4. Sociální vývoj


4.5 Zdravotnictví

4.5 Zdravotnictví

4.5 Zdravotnictví

  • Počet lékařů v Praze mírně narůstá, připadá 7 lékařů na 1 000 obyvatel
  • Ve státních zdravotnických zařízeních se počet lékařů zvýšil výrazně více než v zařízeních nestátních
  • Od roku 2000 vzrostl o 16 % počet hospitalizovaných pacientů a zkrátila se mírně průměrná doba hospitalizace
  • Ukazatele pracovní neschopnosti jsou pod celorepublikovými hodnotami
  • Ve srovnání s rokem 2000 poklesl průměrný denní stav práce neschopných o 5,3 %

Síť zdravotnických zařízení v hl. m. Praze od nemocnic s velkou lůžkovou kapacitou, přes specializovaná lůžková zařízení, ambulantní pracoviště až po samostatné ordinace lékařů je mimořádně hustá. Tato skutečnost je dána tím, že zajištění zdravotní péče neslouží zdaleka jen pro obyvatele hlavního města, ale především pro celé okolí Prahy a zejména vysoce specializovaná odborná pracoviště v podstatě i obyvatelům celého státu.

Hlavní město Praha se od ostatních regionů České republiky z hlediska skladby ústavních zdravotnických zařízení výrazně liší. Značná část ústavní zdravotní péče ( základní i specializované ) je poskytována ve velkých fakultních nemocnicích, které jsou v řídící působnosti Ministerstva zdravotnictví. Tato zařízení patří rovněž k těm, které svojí činností překračují hranice města.

Kromě ústavních zařízení státních je lůžková zdravotní péče v hl. m. Praze poskytována též v nestátních zdravotnických zařízeních.

V Praze k 31. 12. 2004 bylo 25 nemocnic (ze 197 v celé ČR). Ovšem v těchto nemocnicích sloužilo pacientům 10 327 lůžek, což představuje téměř 16 % ze všech nemocničních lůžek v ČR a naprosto největší kapacitu ze všech krajů. Také počet hospitalizovaných pacientů je v Praze trvale nejvyšší ze všech regionů a v roce 2004, kdy v pražských nemocnicích bylo hospitalizováno 342 343 pacientů to bylo více než 15 % ze všech hospitalizovaných v ČR.

Poněkud odlišná je situace u odborných léčebných ústavů pro děti i dospělé, mezi něž jsou zahrnuty léčebny dlouhodobě nemocných, psychiatrické léčebny, ozdravovny, rehabilitační ústavy a ostatní odborné léčebné ústavy. Tato zařízení jsou častěji umísťována mimo hlavní město, takže lůžková kapacita v těchto zařízeních v Praze představuje s 2 585 lůžky jen 11 % z úhrnu lůžek v ČR a větší lůžková kapacita byla ve třech krajích (Moravskoslezský, Středočeský a Vysočina).

Mimořádné postavení Prahy ve vybavenosti zdravotnickými zařízeními dokládá celá řada souhrnných ukazatelů zdravotnické statistiky.

Tab. 4.5.1 Vybrané ukazatele zdravotnictví

Zdroj: ÚZIS

Relativní ukazatele vztahující se k počtu obyvatel naznačují, že ve srovnání s průměrem ČR a ostatními kraji je v Praze situace značně odlišná. Zatímco běžně připadá na 1 000 obyvatel kolem 3 lékařů, v Praze to v roce 2004 bylo již téměř 7 lékařů. Tato situace je podobná i v ostatních velkých městech ČR. I zde se projevuje koncentrace zdravotnických zařízení sloužících celému regionu. Například v Plzni na 1 000 obyvatel v roce 2004 připadalo 8 lékařů a v Brně 7,6.

Během sledovaného období se zvýšil počet lékařů cca o 20 %, ale výrazněji rostl počet lékařů ve státních zařízeních, kde pracuje v Praze 47 % ze všech lékařů. V Praze je tento podíl státních zařízení vyšší než v ostatních regionech, protože zde jsou zastoupeny velké specializované nemocnice právě s celostátní působností. Mírně vzrostl i počet středních zdravotnických pracovníků. Naopak úbytek byl zaznamenán u počtu lůžek. Naproti tomu počet hospitalizovaných pacientů mírně stoupá, ale poněkud se zkracuje průměrná ošetřovací doba.

Zvýšil se i počet ordinací lékařů, a to zejména různých neběžných specialistů. Celkově v posledních letech klesá poněkud počet ordinací dětských lékařů, a to i v celé ČR. Souvisí to s celkovým úbytkem dětí do 15 let, ačkoli v posledních letech se počty narozených mírně zvyšují. K poměrně velkému navýšení došlo v počtu lékáren a výdejen léků, zde se počet zvýšil téměř o 30 %.

Statistická data o počtu zařízení, lůžek i pracovníků ve zdravotnictví nemohou postihnout změny kvality péče. Dlouhodobý nárůst kvality zdravotnické péče se odráží spíše v demografických ukazatelích jako je naděje dožití nebo zemřelí podle příčiny smrti.

S ukazateli o zdravotní péči jsou tradičně spojovány údaje o pracovní neschopnosti pro nemoc a úraz. Statistika pracovní neschopnosti má v Praze příznivější hodnoty než v jiných regionech. Souvisí to především se situací na trhu práce a také se strukturou populace. V neposlední řadě je zde i vliv životního stylu a specifických nároků na pracovní zatížení. Zatímco v ostatních regionech je vysoký podíl manuálních a namáhavých pracovních činností, v Praze jde ve větší míře o fyzicky méně náročná zaměstnání. Vysoký podíl středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaného ekonomicky aktivního obyvatelstva je také jedním z faktorů ovlivňujících životní styl, který je zvláště v posledních letech silněji zaměřen na ochranu zdraví. Významným faktorem ovšem je i situace na trhu práce. Je statisticky prokázaná závislost mezi mírou nezaměstnanosti, ale i výší mezd a ukazateli pracovní neschopnosti. V Praze, kde je nejnižší nezaměstnanost a nejvyšší průměrné mzdy, je trvale i nejnižší míra pracovní neschopnosti.

Tab. 4.5.2 Základní ukazatele pracovní neschopnosti pro nemoc a úraz

Počet nemocensky pojištěných osob se oproti roku 2000 mírně zvýšil (o 3 %). V roce 2004 bylo v Praze přihlášeno 20 % ze všech nemocensky pojištěných osob ČR. Výdaje na dávky nemocenského pojištění vyplacené v Praze činily v tomtéž roce 19 %.

Značně ovšem poklesl počet nově hlášených případů, zejména z důvodu nemoci, kde byl pokles téměř o čtvrtinu případů. I u úrazů došlo k poklesu o necelých 5 %. V návaznosti na to poklesl i počet kalendářních dní pracovní neschopnosti. Příznivá tendence je patrná i u úrazů, pokud je bereme celkem. Jejich počet klesl oproti roku 2003 o 6 %, spolu s ním se mírně zkrátila i úhrnná doba pracovní neschopnosti pro úrazy. Pouze u úrazů pracovních byl oproti předchozímu roku zaznamenán mírný nárůst.

Zlepšila se i situace v relativních ukazatelích pracovní neschopnosti. V roce 2004 byl v Praze nejnižší průměrný denní stav práce neschopných za sledované období. Ve srovnání s ostatními regiony byla v Praze nejnižší míra pracovní neschopnosti v celé ČR.

Tab.4.5.3 Relativní ukazatele pracovní neschopnosti pro nemoc a úraz

Průměrná doba trvání pracovní neschopnosti poněkud vzrostla, ale v souvislosti s poklesem všech ostatních charakteristik pracovní neschopnosti lze soudit, že jde o případy vážnějších chorob, takže tento mírný nárůst je vysvětlitelný. Průměrný denní počet práce neschopných se ve srovnání s rokem 2003 snížil téměř o 15 %.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.