Výsledky voleb do zastupitelstev obcí - Středočeský kraj - 2006


1. Úvod Volby do zastupitelstev obcí se v celé Čes

1. Úvod
Volby do zastupitelstev obcí se v celé České republice uskutečnily na základě rozhodnutí prezidenta republiky ve dnech 20. a 21. října 2006. Konaly se v řádném termínu, podle zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a změně některých zákonů. Zpracování těchto voleb bylo v 333 obcích (tj. téměř 30% z celkového počtu) ztíženo souběhem s volbami do Senátu Parlamentu ČR. Na základě příslušných paragrafů zákona připravil Český statistický úřad (dále ČSÚ) závaznou metodiku zjišťování a zpracování výsledků voleb. Bylo připraveno i programové vybavení pro převzetí a sumarizaci výsledků hlasování od okrskových volebních komisí.

Politické strany, hnutí, koalice, sdružení, místní sdružení nezávislých kandidátů i jednotliví nezávislí kandidáti podali kandidátní listiny registračním úřadům. Těmi jsou ze zákona pověřené obecní úřady a obecní úřady s dvěma a více odbory. Ve Středočeském kraji při vytváření a aktualizaci registru kandidátů pro účely zpracování a prezentace výsledků voleb spolupracujeme se 71 registračními úřady. Je to druhý nejvyšší počet ze všech krajů. Nejméně, 27, má kraj Karlovarský, nejvíce, 72, kraj Moravskoslezský. Kandidátní listiny podalo ve Středočeském kraji celkem 4 542 subjektů. O 10 144 rozdělených míst v zastupitelstvech (mandátů) se ucházelo celkem 25 636 kandidátů s věkovým průměrem 46 let. Z toho téměř 30 % žen. Z celkového počtu kandidátů bylo 83 % bez politické příslušnosti (nebylo členem žádné politické strany nebo hnutí) a 54 % kandidovalo jako nezávislí (nebyli navrženi žádnou stranou nebo hnutím).

Ve Středočeském kraji měly volby proběhnout v 1 145 obcích, bez vojenského újezdu Brdy, ale uskutečnily se jen v 1 139 z nich. V šesti obcích se nekonaly z důvodu nepodání kandidátních listin nebo nedostatečného počtu kandidátů. Jednalo se o obce Malé Kyšice (okres Kladno), Sluštice a Herink (okres Praha-východ), Svrkyně (okres Praha-západ), Drahenice (okres Příbram), Srbeč (okres Rakovník).

Základním článkem v procesu voleb jsou okrskové volební komise. Jmenování jejich členů je v pravomoci starostů obcí a kandidující volební strany do nich mohou delegovat své zástupce. ČSÚ se podílí na jejich proškolení v oblasti metodiky zjišťování a zpracování výsledků voleb. Pro převzetí Zápisů o výsledcích voleb v okrsku od všech 2 041 okrskových komisí ve Středočeském kraji bylo vytvořeno 55 pracovišť u pověřených obecních úřadů. Úkolem pracovníků těchto přebíracích míst bylo převzít po 14. hodině dne 21. října 2006 zápisy okrskových volebních komisí, pořídit je do elektronické podoby v PC, ověřit jejich bezchybnost a úplnost a poté zabezpečeným datovým přenosem uložit data do centrální databáze na pracovišti ČSÚ v Praze. Takto uložená data byla jen s nepatrným časovým odstupem zveřejňována na internetových stránkách. Největší nápor museli pracovníci zvládnout mezi 16 a 18 hodinou, kdy se na přebírací místa dostavila převážná část okrsků. Více než polovina okrskových volebních komisí použila při své práci programové vybavení dodané ČSÚ a přispěla tak k rychlejšímu a bezchybnému zpracování zápisu i k rychlejšímu a bezproblémovému převzetí zjištěných výsledků hlasování na přebíracím místě.

Z hlediska počtu získaných hlasů byla ve Středočeském kraji nejúspěšnější Občanská demokratická strana a hned za ní souhrn místních sdružení nezávislých kandidátů. Z hlediska počtu získaných mandátů zvítězila s velkým náskokem místní sdružení nezávislých kandidátů se ziskem téměř 55 % všech mandátů. Druhý a třetí nejvyšší počet mandátů získali jednotliví nezávislí kandidáti a v těsném závěsu za nimi Občanská demokratická strana.

Volební účast dosáhla téměř 49,90 % a byla tak vyšší, než činil průměr za celou republiku. Nejvyšší procento voličů přišlo v okrese Praha-západ (57,78 %) a s nejnižší účastí jsme se setkali v okrese Kladno (41,81 %).

Prostřednictvím této publikace přinášíme veřejnosti zpracované výsledky voleb ve Středočeském kraji z různých úhlů pohledu. Vzhledem k vysokému počtu obcí v kraji a k počtu kandidujících subjektů, jsou data za jednotlivé obce, mezikrajská a meziokresní srovnání uložena na přílohovém CD.

Podrobné výsledky voleb v celé České republice až do úrovně jednotlivých okrsků mohou zájemci najít na internetových stránkách ČSÚ www.volby.cz .

Závěrem bychom chtěli poděkovat příslušným pracovníkům Krajského úřadu, pracovníkům pověřených obecních úřadů v kraji, pracovníkům registračních, městských i obecních úřadů a zejména členům okrskových volebních komisí za zodpovědný a vstřícný přístup k plnění úkolů při přípravě voleb i v celém jejich průběhu.


Zveřejněno dne: 29.12.2006
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.