Výsledky voleb do zastupitelstev obcí - Středočeský kraj - 2006


2. Metodické poznámky Volby se konaly na základěvš

2. Metodické poznámky
Volby se konaly na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním podle zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů.

Funkční období zastupitelstev je čtyřleté.

Volit mohl každý občan České republiky, který alespoň v druhý den voleb dosáhl 18 let, byl v této obci přihlášen k trvalému pobytu a nenastala u něj zákonná překážka ve výkonu volebního práva. Volit mohl i občan jiného státu, jemuž právo volit přiznává mezinárodní úmluva.

Volen mohl být každý občan-volič splňující výše uvedené podmínky.

Počet členů voleného zastupitelstva stanovilo stávající zastupitelstvo obce v závislosti na počtu obyvatel. Nejmenší možný počet volených mandátů je 5 pro obce do 500 obyvatel, nejvyšší 55 pro města nad 150 000 obyvatel.

Kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev obcí mohou podávat:
- registrované politické strany a politická hnutí
- koalice těchto stran a hnutí
- sdružení těchto stran a hnutí s nezávislými kandidáty
- sdružení nezávislých kandidátů (místní)
- jednotliví nezávislí kandidáti
Registračním úřadem se ze zákona stává obecní úřad v obcích, kde jsou zřízeny alespoň 2 odbory. Pro ostatní obce se registračním úřadem stává příslušný pověřený obecný úřad, do jehož územního obvodu spadají. Registrační úřad projednává a registruje kandidátní listiny do zastupitelstva obce, losuje pořadí stran na hlasovacím lístku, vyhlašuje výsledky voleb v obci a zajišťuje archivaci volební dokumentace.

Volební okrskové komise jsou pro jednotlivé volební okrsky jmenovány starostou obce a všechny volební subjekty do nich mohou navrhovat své zástupce.

Způsob hlasování – volič mohl na hlasovacím lístku označit maximálně tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva mělo být zvoleno. Křížkem označoval jednotlivé kandidáty nebo nejvýše jednu volební stranu, nebo toto kombinoval. Takto volil označené kandidáty, dále tolik kandidátů označené volební strany v pořadí uvedeném na hlasovacím lístku, kolik činil rozdíl v počtu volených zastupitelů celkem a označených jednotlivých kandidátů.

Způsob určení definitivních výsledků voleb popisuje především § 45 volebního zákona.


Metodické poznámky k tabulkám

Volební strana je politický subjekt, který pro volby do zastupitelstva podal kandidátní listiny. Z důvodu přehlednosti jsou pod označením „Nezávislí kandidáti“ shrnuty zisky za všechny nezávislé kandidáty. Obdobně je postupováno i u místních sdružení nezávislých kandidátů.

Navrhující strana je politická strana nebo politické hnutí, které navrhlo kandidáty v rámci volební strany. Větší význam má například v případě sdružení a koalic.

Politická příslušnost vypovídá o tom, zda kandidát (zastupitel) je či není členem některé politické strany nebo politického hnutí. V případě, že není členem, je bez politické příslušnosti.

Relativní údaje v tabulkách jsou zaokrouhlovány. Zaokrouhlením může dojít k tomu, že některé součty procent nemusí nutně dát 100 %.

V některých tabulkách jsou volební výsledky uváděny pro přehlednost jen za politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a s ohledem na význam v komunálních volbách také za souhrn nezávislých kandidátů a souhrn místních sdružení nezávislých kandidátů.

Procento úspěšnosti v tabulce „Zvolení členové zastupitelstva“ v kapitole „Výsledky voleb v jednotlivých obcích Středočeského kraje“ na přílohovém CD udává podíl hlasů získaných zvoleným zastupitelem na celkovém počtu voličů, kteří se zúčastnili voleb do zastupitelstva obce.

Obce v tabulkách jsou řazeny abecedně a je uveden příznak okresu, do kterého územně spadají.

Tato publikace obsahuje údaje za zvolená zastupitelstva k datu řádných voleb do zastupitelstev obcí 2006, nejsou zde promítnuty změny v důsledku opakovaného hlasování, nových, dodatečných či opakovaných voleb.

Reprodukce výňatků z této publikace lze pořizovat, pokud je uveden jejich zdroj s výjimkou reprodukce pro komerční účely. Citace mohou být zveřejněny jen s uvedením zdroje – „Výsledky voleb do zastupitelstev obcí Středočeský kraj“ a původu statistických dat v publikaci otištěných.

Ležatá čárka (-) v tabulce na místě čísla značí, že se jev nevyskytoval.
Tečka (.) na místě čísla značí, že údaj není k dispozici nebo je nespolehlivý.
Ležatý křížek (x) značí, že zápis není možný z logických důvodů.


Výpočty v tabulkách jsou prováděny z nezaokrouhlených údajů (včetně součtů).

Zveřejněno dne: 29.12.2006
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.