1. Charakteristika okresu a vývoj sídelní struktury


1.1 Charakteristika okresu

1.1 Charakteristika okresu

Okres Kolín leží ve východní části Středočeského kraje. Má protáhlý tvar od západu k východu. Východní hranici tvoří okresy Hradec Králové a Pardubice. Na severu hraničí s okresem Nymburk, na západě s okresem Praha-východ, na jihu s Benešovem a Kutnou Horou.

Reliéf okresu je rovinný až mírně zvlněný, pozvolna stoupající od severu k jihu a od východu k západu. Severní část zabírá Středolabská tabule, a to Českobrodská a zčásti i Nymburská kotlina, přecházející směrem k východu do tabule Chlumecké. Od jihu sem zasahuje Dobříšská pahorkatina a zčásti Kutnohorská plošina. Nejníže položeným místem okresu je v severní části hladina řeky Labe (187 m n.m.), v jejímž okolí se rozkládá  úrodná polabská nížina, nejvýše položeným místem je vrch Skalka  u Kostelních Střimelic při jihozápadní hranici okresu.

Svojí rozlohou, 846 km2, zaujímá okres 7. místo ve Středočeském kraji a 7,7 % z jeho rozlohy. Počtem obyvatel 95 700 osob se řadí  na 5. místo z dvanácti okresů kraje. Obyvatelé okresu Kolín se podílí 8,5 % na počtu obyvatel kraje a 0,9 % na počtu obyvatel České republiky. Počtem 113,1 obyvatel na 1 km2 se okres Kolín řadí mezi průměrně osídlená území Středočeského kraje.

Okres lze charakterizovat jako průmyslově zemědělský. Není zde žádný dominantní průmyslový podnik, ale je zde řada větších i menších podniků reprezentujících různá odvětví. Převažuje však zaměření elektrotechnické, strojírenské, chemické a polygrafické. Intenzivní zemědělská rostlinná výroba těží z výborných výrobních podmínek v  Polabí, převážná část orné půdy je využívána k pěstování obilovin, další významnou plodinou je cukrovka. Některé zemědělské podniky pěstují ve větší míře i zeleninu a ovoce. 


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.