SOUHRNNÝ PŘEHLEDSHRNUTÍ ZÁKLADNÍCH TENDENCÍ SOCIÁL

SOUHRNNÝ PŘEHLED

SHRNUTÍ ZÁKLADNÍCH TENDENCÍ SOCIÁLNÍHO A EKONOMICKÉHO VÝVOJE
JIHOČESKÉHO KRAJE V 1. AŽ 3. ČTVRTLETÍ 2007

Údaje pro hodnocení základních vývojových tendencí v kraji jsou čerpány v rozhodující míře ze státního statistického výkaznictví. Program statistických zjišťování na rok 2007 byl zveřejněn v příloze k vyhlášce č. 476/2006 Sb. (částka 156), rozeslané dne 2. listopadu 2006. Tento program obsahuje zhruba 120 druhů státních statistických zjišťování s měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční či jinou periodicitou (týdenní zjišťování cen vybraných výrobků, jednorázová zjišťování apod.). Ekonomické subjekty jsou z pohledu statistického výkaznictví členěny do 2 základních skupin. Ve větších subjektech je zjišťování rozsáhlejší a výkaznickou povinnost mají všechny jednotky, v menších subjektech je rozsah zjišťování omezený a jsou používány výběrové metody. Základní hranicí mezi většími a menšími subjekty je 20 zaměstnanců, i když v některých odvětvích je tato hranice modifikována.

OBYVATELSTVO
Ke konci 3. čtvrtletí 2007 žilo v Jihočeském kraji 632 547 trvale bydlících obyvatel (včetně cizinců s dlouhodobým pobytem). Proti stavu na počátku roku se počet obyvatel zvýšil o 2 541 osob. Vývoj je dlouhodobě kladně ovlivněn především stěhováním a od 1. pololetí 2006 na něj působí příznivě i přirozená měna obyvatelstva. V podstatě při stagnaci úmrtností se meziročně narodilo o 8 % více dětí, takže přirozený přírůstek obyvatelstva dosáhl během 3 čtvrtletí roku 2007 celkem 647 osob. Rozhodujícím faktorem růstu obyvatelstva však zůstává migrace do kraje. V 1. až 3. čtvrtletí dosáhl počet přistěhovalých 5 221 osob, naopak vystěhovalých z kraje bylo více než 3 300 osob.

Z hlediska jednotlivých okresů byl vývoj v 1. až 3. čtvrtletí poměrně diferencovaný. Početní stavy obyvatelstva vzrostly ve všech okresech, ale značně diferencovaně. V okresech České Budějovice a Strakonice se počet obyvatel zvýšil téměř o 11 %, přičemž tento nárůst byl ovlivněn především vyšším saldem migrace. V okrese Písek zabezpečil přírůstek stěhováním mírné zvýšení počtu obyvatel i přes záporné saldo přirozené měny. V okresech Prachatice a Tábor se na zvýšení početních stavů projevila především migrace, když vliv přirozené měny byl téměř zanedbatelný. Jiná situace nastala v okresech Jindřichův Hradec a především Český Krumlov, kde sice také kladně působilo saldo migrace, ale počet obyvatel vzrostl zejména vlivem vyššího přirozeného přírůstku.

ZAMĚSTNANOST A MZDY
V ekonomických subjektech se sídlem na území kraje (bez podnikatelských subjektů do 20 zaměstnanců) bylo zaměstnáno téměř 155 tisíc osob (přepočet na plně zaměstnané). V porovnání s 1. až 3. čtvrtletím roku 2006 se tak zaměstnanost snížila o 0,7 %. Z regionálního pohledu se Jihočeský kraj zařadil mezi pět krajů republiky, kde zaměstnanost v první polovině roku meziročně poklesla.

Průměrná měsíční hrubá nominální mzda vzrostla v uvedeném souboru vykazujících jednotek meziročně o 7,7 % a činila na osobu 19 068 Kč (přepočteno na plně zaměstnané). Proti průměru za celou Českou republiku byla v kraji mzda nižší o 2 712 Kč. Mezi 14 kraji ČR má Jihočeský kraj 7. nejnižší mzdu.

VÝBĚROVÉ ŠETŘENÍ PRACOVNÍCH SIL (VŠPS)
Struktura zaměstnanosti a nezaměstnanosti je státní statistikou sledována především prostřednictvím výběrových šetření pracovních sil, její zaměstnanci čtvrtletně navštěvují 0,6 % náhodně vybraných domácností. Ze zjištěných charakteristik jsou data dopočítávána na celou populaci. Proto je nutno při jejich využívání na úrovni kraje počítat s omezenou vypovídací schopností, na úrovni okresu nelze relevantní údaje tímto způsobem zajistit.

Počet zaměstnaných s jediným zaměstnáním dosáhl ve 3. čtvrtletí roku 2007 v Jihočeském kraji 317,5 tis. osob, z toho 57 % tvořili muži. Počet podnikajících činil 49,6 tis. osob, což představuje 15,6 % z celkového počtu zaměstnaných, což je zcela srovnatelný podíl proti průměru ČR. V meziročním porovnání byla celková zaměstnanost v kraji zhruba o 6,4 tisíce osob vyšší (o 3,1 %); když počet podnikajících se zvýšil o 1,1 tis. osob. V odvětvové struktuře připadá 31,1 % zaměstnaných na průmysl, 11,4 % na odvětví obchodu a oprav, 11,5 % na stavebnictví a 6,2 % na zemědělství, lesnictví a rybolov. Druhé a další zaměstnání uvádí 5,3 tis. osob. Z 14,6 tis. osob zaměstnaných na zkrácenou pracovní dobu tvoří ženy tří čtvrtiny.

Míra ekonomické aktivity (podíl počtu zaměstnaných a nezaměstnaných k počtu všech osob ve věku 15 a více let) dosáhla 60,6 % a v porovnání s 3. čtvrtletím 2006 je vyšší o 0,9 bodu. Přitom k zvýšení ekonomické aktivity došlo u mužů z 69,3 % na 70,2 %, tak i u žen z 50,4 % na 51,5 %.

Počet nezaměstnaných vypočtený na základě VŠPS představoval ve 3. čtvrtletí 2007 celkem 10,3 tis. osob, při poněkud vyšším zastoupení žen. Proti 3. čtvrtletí minulého roku se nezaměstnanost snížila o 4,3 tis. osob, když počty nezaměstnaných žen klesly o 3,2 tis. osob a mužů o 1,1 tis. osob. Míra obecné nezaměstnanosti se podle výsledků VŠPS pohybovala kolem 3,2 %, proti stejnému období minulého roku významně klesla (v předcházejícím roce dosahovala 4,6 %).

NEZAMĚSTNANOST (podle údajů úřadů práce)
Na úřadech práce Jihočeského kraje bylo ke konci 3. čtvrtletí 2007 evidováno 15 877 neumístěných uchazečů o zaměstnání (z toho 9 391 žen). Proti stejnému období předchozího roku se počet nezaměstnaných významně snížil (o 20 %). Počet dosažitelných uchazečů činil koncem čtvrtletí 14 459 osob, což je v meziročním srovnání o 22 % méně. V meziročním srovnání se mírně změnila struktura nezaměstnaných. Nepatrně se zvýšil podíl nezaměstnaných žen, na které připadá 59,1 % z celkového počtu nezaměstnaných, vyšší je i zastoupení osob se zdravotním postižením (19,9 %) a zvýšil se rovněž podíl uchazečů s nárokem na podporu v nezaměstnanosti (35,9 %). Naproti tomu pozitivní meziroční trend zaznamenala kategorie absolventů škol, když jejich podíl klesl z loňských 9,9 % na 9,3 %.

Míra registrované nezaměstnanosti dosáhla ke konci čtvrtletí 4,32 %. Přitom u mužů je nižší - 3,16 % - a u žen vyšší - 5,85 %. V porovnání se situací ke konci 3. čtvrtletí 2006 celková nezaměstnanost poklesla o 1,28 bodu, když u mužů se snížila o 1,01 a u žen o 1,61 bodu. Snížení nezaměstnanosti bylo rovněž zaznamenáno ve všech jihočeských okresech. V absolutním vyjádření má nejvyšší míru nezaměstnanosti z celého kraje stále okres Č. Krumlov - 5,41 %, kde byl ale zaznamenán nejvyšší pokles nezaměstnanosti (o 2,52 bodu). Naopak nejnižší je dlouhodobě nezaměstnanost v okrese České Budějovice, ale ke konci 3. čtvrtletí uvádí ještě nižší nezaměstnanost okres Prachatice (3,57 %). V mezikrajovém srovnání má Jihočeský kraj koncem září třetí nejnižší nezaměstnanost. V pořadí tak zachovává svou pozici vůči ostatním krajům jako v minulém roce.

Nabídka volných pracovních míst se významně zvýšila. Koncem 3. čtvrtletí 2007 jich bylo v kraji 7 857, tj. o 47% více než v 3. čtvrtletí 2006. Na jedno volné pracovní místo připadali 2 uchazeči, což je téměř o polovinu méně než v loňském roce. Počet uchazečů na volné pracovní místo klesl ve všech okresech kraje.

ORGANIZAČNÍ STRUKTURA PODNIKATELSKÉ SFÉRY
K 30. 9. 2007 bylo ve statistickém Registru ekonomických subjektů (RES) evidováno v kraji 148,7 tis. subjektů. Z hlediska právní formy připadal největší počet na fyzické osoby podnikající dle živnostenského zákona nezapsané v obchodním rejstříku (104,4 tis. subjektů), dále bylo 8,3 tis. zemědělských podnikatelů a samostatně hospodařících rolníků a 6,9 tis. osob podnikajících podle zvláštních předpisů. Právnické osoby jsou zastoupeny mimo jiné 11 tis. společností s ručením omezeným, 706 akciovými společnostmi a 742 družstvy.

Proti roku 2006 se počet ekonomických subjektů zvýšil o 2,0 %. Absolutně největší nárůst zaznamenala nejpočetnější právní forma - fyzické osoby podnikající dle živnostenského zákona nezapsané v OR. Nejdynamičtěji pak rostl počet společenství vlastníků jednotek, obecně prospěšných společností a právní formy „zahraniční osoba“. Z hlediska zaměření podle odvětví převažující činnosti se nejvíce podnikatelských subjektů orientuje na obchodní činnosti (37 tisíc subjektů). Dále pak téměř 23 tisíc jednotek je zaměřeno na činnosti v oblasti nemovitostí a služby pro podniky. Ke 20 tisícům se blíží počet podniků orientovaných na průmysl a téměř 19 tisíc představuje počet jednotek orientovaných na stavebnictví. V meziročním srovnání se struktura registru výrazně nemění. Z pohledu počtu zaměstnanců více než polovina subjektů zapsaných v RES tento údaj nespecifikovala a 46,3 tisíce neuvádí žádného zaměstnance. V kategorii nad 2 500 zaměstnanců má v kraji sídlo pouze 1 subjekt. Počet firem s 1 500 – 2 tis. zaměstnanci je zastoupen 3 a od 2 do 2,5 tisíce osob v kraji působí 2 jednotky. Změny ve struktuře RES podle počtu zaměstnanců ovlivňuje nejen samotný pohyb jednotek v RES (vznik, zánik, přestěhování sídla, apod.), ale také skutečnost, že údaje o zaměstnanosti v RES se každoročně aktualizují z výkaznictví a z administrativních zdrojů. Proto dochází k mírnému pohybu mezi jednotlivými kategoriemi.

STAVEBNÍ POVOLENÍ
Od 1. ledna 2007 vstoupil v platnost nový stavební zákon, kterým se mimo jiné v zájmu zjednodušení administrativy nahrazuje pro jednoduché stavby institut stavebního povolení stavebním ohlášením. Stavební úřady od tohoto roku vykazují celkový počet stavebních ohlášení a stavebních povolení vydaných k zahájení nových staveb. Změna základních plánovacích dokumentů nemá vliv na srovnatelnost dat z minulých let.

Stavební úřady v kraji během 1. až 3. čtvrtletí roku 2007 vydaly 6 754 stavebních ohlášení a povolení (orientační hodnota staveb 11 681 mil. Kč). Z tohoto počtu se 55 % týkalo budov a z nich více než dvě třetiny zaujímaly budovy bytové. V bytových budovách je zhruba stejný počet povolení na novou výstavbu a na změny dokončených staveb. Pokud jde ale o předpokládanou hodnotu bytových budov tvoří rozhodující objem nová výstavba. Stavby na ochranu životního prostředí tvořily 11 % akcí. V meziokresním srovnání bylo nejvíce stavebních ohlášení a povolení vydáno v okrese České Budějovice, dále pak v okrese Tábor a Jindřichův Hradec.

Průměrná hodnota na jedno stavební ohlášení a povolení představovala v kraji 1 730 tis. Kč. Finančně nejnáročnější akce byly povoleny v okresech Tábor a Prachatice, kde rozpočtované náklady na jednu stavbu překračují hodnotu 2 mil. Kč. Naopak v okrese Jindřichův Hradec jsou průměrné rozpočtové náklady na jednu akci nejnižší (1,3 mil. Kč).

V porovnání se stejným obdobím minulého roku klesl počet povolených staveb o 7,6 %, přičemž orientační hodnota staveb klesla o 16 %. Snížil se zejména počet staveb na ochranu životního prostředí, když počet povolených akcí pokles o více než čtvrtinu. Přitom jejich předpokládaná hodnota je letos nižší dokonce o více než 40 %). Mezi kraji ČR zaznamenaly pokles počtu stavebních povolení všechny kraje. Orientační hodnota staveb klesla naproti tomu jen v 7 krajích.

BYTOVÁ VÝSTAVBA
V průběhu roku 2007 byla v kraji zahájena výstavba 1 870 bytů a dokončeno bylo 1 303 bytů. Převažujícím druhem stavby jsou rodinné domy, jejich podíl ze zahájených bytů činí 67 % a z dokončených bytů 63 %. V zahájených bytech je významnější rovněž podíl bytových domů – 17 %. Z hlediska územního mají největší počet zahájených bytů okresy České Budějovice a Tábor; pokud jde o dokončené byty zařadil se mezi tyto okresy ještě okres Jindřichův Hradec. Ve srovnání s 1. až 3. čtvrtletím 2006 bylo v kraji zahájeno o 10 % bytů méně, naproti tomu dokončeno o 20 % bytů více. Vývoj v jednotlivých okresech byl značně diferencovaný. Nárůst v zahajování i dokončování bytů zaznamenaly pouze okresy Tábor a Č. Krumlov. Naproti tomu v okrese České Budějovice se počty zahájených i dokončených bytů meziročně snížily.

ZEMĚDĚLSTVÍ
V průběhu 1. až 3. čtvrtletí 2007 bylo v kraji prodáno 324 tis. tun obilovin, na čemž se nejvíce podílel prodej pšenice (192 tis. tun) a ječmene (85 tis. tun). Z ostatních rostlinných výrobků představoval prodej brambor konzumních 15 tis. tun, řepky 102 tis. tun a ovoce 5,8 tis. tun. Proti roku 2006 se prodej rostlinných výrobků zvýšil v obilovinách o 8 %, když ječmene bylo prodáno o 15 % více než loni. Pokračoval sestupný trend v prodeji konzumních brambor, kde hodnoty prodeje dosáhly pouze poloviny skutečnosti roku 2006. Naproti tomu prodej řepky vzrostl meziročně o 30 % a prodej ovoce se zvýšil více než dvojnásobně.

Výroba masa (bez drůbežího) dosáhla 43 tis. tun, z toho připadalo 34 tis. tun na maso vepřové a necelých 9 tis. tun na maso hovězí. V porovnání s rokem 2006 je výroba masa v kraji zhruba srovnatelná,. K mírnému poklesu došlo v produkci vepřového masa. Výroba ostatních druhů masa (kromě telecího) meziročně vzrostla. V porovnání s celorepublikovým trendem jsou vývojové tendence poněkud odlišné. Nárůst výroby hovězího masa je v kraji dynamičtější a naopak u masa vepřového stojí v kraji pokles proti celorepublikovému nárůstu.

PRŮMYSL
V 1. až 3. čtvrtletí 2007 mělo v kraji své sídlo 167 průmyslových podniků se 100 a více zaměstnanci. V těchto subjektech bylo 50,4 tis. zaměstnanců (přepočtené počty) a jejich průměrná hrubá měsíční mzda činila 19 890 Kč. Na celkovém počtu zaměstnanců se 93 % podílí zpracovatelský průmysl.

Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb celkem dosáhly 93,1 mld. Kč, meziročně vzrostly o 15 %. Z celkových tržeb více než 80 % připadá na zpracovatelský průmysl a 16 % na energetiku. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb z vlastní průmyslové činnosti vzrostly meziročně o 16,6 %, na jejich objemu se zpracovatelský průmysl podílí 93 % a energetika 6 %. Z odvětví zpracovatelského průmyslu nejdynamičtější nárůst tržeb z průmyslové činnosti zaznamenala výroba pryžových a plastových výrobků (více než o polovinu), výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení (o více než 30 %) a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (téměř o 30 %). Jako jediné průmyslové odvětví, kde došlo k meziročnímu snížení produkce byl „zpracovatelský průmysl jinde neuvedený“.


STAVEBNICTVÍ
Objem stavebních prací podle dodavatelských smluv („S“) ve stavebních firmách s 20 a více zaměstnanci a sídlem v kraji (165 subjektů) dosáhl v 1. až 3. čtvrtletí 2007 v běžných cenách 10,3 mld. Kč. Proti roku 2006 došlo vlivem mírné zimy na počátku roku 2007 k nárůstu o 10,6 %, dynamika výroby se ale poněkud zpomalila a v samotném 3. čtvrtletí již nebylo dosaženo minuloroční úrovně. Nárůst se projevil prakticky v celé struktuře stavebních prací, klesl pouze objem ostatních prací. Relativně nejvyšší nárůst (o 11,4 %) zaznamenala rozhodující kategorie - nová výstavba, rekonstrukce a modernizace a v ní především pozemní stavitelství (o 16,3 %). Také v základní struktuře stavebních prací znamená samotné 3. čtvrtletí zpomalení růstových temp.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců dosáhl v 1. až 3. čtvrtletí 2007 v uvedené skupině stavebních podniků 9 287 osob (fyzické počty), což prakticky odpovídá úrovni roku 2006. Průměrná měsíční mzda ve výši 18 823 Kč se meziročně zvýšila o 8,1 %, když produktivita práce (vztažená k základní stavební výrobě) byla proti srovnatelnému období minulého roku vyšší také o 8,1 %.

CESTOVNÍ RUCH
V hromadných ubytovacích zařízeních kraje se v 1. až 3. čtvrtletí 2007 ubytovalo 867,3 tis. hostů, z toho téměř třetina byla ze zahraničí. Ve srovnání s minulým rokem se návštěvnost v těchto zařízeních snížila o více než 12 %, a to jak vlivem domácích hostů, tak hostů ze zahraničí. Pokles návštěvnosti domácích hostů je výrazně ovlivněn mírnou zimou na začátku roku 2007, ale návštěvnost kraje klesala i v průběhu celého roku 2007.

Také z výsledků Výběrového šetření cestovního ruchu vyplývá tendence k poklesu návštěvnosti kraje. Přitom pokles cest za účelem trávení volného času se koncentruje především na cesty delších. Naproti tomu v celorepublikovém průměru se snížení počtu turistických cest týká ve větší míře cest kratších.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.