Statistický bulletin - Středočeský kraj - 4. čtvrtletí


S neustálým rozvojem informační společnosti a zvyš

S neustálým rozvojem informační společnosti a zvyšováním významu informačních a komunikačních technologií vzrůstá důraz na zásobu kvalifikovaných lidských zdrojů, které sehrávají klíčovou roli při vývoji nových technologií. Zdrojem dat o počtu a struktuře IT odborníků je Výběrové šetření pracovních sil (roční průměry), kde základní šetřenou jednotkou jsou jednotlivci a domácnosti. Základní ukazatele o IT odbornících jsou dostupné od roku 1993. Česká populace IT odborníků je monitorována podle věkové skupiny, pohlaví, kraje, odvětví ekonomické činnosti (OKEČ) a nejvyššího dosaženého stupně vzdělání, přičemž u posledního aspektu je kladen speciální důraz na terciární úroveň vzdělání. Pokud je hodnota menší než 3 000 osob, jsou data považována za údaje s nízkou spolehlivostí. Ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí publikuje Český statistický úřad výsledky strukturální statistiky mezd zaměstnanců. Z tohoto šetření pocházejí údaje týkající se mezd IT odborníků.

IT odborníci se podle mezinárodní definice dělí na dvě hlavní skupiny. Základem pro toto členění je klasifikace ISCO 88 (v ČR odpovídající klasifikaci zaměstnání KZAM-R):

KZAM-R 213 – Vědci a odborníci v oblasti výpočetní techniky (podílejí se na samotném vývoji nových technologií)
2131 Projektanti a analytici výpočetních systémů
2132 Programátoři
2139 Ostatní odborníci zabývající se výpočetní technikou
KZAM-R 312 – Techničtí pracovníci v oblasti výpočetní techniky (zajišťují provoz a podporu systémů)
3121 Poradenství v ICT
3122 Operátoři a obsluha výpočetní techniky
3123 Operátoři průmyslových strojů, NC strojů
3129 Ostatní technici v ICT

S určitým zjednodušením lze říci, že vědečtí pracovníci se podílí na samotném vývoji nových technologií a souvisejících konceptů, zatímco techničtí pracovníci spíše na provozu a podpoře těchto systémů.

Stinnou stránkou vymezení IT odborníků podle klasifikace KZAM – R (resp. ISCO 88) bohužel zůstává fakt, že neodráží rychlé změny, které v IT sektoru probíhají. Nezahrnuje např. pozice typu analytik business procesů v oblasti IT, obchodník s ICT (který musí mít velmi dobrou znalost produktů, které prodává) a další.

Pro definování IT odborníků se používá také širší vymezení, kdy se do této skupiny řadí nejen výše uvedené osoby ale i uživatelé IT, pro které je pokročilé využívání ICT neodmyslitelnou součástí profese (manažeři, matematici, statistici, finanční odborníci apod.)

Druhá linie statistiky informační společnosti v oblasti lidských zdrojů sleduje potenciální pracovní sílu s adekvátní kvalifikací tedy studenty a absolventy informatiky a výpočetní techniky.



Od roku 2000 došlo ve Středočeském kraji k poměrně výraznému nárůstu počtu IT odborníků – v tomto období jejich počet vzrostl o více než tři čtvrtiny. Tento nárůst výrazně převyšuje průměr ČR, neboť v celé republice stoupl od roku 2000 počet IT odborníků pouze o jednu třetinu. Vyšší relativní nárůst než v našem kraji zaznamenal pouze Olomoucký a Liberecký kraj (s indexy 253,1, resp. 227,1 procentních bodů). V těchto krajích se však jednalo o nárůst z mnohem nižšího, zhruba třetinového základu.

V srovnání s rokem 1993, od kdy jsou k dispozici potřebná data, vzrostl počet IT odborníků ve Středočeském kraji do roku 2007 o 6,5 tis.osob, to je téměř na trojnásobek. V průměru za celou ČR byl nárůst od roku 1993 výrazně pomalejší, počet IT odborníků v ČR vzrostl do roku 2007 o 36,5 tis. osob, to je na 1,6 násobek stavu v roce 1993.

IT odborníci podle krajů ČR


V současnosti (rok 2007) je ve Středočeském kraji třetí nejvyšší počet IT odborníků v republice, vyšší počet IT odborníků vykazuje pouze Hl. m. Praha a Jihomoravský kraj.

V přepočtu na celkovou zaměstnanost v národním hospodářství připadalo v roce 2007 ve Středočeském kraji 17,7 IT odborníků na 1000 zaměstnaných osob. Tím se Středočeský kraj řadí na sedmé místo mezi všemi kraji v České republice. S velkým předstihem je na prvním místě Hl. m. Praha se 42,7 IT odborníky na 1000 zaměstnaných osob, následuje Jihomoravský kraj (21,2 IT odborníků na 1000 zaměstnaných osob) a Liberecký kraj s 20,4 IT odborníky na 1000 zaměstnaných osob.



IT odborníci podle krajů


Na celkovém počtu IT odborníků ve Středočeském kraji v roce 2007 se podíleli 36,6 % vědci a odborníci v oblasti výpočetní techniky a 63,4 % techničtí pracovníci v oblasti výpočetní techniky.


Počet a struktura IT odborníků ve Středočeském kraji v letech 1993 až 2007


Počty vědců a odborníků vzrostly proti roku 2000 ve Středočeském kraji o 0,9 tis. osob, to je téměř o jednu třetinu. Růst technických pracovníků byl výrazně rychlejší. Ve srovnání s rokem 2000 se jejich počet zvýšil o 3,5 tis. osob, to je na více než dvojnásobek.




Celková průměrná hrubá měsíční mzda IT odborníků dosáhla v roce 2007 ve Středočeském kraji 36 125 Kč. Mzda mužů dosáhla 37 500 Kč a byla o 8 736 Kč vyšší než průměrná hrubá měsíční mzda žen.

V průměrných hrubých měsíčních platech IT odborníků mezi jednotlivými kraji České republiky jsou poměrně značné diference, zejména mzdy v Hl. m. Praze značně převyšují průměrné mzdy v krajích i průměr za celou ČR.


Průměrná hrubá měsíční mzda IT odborníků podle krajů v Kč v roce 2007

V roce 2007 činila průměrná hrubá měsíční mzda IT odborníků v Hl. m. Praze 50 642 Kč a přesahovala průměr za ČR o 10 090 Kč, to je o 24,9 %. Středočeský kraj měl druhou nejvyšší průměrnou mzdu ze všech krajů republiky, která ovšem byla proti mzdě v Hl. m. Praze nižší o 14 517 Kč, to je o 28,7 %.

Nejmenší průměrné hrubé měsíční mzdy pobírali v roce 2007 IT odborníci v Olomouckém kraji. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda v roce 2007dosáhla 27 933 Kč a byla téměř o jednu třetinu nižší než republikový průměr.


Zveřejněno dne: 05.04.2009
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.