6. Životní prostředí


6.3 Půda

6.3 Půda

6.3 Půda

  • Zemědělské půdy ubývá v Praze rychleji, než v ČR
  • Na území hlavního města je nárůst zastavěných ploch téměř 10krát vyšší než v celo-republikovém průměru

Devadesátá léta minulého století se vyznačovala přeměnou zemědělského půdního fondu na zastavěné plochy a tento trend pokračuje i v současnosti. Od roku 1995 do roku 2004 ubylo na území hlavního města téměř 360 ha zemědělské půdy a necelých 70 ha ostatních ploch, zastavěných ploch naopak přibylo 340 ha. To souvisí s nárůstem výstavby nových obytných a rodinných domů, ale hlavně se vznikem velkých obchodních a administrativních komplexů. V Praze je tento trend oproti celé republice mnohem výraznější. Na celkové ploše zemědělské půdy republiky se v roce 2004 Praha podílela pouze necelou polovinou procenta, ovšem úbytek zemědělské půdy za posledních 10 let činí v ČR 0,4 % a v hlavním městě téměř 1,7 %. Od roku 1995 přibylo v celé republice 0,8 % ploch, na kterých jsou postaveny budovy a nádvoří, v hl. m. Praze téměř desetkrát více, 7,5 %.

Hlavní město Praha má svým charakterem velkého města i zcela odlišný poměr zemědělské půdy připadající na jednoho obyvatele (0,02 ha), než je tomu v celé republice (0,42 ha).

Graf 6.3.1 Úbytky a přírůstky ploch podle druhů pozemků v letech 1995 až 2004




V katastrálních územích hl. m. Prahy jsou v zastoupení druhů pozemků velké rozdíly. Více než z poloviny zastavěno je nejmenší k.ú. Josefov, následují Nové a Staré Město. Naopak nejvíce zemědělské půdy (více než 90 %) je okrajových k.ú., což jsou vlastně obce, které byly k Praze připojeny v roce 1974 (Sobín, Královice, Hájek u Uhříněvsi, Březiněves).

Největší přeměnu zemědělské půdy na zastavěnou plochu, případně na tzv. ostatní pozemky - plochy určené jako skladištní a dílenské prostory nebo stavební místa - zaznamenáváme v posledních 10 letech na území Letňan, Štěrbohol, Zličína, Stodůlek a Třebonic, tedy tam, kde jsou velká soustředění komplexů hypermarketů s jejich skladovými a administrativními zázemími. Zde úbytek zemědělské a hlavně orné půdy činí více než 25 %.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.