Průvodce obcemi Středočeského kraje 2003 - N


METODICKÉ VYSVĚTLIVKY Předkládanou publikaci tvoř

METODICKÉ VYSVĚTLIVKY


Předkládanou publikaci tvoří tři části.

V první části publikace v tabulce „Základní údaje o obcích Středočeského kraje“ jsou obce Středočeského kraje seřazeny abecedně. Vedle názvu obce je uvedeno identifikační číslo, adresa obecního úřadu a poštovní směrovací číslo, jméno starosty/ky, telefon na obecní úřad, kód základní územní jednotky, příslušnost k bývalému okresnímu úřadu, k obci s rozšířenou působností, k pověřenému obecnímu úřadu, matričnímu, stavebnímu a finančnímu úřadu.
Obce jsou uvedeny v územní struktuře platné k 1. 1. 2003, jméno starosty/ky a telefon na obecní úřad byly převzaty z administrativních zdrojů v dubnu 2003.

Druhá část publikace obsahuje „Vybrané ukazatele za správní obvody pověřených obecních úřadů a obcí s rozšířenou působností“ v členění podle příslušnosti jednotlivých obcí k pověřeným obecním úřadům, respektive k obcím s rozšířenou působností podle stavu k 1. 1. 2003.

Třetí část publikace tvoří mapky správních obvodů obcí s rozšířenou působností a „Vybrané ukazatele za obce“ - nadmořská výška, počet částí obcí, počet katastrálních území, údaj o existenci pošty, školy, zdravotnického zařízení, policie, kanalizace, vodovodu, plynofikace, počet domů celkem, bytů celkem, neobydlených bytů, počet obyvatel celkem, počet žen, podíl obyvatel v procentech ve věku 0 – 14 a 60 a více let, počet ekonomicky aktivních celkem, počet nezaměstnaných, počet narozených, zemřelých, přistěhovalých a vystěhovalých.

Zdrojem dat o obcích byly databáze Českého statistického úřadu - městská a obecní statistika za rok 2001, definitivní výsledky sčítání lidu, domů a bytů k 1. 3. 2001, bilance obyvatelstva k 31. 12. 2001 - a níže uvedené administrativní zdroje.

K některým z pojmů použitých v publikaci:

Obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů, tvoří územní celek, který je vymezen hranicí obce. Je veřejnoprávní korporací, má vlastní majetek. V právních vztazích vystupuje svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající. K 1. lednu 2003 ve Středočeském kraji existovalo 1 146 obcí. Obce, které mají statut města, jsou ve III.části publikace zvýrazněny.

Obce s rozšířenou působností (ORP) a obce s pověřeným obecním úřadem (POU) jsou stanoveny zákonem 314/2002 ze dne 13. 6. 2002. Příslušnost obcí k obcím s rozšířenou působností a k obcím s pověřeným obecním úřadem je dána vyhláškou MV 388/2002 ze dne 15. 8. 2002.

Identifikační číslo (IČO) je číselný kód, který slouží k identifikaci ekonomického subjektu.

Základní územní jednotkou (ZUJ) se rozumí taková prostorová jednotka, která se pro výkon státní správy již nečlení. Jsou to zejména všechny obce, dále městské části a městské obvody měst (např. Prahy, Plzně, Brna, Ostravy), vojenské újezdy, nikoli však části obcí. Identifikační číslo ZUJ je vyjádřené kódem, který byl převzat z „Jednotného číselníku prostorových jednotek“.

Nadmořská výška udává hodnotu nejvýše položeného bodu v metrech nad mořem (pro ČR je to Baltské moře vztažené k nule vodočtu v Kronštadtu) na území obce.

Část obce je možno definovat dvojím způsobem. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednotku územního členění státu, která je publikována v rámci úředního seznamu obcí, je možno definovat část obce jako takovou jednotku, která je jakožto část obce uvedena v úředním seznamu obcí a jejich částí (tj. ve Statistickém lexikonu obcí České republiky 1992 a změnách publikovaných v Ústředním věstníku ČR). Z věcného hlediska se ovšem jedná o skupinu domů se společným názvem, označených čísly popisnými z jedné číselné řady.

Katastrální území tvoří plošně souvislý a společně evidovaný soubor pozemků (parcel). V informačních systémech slouží zejména k vyhodnocování informací o půdním fondu a o jevech probíhajících nezávisle na sídlech. Katastrální území pokrývají celé území státu. Kromě katastrálních území se občas používají ještě tzv. územně technické jednotky, které jsou totožné s katastrálními územími, s výjimkou těch katastrálních území, která jsou dělena hranicí městské části - městského obvodu (např. v Praze, Brně, Plzni, Ostravě).

Katastrální výměra je plocha katastrálního území obce. Pokud nově vzniklé obci (v letech 1990 – 2001) nebylo katastrální území dosud vymezeno, je v této publikaci uvedena výměra celkem v územně příslušném katastru. Údaje byly převzaty od Českého úřadu zeměměřického a katastrálního k 31. 12. 2001.

Pošta je uváděna včetně poštovních středisek, poštoven a podacích pošt.

Do základních škol jsou započítávána všechna zařízení základního školství (devítiletky i malotřídní školy). Malotřídní školy jsou označeny *, devítiletky jsou označeny 1. Pokud jsou v obci oba typy škol, je vyznačen vyšší typ (1). “Počet základních škol“ v úhrnu za POU, ORP udává pouze školy devítileté. Data jsou převzata ze základní databáze Ústavu pro informace ve vzdělání ČR (ÚIV), podle možností doplněná šetřením pracovníků krajských reprezentací Českého statistického úřadu.

Zdravotnickým zařízením se rozumí sdružená ambulantní zařízení, ambulantní zařízení, nemocnice, odborné léčebné ústavy včetně léčeben dlouhodobě nemocných, ostatní lůžková zařízení, samostatné ordinace lékařů a ostatní samostatná zařízení včetně detašovaných pracovišť. Data jsou převzata ze základní databáze Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR).

Policií se rozumí obvodní oddělení Policie ČR včetně jeho detašovaných pracovišť a městské a obecní policie.

Kanalizací s připojením na čističku odpadních vod (ČOV) se rozumí svodné potrubí, které odvádí splaškové vody z jednotlivých nemovitostí a ústí do čistírny odpadních vod.

Vodovodem se rozumí vodovodní potrubí, kterým se přivádí voda z veřejného vodovodního řadu, a to bez ohledu, zda je ve vlastnictví organizace vodního hospodářství, obce, zemědělského družstva či jiné právnické osoby.

Plynofikací obce se rozumí stav, kdy je obec napojena na plynové potrubí, kterým se přivádí plyn z centrálního zdroje.

Vybavenost obce vodovodem, kanalizací s připojením na čističku odpadních vod (ČOV) a její plynofikace jsou uváděny i v případě, že takto je vybavena pouze její část.

Do celkového počtu domů jsou zahrnuty všechny domy určené k bydlení (obydlené a neobydlené), objekty s byty (bytem) a ubytovací zařízení bez bytu, pokud slouží k dlouhodobému nebo trvalému ubytování. Patří sem rodinné domy, bytové domy, domovy mládeže, internáty, dětské domovy, ústavy nápravné a výchovné péče, domovy důchodců, penziony pro důchodce, ústavy pro tělesně a mentálně postižené, kláštery a konventy (objekty s ubytovacími prostorami pro členy řeholních řádů a kongregací), provozní budovy s bytem (byty) apod.

Do celkového počtu bytů jsou zahrnuty byty trvale obydlené i neobydlené. Trvale obydlený byt je byt, ve kterém má alespoň jedna osoba trvalý pobyt. Neobydlený byt je byt, ve kterém nebyla sečtena žádná osoba s trvalým nebo dlouhodobým pobytem.

Údaj počet obyvatel celkem zahrnuje všechny osoby, které měly v rozhodný okamžik sčítání na území České republiky trvalý nebo dlouhodobý pobyt bez ohledu na to, zda v rozhodný okamžik sčítání byly v místě svého trvalého nebo dlouhodobého pobytu přítomny. Osoby s dlouhodobým pobytem jsou pouze cizinci s přechodným pobytem na území České republiky, pokud doba jejich pobytu přesáhla 90 dnů.

Do počtu ekonomicky aktivních osob byly zahrnuty všechny osoby, které uvedly, že k rozhodnému okamžiku sčítání patřily mezi zaměstnané osoby, zaměstnavatele, samostatně činné, pracující studenty a učně, ženy na mateřské dovolené v trvání 28 resp. 37 týdnů, osoby v základní vojenské službě, náhradní službě, civilní službě, ve vazbě a výkonu trestu nebo osoby nezaměstnané.

Nezaměstnaní zahrnují všechny osoby 15leté a starší, které byly v rozhodný okamžik sčítání bez práce, hledaly aktivně práci a byly připraveny k okamžitému nástupu do práce, bez ohledu na to, zda byly či nebyly registrovány úřadem práce.

Počet narozených dětí je získáván sumarizací individuálních statistických hlášení o narození. V publikaci je uveden počet živě narozených dětí. Za živě narozené dítě je v ČR považováno dítě, jež projevuje po narození aspoň jednu známku života a má porodnost 500 g a vyšší, případně nižší než 500 g, pokud přežije 24 hodin po porodu.

Základem pro sledování počtu zemřelých je individuální statistické hlášení o zemřelém, zasílané Českému statistickému úřadu příslušnou matrikou.

Stěhování – prostorové přemisťování osob mezi dvěma územními jednotkami, spojené se změnou místa bydliště. V demografické statistice v ČR se stěhováním rozumí změna obce (v Praze urbanistického obvodu) trvalého bydliště osoby na území ČR nebo přes hranice ČR.
Pro rozlišení pohybu do anebo ven z určité územní jednotky se používá termínů přistěhovalí a vystěhovalí.


_____________________________________________________________

Ležatá čárka (-) v tabulce na místě čísla značí, že se jev nevyskytoval.
Tečka (.) na místě čísla značí, že údaj není k dispozici nebo je nespolehlivý.
Nula (0) se v tabulce používá pro označení číselných údajů menších než polovina zvolené měřicí jednotky.

Výpočty v tabulkách jsou prováděny z nezaokrouhlených údajů (včetně součtů).


Zveřejněno dne: 31.12.2003
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.