Úroveň bydlení ve Středočeském kraji - 2001


Při sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001 bylo ve

Při sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001 bylo ve Středočeském kraji sečteno 307 120 domů, což řadí tento kraj na 1. místo mezi všemi kraji v České republice. Počet trvale obydlených bytů činil 239 553, přičemž podíl neobydlených domů dosahoval hodnoty 22 %.

Nejvyšší počet domů mezi středočeskými okresy vykazuje okres Kladno (31,5 tis.), na druhé straně s nejnižším počtem domů stojí okres Rakovník (16,5 tis.). Okres Kladno je zároveň okresem s nejvyšším počtem trvale obydlených domů (26,5 tis.) a nejnižším podílem neobydlených domů (15,6 %) ve Středočeském kraji.

Mezi roky 1991 a 2001 došlo ve všech krajích České republiky k nárůstu celkového počtu domů. Ve Středočeském kraji byl zaznamenán vyšší relativní přírůstek (6,5 %) než v republice jako celku (5,4 %). Domovní fond narostl v tomto období v České republice o více než 100 tisíc domů, přičemž Středočeský kraj se na celkovém přírůstku podílel nejvíce - 18,5 %. Na přírůstku domů v kraji, který činil 18 628 domů, se nejvíce podílely okresy Praha-západ (23,6 %) a Praha-východ (14,5 %), nejméně pak okresy Rakovník (2,8 %) a Kladno (3,2 %).

Počet domů se průběžně zvyšoval již od roku 1970, právě v 90. letech byl však nárůst největší. Jednak se začalo stavět více rodinných domů a byla potlačena výstavba domů bytových, dalším důvodem je ale i sečtení části rodinných domů v roce 1991 jako objektů individuální rekreace a jejich následné zařazení mezi domy v roce 2001. Tím byl počet domů sečtený v roce 1991 nižší, a proto se přírůstek domů mezi roky 1991 a 2001 jeví vyšší než odpovídá skutečnosti.



Počet trvale obydlených domů zaznamenal během 90. let rovněž nárůst na úrovni republiky i krajů, ovšem jeho hodnota byla nižší než v případě celkového domovního fondu. Ve Středočeském kraji došlo ke zvýšení o 1,9 %, zatímco v republice o 2,1 %. Rozdíly ve vývoji trvale obydleného domovního fondu oproti domům celkem ve Středočeském kraji najdeme především ve struktuře přírůstků podle okresů. Zatímco čtyři okresy zaznamenaly nepatrný pokles počtu trvale obydlených domů (Kolín, Kutná Hora, Rakovník, Benešov), u ostatních okresů počet trvale obydlených domů narostl. Největšího přírůstku bylo dosaženo opět v okresech sousedících s Prahou – v Praze-západ a Praze-východ, v tomto případě je však rozdíl v přírůstku mezi těmito dvěma okresy a okresy zbývajícími mnohem větší než u celkového domovního fondu. V celém kraji přibylo ve sledovaném období 1991 - 2001 celkem 4 439 trvale obydlených domů, přičemž jen ve zmiňovaných dvou pražských okresech se jednalo o 3 872 domů. To představuje 87% podíl na přírůstku kraje. Důvodem je masivní výstavba soustředěná do okolí Prahy během 90. let. Již v první polovině 90. let došlo v pražském zázemí k obnovení suburbanizačního procesu, který byl potlačen po druhé světové válce. Rozdíly mezi okresy Praha-východ a Praha-západ a ostatními okresy Středočeského kraje budou patrné i v dalších charakteristikách domovního a bytového fondu. Okres Praha-západ se bude v řadě případů vymykat ve větší míře než okres Praha-východ, což způsobil dřívější a masivnější nástup suburbanizačního procesu než na Praze-východ vzhledem k atraktivnějšímu prostředí a existenci tradičních lokalit rozvíjených již před 2. světovou válkou. Jedná se především o oblast jižně od Prahy, kam směřuje nová výstavba již od počátku 90. let. Výjimečné postavení okresu Praha – západ dokumentuje nejvyšší relativní i absolutní nárůst jak celkového počtu domů, tak i domů trvale obydlených ve srovnání se všemi okresy Středočeského kraje.



Mezi dvanácti obcemi, kde bylo dosaženo největšího relativního nárůstu počtu trvale obydlených domů v rámci Středočeského kraje, jsou až na jednu výjimku obce spadající do okresů Praha-východ a Praha-západ. O významu nové výstavby především v jižních oblastech zázemí Prahy svědčí například více než zdvojnásobení trvale obydleného domovního fondu v obci Ohrobec. O více než padesát procent se počet trvale obydlených domů zvýšil ještě v obcích Bradlec, Vestec, Zvole, Březová-Oleško a Psáry. Všechny tyto obce (kromě obce Bradlec) spadají do území správních obvodů obcí s rozšířenou působností (dále ORP) Černošice a Říčany, které dosáhly největšího absolutního i relativního nárůstu ze všech obvodů ORP. Obec Bradlec, která se jako jediná ze jmenovaných dvanácti obcí nachází v jiném okrese, leží v blízkosti Mladé Boleslavi. Nová rozsáhlá výstavba rodinných domů zde souvisí s polohou lokality v blízkosti sídla mladoboleslavské automobilky.



V průběhu delšího časového období čtyřiceti let – mezi roky 1961 a 2001 - dochází ve Středočeském kraji nejdříve k postupnému poklesu počtu trvale obydlených domů, který se mění až v období 1991 – 2001 na nárůst. Stejný vývoj jako kraj vykazují okresy Beroun, Kladno, Mladá Boleslav. Neustálé snižování počtu trvale obydlených domů v celém čtyřicetiletém období zaznamenaly okresy Benešov, Kolín, Kutná Hora, Nymburk a Rakovník. U ostatních okresů docházelo k průběžnému kolísání. Zvláštní pozornost musí být opět věnována okresům Praha-západ a Praha-východ, u kterých jako jediných převyšuje počet trvale obydlených domů v roce 2001 počet domů roku 1961. Pouze tyto dva okresy vykazují přírůstek trvale obydleného domovního fondu mezi lety 1961 a 2001 na rozdíl od ostatních okresů, které se vyznačují jeho úbytkem. Naopak celkový domovní fond roste v tomto období na úrovni republiky, kraje i okresů. Tato skutečnost je ovlivněna neustálým výrazným nárůstem neobydlených domů.

Středočeský kraj patří mezi kraje s nejvyšším podílem rodinných domů (spolu s krajem Zlínským a Vysočinou), který se mezi lety 1991 a 2001 ještě zvýšil (z 90,4 na 91,3 %). Vysvětlením je samozřejmě probíhající výstavba, která je realizována převážně ve formě rodinných domů, zatímco se snižuje počet i podíl trvale obydlených bytových domů. Tento trend byl patrný u všech středočeských okresů kromě Benešova, Kolína a Nymburka – v těchto třech okresech se počet rodinných domů mezi lety 1991 a 2001 snížil. Počet bytových domů se snížil ve všech okresech. Nejvyššího podílu rodinných domů dosahují okresy Praha-západ (94,0 %) a Praha-východ (93,8 %), což je důsledkem nové výstavby a neexistence velkého (okresního) města. Tomu odpovídá nejvyšší podíl rodinných domů ve správních obvodech ORP Říčany (95,6 %) a Černošice (94 %) v rámci všech obvodů ORP. Naopak v okrese Kladno je nejnižší podíl rodinných domů (89 %) a zároveň nejvyšší podíl domů bytových (9,5 %). Správní obvod ORP Kladno (9,9 % BD) se však v podílu bytových domů řadí až na třetí místo za ORP Příbram (11,2 %) a ORP Lysá nad Labem (10,3 %).

Nárůst počtu rodinných domů a pokles počtu domů bytových ovlivnila kromě změny charakteru nové výstavby ještě metodická změna mezi roky 1991 a 2001. V roce 1991 byly domy s jedním nebo dvěma byty, jejichž obytná plocha byla větší než 150 m2, započteny mezi bytové domy. V roce 2001 se však mezi rodinné domy počítají všechny domy sloužící pro rodinné bydlení, pokud mají maximálně tři byty a tři nadzemní podlaží, bez ohledu na obytnou plochu.

Neobydlený domovní fond zaznamenal mezi roky 1991 a 2001 nárůst na republikové, krajské i okresní úrovni. V celé republice přibylo během 90. let téměř 67 tis. neobydlených domů, ve Středočeském kraji se jednalo o více než 14 tisíc, což představuje asi 21 % z celkového republikového přírůstku. V rámci kraje se na přírůstku nejvíce podílel okres Kutná Hora (16,6 %) a nejméně okres Kladno (1,4 %). Neobydlený domovní fond tvoří ve Středočeském kraji 22 % z celkového počtu domů, což je více než činí podíl neobydlených domů v celé republice (17,2 %) a což odpovídá 2. místu mezi všemi kraji (po kraji Jihočeském s 24,6 %). Více než čtvrtinu neobydlených domů z celkového počtu domů vykazuje okres Benešov (26,7 %), Kutná Hora (25,7 %) a Rakovník (25,4 %), naopak nejméně jsou neobydlené domy zastoupeny v okrese Kladno (15,6 %). V rámci správních obvodů ORP je nejvyššího podílu neobydlených domů dosaženo v obvodu ORP Votice (42 %), nejméně v obvodu ORP Kladno (14,3 %).




Nejvýznamnější důvod neobydlenosti domovního fondu ve Středočeském kraji představuje důvod „slouží k rekreaci“ (54 %), což koresponduje se skutečností, že je tento kraj považován za rekreační zázemí Prahy. Tento důvod je nejvíce zastoupen v okresech Benešov (66,3 %) a Kutná Hora (65,1 %), nejméně v okresech Praha-východ a Praha-západ (39 % resp. 36,2 %). Mezi správními obvody ORP vykazují nejvyššího podílu domů využívaných k rekreaci ORP Votice (75,6 %), Mnichovo Hradiště (70,3 %), Vlašim (68,3 %) a Kutná Hora (67,7 %).

Ve zhruba 13 % neobydlených domů bydlí osoby bez trvale hlášeného pobytu, téměř 9 % neobydlených domů je nezpůsobilých k bydlení, 6 % se přestavuje, u 2,4 % probíhá soudní nebo pozůstalostní řízení a 1,8 % je neobydlených po kolaudaci. V důvodech „obydlen přechodně“ a „neobydlen po kolaudaci“ výrazně vybočují okresy Praha-východ a Praha-západ s nejvyššími hodnotami ve srovnání s ostatními okresy. Souvislost najdeme opět s vyšší intenzitou nové výstavby v těchto okresech. Okres Kladno se vyznačuje nejvyšším podílem důvodů „přestavba domu“ a „nezpůsobilý k bydlení“ mezi všemi okresy. V tomto případě můžeme hledat souvislost s obdobím výstavby domovního fondu, jehož průměrné stáří je právě v tomto okrese nejvyšší.


Zveřejněno dne: 30.06.2004
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.