3. Domácnosti


3.3 Vybavení bytových domácností

3.3 Vybavení bytových domácností

V roce 2001 bylo v okrese Nymburk vybaveno 55,9 % bytových domácností osobním automobilem, z nich 15 % má dva a více osobních automobilů. Osobním počítačem je vybaveno 13,7 % z celkového počtu bytových domácností a možnost užívat rekreační objekt má 13,0 % bytových domácností. Podíl domácností vybavených osobním automobilem se zvýšil proti roku 1991 asi o 6 bodů a podíl domácností, které mohou využívat rekreační objekt, vzrostl také přibližně o 6 procentních bodů.

Velmi výrazný nárůst zaznamenalo vybavení bytových domácností telefonem. V roce 2001 bylo již více než tři čtvrtiny bytových domácností vybaveno telefonem. Z těchto domácností mělo 55 % pouze pevnou telefonní linku, přibližně 16 % domácností mělo pouze mobilní telefon a téměř 29 % domácností mělo jak pevnou linku, tak i mobilní telefon. Proti roku 1991 se podíl domácností vybavených telefonem zvýšil více než třikrát.

Vybavení domácností je poměrně diferencované podle složení domácností. Menší než průměrné hodnoty mají domácnosti jednočlenné, nejvyšší podíly vykazují téměř ve všech případech vybavenosti domácnosti se 3-4 členy. Výrazně je tato relace patrná zejména u vybavení osobním automobilem a osobním počítačem.

Obdobně to platí i pro domácnosti podle počtu dětí, kde nejvyšší podíly vybavenosti mají domácnosti se dvěma a jedním dítětem.

Pokud jde o podíly vybavenosti domácností podle věku uživatele bytu, potom podíly postupně narůstají s rostoucím věkem, nejvyšší hodnoty dosahují podíly u domácností s uživatelem bytu ve věku 40-49 let. Ve vyšších věkových skupinách se podíly snižují, velmi výrazný pokles vybavenosti vykazují domácnosti, kde věk uživatele bytu přesahuje 60 let.

Častěji a více jsou vybaveny bytové domácnosti, v nichž bydlí společně dvě a více cenzových domácností, i když kromě osobních automobilů nejde o nijak výrazné rozdíly. Podíly vybavenosti u tohoto typu domácností jsou vyšší zejména proto, že jde o domácnosti s vyšším počtem členů a podíl je ovlivněn i souběhem vybavení, kdy mají vybavení buď obě, resp. všechny cenzové domácnosti, nebo alespoň jedna z nich.

Tab. 13 Vybavení bytových domácností ve městech a ostatních obcích

Kromě osobních počítačů a rekreačních možností nejsou výrazné rozdíly v úrovni vybavení podle velikostních skupin obcí. Markantnější rozdíl je vidět u možnosti užívat rekreační objekt, kde tuto možnost má téměř 17 % bytových domácností ve městech. Ve venkovských obcích je podíl ani ne poloviční. Rozdíl je dán charakterem osídlení okresu, kdy značná část venkovských obcí leží na území využívaném k rekreaci, kde zřejmě obyvatelé těchto obcí, na rozdíl od obyvatel velkých měst, nemají zájem mít nebo využívat objekt k rekreaci.

Větší rozdíl mezi městy a venkovskými obcemi je i u vybavení automobilem. Zde se zřejmě projevuje snaha zajistit si ve venkovských obcích vlastními prostředky dostupnost dopravy nejen do zaměstnání a školských zařízení, ale i dostupnost obchodních, zdravotnických a ostatních služeb.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.