařících, které netvoří rodinnou domácnost)
4. domácnost jednotlivce
Součástí rodinných domácností mohou být i další jednotlivé osoby, pokud společně hospodaří s příslušnou rodinnou cenzovou domácností, netvoří samostatnou rodinu a nebo nejsou podnájemníky. Ve výsledcích sčítání jsou rodinné domácnosti tříděny mimo jiné podle počtu závislých dětí. Závislé dítě je každá osoba, která má k osobě v čele cenzové domácnosti vztah syn, dcera, je ekonomicky neaktivní a je ve věku 0 – 25 let.


Polsko

Trvale bydlící obyvatelstvo – zahrnuje osoby trvale bydlící (většinou s trvalým pobytem) přítomné během sčítání a také nepřítomné v okamžiku sčítání bez ohledu na místo a délku jejich nepřítomnosti.

Obyvatelstvo fakticky bydlící zahrnuje tyto skupiny osob:
1. trvale bydlící, kteří:
- byli přítomni v okamžiku sčítání,
- nebyli přítomni v okamžiku sčítání, ale jejich nepřítomnost byla kratší než dva měsíce,
- nebyli přítomni v okamžiku sčítání po dobu delší než 2 měsíce z důvodů vykonávání základní vojenské služby, výkonu trestu, pobytu v zahraničí.
2. dočasně přítomní po dobu delší než dva měsíce. Tedy osoby trvale hlášené na jiném místě, v místě sčítání pobývaly dočasně z důvodů studia, zaměstnání, léčení, rehabilitace, pobytu v domě s pečovatelskou službou, z rodinných či bytových důvodů.
Pro stát, ve kterém se sčítaná osoba narodila, platila v souladu z předepsanou metodikou statní hranice v okamžiku sčítaní, nikoliv v okamžiku narození osoby.

Národnost vyplnil každý podle svého rozhodnutí v závislosti na jeho pocitech, vyjadřuje jeho emoce, kulturu a genealogii (s ohledem na původ rodičů).

Sčítání je jediným šetřením, které obsahuje informaci o vzdělání obyvatelstva. V roce 2002 bylo u všech osob ve věku 13 a více let zjištěno nejvyšší ukončené vzdělání. Z důvodu květnového termínu sčítání zjištěná data postihují vzdělanostní strukturu neúplně. Učni a studenti různých škol, kteří v uvedeném roce ukončili studia, byli započítáni podle posledního dosaženého stupně vzdělaní. Data ze sčítaní tak monitorují situaci spíše ze začátku školního roku.

Pracujícími jsou všechny osoby ve věku 15 a více let, které během týdne, ve kterém proběhlo sčítání:
- pracovaly nejméně 1 placenou hodinu, to znamená byly zaměstnány na dohodu, pracovaly na vlastním nebo pronajímaném zemědělském hospodářství nebo podnikaly v jiném oboru, pomáhaly bez nároku na odměnu v rodinném zemědělském hospodářství nebo jiném rodinném podniku,
- nepracovaly (například z důvodů nemoci, dovolené, přestávky v provozu podniku, nepříznivého počasí, stávky), ale oficiálně byly zaměstnány na dohodu nebo byly osobami samostatně výdělečně činnými.
Nezaměstnaní – jsou to osoby ve věku 15 – 74 let, které zároveň splnily tři podmínky:
- v průběhu sčítaní nebyly pracujícími osobami,
- aktivně hledaly zaměstnání, tzn. že v tomto směru začaly v průběhu 4 týdnů podnikat konkrétní činnosti,
- byly připraveny začít pracovat v týdnu, ve kterém probíhalo sčítání a i v následujících týdnech.
Ekonomický aktivní obyvatelstvo zahrnuje všechny osoby pracující nebo nezaměstnané.

Míra ekonomické aktivity vyjadřuje podíl ekonomicky aktivních osob na obyvatelstvu ve věku nad 15 let.

Míra zaměstnanosti vyjadřuje podíl pracujících osob na obyvatelstvu ve věku nad 15 let.

Míra nezaměstnanosti vyjadřuje podíl nezaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních osob.

Tyto ukazatelé umožňují hodnocení podle pohlaví, věku, místa bydliště a úrovně vzdělání.

Ekonomicky neaktivními jsou osoby, které mají vlastní nevýdělečný zdroj výživy, a také všechny závislé osoby.

Práce v zemědělském sektoru zahrnuje tato odvětví ekonomické činnosti: zemědělství, myslivost, lesnictví, rybářství a rybolov.

Domácnost tvoří společně bydlící osoby, které společně hradí výdaje domácnosti. Jednotlivci a také ty osoby, které s někým bydlí, ale společně nehospodaří, tvoří samostatnou, jednočlennou domácnost.

V souladu s přijatou metodikou pro sčítaní v roce 2002 se v rámci existujících domácností rozlišují tyto typy rodin:
- pár (manželů nebo partnerů) bez dětí,
- pár s jedním nebo více dětmi,
- samotný rodiče s jedním nebo více dětmi.
Neúplnou rodinu tvořil jeden z rodičů (matka nebo otec) a alespoň jedno dítě, bez ohledu na jeho věk a rodinný stav.

V roce 2002 byly také šetřeny rodiny, které bydlely v sociálních zařízeních (ubytovny apod.)


Zveřejněno dne: 31.07.2005
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.