Bytová výstavba a úroveň bydlení v hl. m. Praze - 2001 - 2003


5. Metodické vysvětlivky Bytová výstavbazahrnuje

5. Metodické vysvětlivky

Bytová výstavba zahrnuje celou bytovou výstavbu na území (včetně nástaveb, vestaveb a přístaveb), kterou vznikají nové byty. Nejsou zahrnuty byty vzniklé změnou účelu užívání bez stavebních úprav. Údaje jsou zpracovány územní metodou a relativní k území krajů i okresů.
Stavby pro bydlení jsou bytové domy, u nichž převažuje funkce bydlení a rodinné domy.
Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny
k bydlení a mohou tomuto účelu sloužit jako samostatné bytové jednotky. Do počtu bytů se započítávají
i samostatné pokoje v žákovských domovech, vysokoškolských kolejích, domovech pracujícího dorostu
a pokoje ve svobodárnách, které nejsou obhospodařovány obecními úřady.
Byty zahájené jsou byty v těch domech, jejichž výstavba byla ve sledovaném období zahájena podle zápisu ve stavebním deníku, a to bez ohledu na to, zda tyto byty byly ve sledovaném období dokončeny
či nikoliv. Za dům je pro účely této definice považován rodinný dům, bytový dům, nástavba, vestavba nebo přístavba k oběma uvedeným domům, dům s pečovatelskou službou a domov – penzion, nebytový objekt (služební byty – zpravidla mimo bytové objekty) a jakýkoliv nebytový prostor, jehož adaptací vznikne nový byt.
Byty dokončené jsou byty, na které ve smyslu zákona č. 50/1976 Sb. (Stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, bylo příslušným stavebním úřadem do konce sledovaného období vystaveno kolaudační rozhodnutí (souhlas s užíváním bytů).
Byty rozestavěné ke konci sledovaného období jsou byty, jejichž výstavba byla zahájena (bez ohledu
na to, zda ve sledovaném období nebo v předchozích obdobích), ale nebyla do konce sledovaného období dokončena.
Stavebním povolením se rozumí ve smyslu § 66 stavebního zákona (zákon č. 83/1998 Sb., o územním plánování a stavebním řádu), stanovení závazných podmínek pro provedení a užívání stavby. Těmi stavební úřad (SÚ) zabezpečí zejména ochranu zájmů společnosti při výstavbě a při užívání stavby, komplexnost stavby, dodržení obecných technických požadavků na výstavbu a vyloučení nebo omezení negativních účinků stavby a jejího užívání na životní prostředí.
Obytná plocha je podlahová plocha obytných místností. Za obytnou se považuje přímo osvětlená a větratelná místnost o podlahové ploše alespoň 8 m2, kterou lze přímo nebo dostatečně nepřímo vytápět a je určena k celoročnímu bydlení.
Pořízení, výstavba a rekonstrukce domu a bytu stavební materiály, materiály pro rozvody a odpady, zdravotnická keramika, obklady a další materiály použité při výstavbě nebo rekonstrukci domu a bytu; veškeré práce související s výstavbou nebo rekonstrukcí domu a bytu; koupě nemovitosti (dům, byt, garáž, rekreační objekt, pozemek).
Nájemné z bytu částky placené za užívání bytu v prvním (hlavním) bydlišti, tzn. nájemné, souhrn plateb
za pořízení a užívání družstevních bytů, příspěvek na správu domu a pozemku u bytů v osobním vlastnictví; nájemné placené za druhé a další bydliště; nájemné za garáž související s bydlením.
Běžná údržba a opravy bytu výrobky pro běžnou údržbu a drobné opravy domu a bytu, jako stavební materiály, barvy a laky, tapety, zdravotnická keramika, vodovodní baterie apod.; služby pro běžnou údržbu domu a bytu, tzn. práce zednické, malířské, instalatérské, sklenářské, zámečnické apod.; půjčování strojů
a zařízení pro údržbu a opravy.
Ostatní služby související s bytem vodné a stočné; sběr pevných odpadů; ostatní platby za služby společné pro celý dům (úklid, osvětlení společných prostor, čištění a kontrola komínů, poplatky za výtah, společnou anténu, prádelnu apod.); platby za odvoz splašků a čištění žump v rodinných domcích.
Energie a paliva elektřina, plyn ze sítě, ústřední topení a teplá voda (včetně montáže měřidel a poplatku
za užívání); propan–butan, kapalná paliva, pevná paliva.


SLDB – 2001

Sčítání lidu, domů a bytů se uskutečnilo 1. března 2001 na celém území České republiky. Sčítání
se vztahovalo na každou fyzickou osobu, která měla v rozhodný okamžik na území České republiky trvalý nebo dlouhodobý pobyt i na každou další fyzickou osobu, která byla na území České republiky v rozhodný okamžik přítomna (i když zde neměla trvalý nebo dlouhodobý pobyt), na každý dům určený pro bydlení
i neobydlený, na každý byt, i neobydlený. Domem se rozuměla stavba, která byla podle rozhodnutí stavebního úřadu určena pro bydlení a dále jiná stavba, ve které se nacházel alespoň jeden byt. Byt byl definován jako soubor místností (popřípadě jednotlivá místnost), který podle rozhodnutí stavebního úřadu svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňoval požadavky na trvalé bydlení.
Domy
Do počtu domů jsou zahrnuty všechny domy určené k bydlení (obydlené i neobydlené), objekty s byty (bytem) a ubytovací zařízení bez bytu, pokud slouží k dlouhodobému nebo trvalému ubytování. Patří sem rodinné domy, bytové domy, domovy mládeže, internáty, dětské domovy, ústavy nápravné a výchovné péče, domovy důchodců, penziony pro důchodce, ústavy pro tělesně a mentálně postižené, kláštery a konventy (objekty s ubytovacími prostorami pro členy řeholních řádů a kongregací), provozní budovy s bytem (byty) apod.
Podle druhu domu se rozlišují:
1. rodinný dům – má maximálně tři samostatné byty, nejvíce dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží
a podkroví. Mezi rodinné domy patří rovněž rekreační chalupy nevyčleněné z bytového fondu, využívané
k rekreaci.
2. bytový dům – má více bytů přístupných ze společné chodby nebo schodiště a nejde o rodinný dům, počet podlaží není určující. Mezi bytové domy patří také vily, které nesplňují podmínky rodinného domu
3. ostatní budovy – zahrnují všechny další druhy budov kromě rodinných a bytových domů.
Trvale obydlený dům je dům, ve kterém je alespoň jeden trvale obydlený byt nebo je v něm umístěno zařízení pro hromadné ubytování osob alespoň s jednou trvale bydlící osobou. V trvale obydleném domě musí mít trvalý (nebo dlouhodobý) pobyt alespoň jedna osoba. Neobydlený dům je dům určený k bydlení,
ve kterém nebyla sečtena žádná osoba s trvalým nebo dlouhodobým pobytem. Neobydlený dům – obydlený přechodně je dům, který slouží jen k přechodnému bydlení; v domě v rozhodný okamžik sčítání nebyla žádná trvale bydlící osoba.
Do počtu neobydlených domů jsou zahrnuty všechny domy s byty a všechny domy s ubytovacím zařízením bez bytu, pokud jsou určeny k trvalému nebo dlouhodobému bydlení a pokud v nich nebyla sečtena žádná osoba s trvalým nebo dlouhodobým pobytem. Neobydlené objekty bez bytů, příp. se zařízením sloužícím pouze ke krátkodobému ubytování (hotely, turistické ubytovny, nemocnice, apod.) nejsou do počtu neobydlených domů zahrnuty.
Byty
V rámci otázky na způsob bydlení se zjišťoval charakter obydlí sečtených osob.
Trvale obydlený byt je byt, ve kterém má alespoň jedna osoba trvalý nebo dlouhodobý pobyt.
Neobydlený byt je byt, ve kterém nebyla hlášena žádná osoba k trvalému nebo dlouhodobému pobytu.
Neobydlený byt – obydlený přechodně, je byt bez trvale hlášených osob, je ale využívaný k přechodnému bydlení; většinou se jedná o byt, ve kterém byla sečtena dočasně přítomná osoba (osoby).
Obytnou plochu bytu tvoří podlahová plocha obytných místností a část plochy kuchyně, která přesahuje
12 m2. V případě bytu, který se skládá z jediné místnosti – obytné kuchyně, tvoří obytnou plochu bytu plocha celé této místnosti. V obytné ploše bytu ani v počtu obytných místností nejsou zahrnuty místnosti bytu vyčleněné k obchodním nebo pracovním účelům (k vykonávání zaměstnání); tyto prostory jsou součástí ostatních prostor bytu.
Celková plocha bytu je součtem plochy obytných místností, kuchyně a ostatních prostor bytu.
Trvale obydlené byty rozdělujeme do čtyř kategorií podle způsobu vytápění a rozsahu základního příslušenství.
Byty I. kategorie jsou byty, v nichž jsou všechny obytné místnosti přímo vytápěny ústředním vytápěním
a které mají úplné základní příslušenství.
Byty II. kategorie jsou byty bez ústředního vytápění se základním příslušenstvím, případně byty
s ústředním vytápěním ale pouze s částečným základním příslušenstvím.
Byty III. kategorie jsou byty bez ústředního vytápění a s částečným základním příslušenstvím, případně byty s ústředním vytápěním a bez základního příslušenství.
Byty IV. kategorie jsou byty bez ústředního vytápění a bez základního příslušenství.Za ústřední vytápění se v této souvislosti považuje vytápění zdrojem tepla umístěným mimo byt nebo v místnosti k tomu určené (včetně sklepa v rodinném domě s jedním bytem) nebo jiné elektrické nebo plynové vytápění. Byt
se společným základním příslušenstvím se považuje za byt bez příslušenství.Všechny výpočty průměrných hodnot charakteristik bytového fondu – např. průměrná obytná plocha bytu, průměrný počet obytných místností na 1 byt apod. – byly počítány pouze ze souborů bytů se zjištěnými hodnotami.V otázce
na obydlenost bytu je ve sčítání 2001 nová kategorie neobydlenosti – přechodně obydlený byt. Srovnatelnost výsledků sčítání 2001 a 1991. Rozdílné proti sčítání 1991 je zahrnování obytných místností
s plochou 4 – 7,9 m2. Při sčítání 2001 jsou tyto místnosti součástí plochy obytných místností, v roce 1991 byla plocha těchto místností zahrnuta do ostatních prostor bytu (tedy spolu s plochou předsíně, příslušenství apod.).
Z téhož důvodu se liší odvození ukazatele obytné plochy bytu (zahrnutím obytných místností s plochou
4 – 7,9 m2). V charakteristikách převládajícího způsobu vytápění nejsou plně srovnatelné údaje o ústředním a etážovém vytápění, kde v důsledku změny metodického vymezení pojmu etážového topení došlo
k přesunu části bytů s etážovým topením do skupiny bytů s ústředním topením. Podle definice etážového topení v roce 1991 byly zahrnuty do této skupiny i byty (převážně v rodinných domech), ve kterých byl tepelný zdroj mimo byt (ve sklepě, v komoře apod.). Podle definice roku 2001 byly všechny druhy vytápění se zdrojem tepla umístěným mimo byt (případně i v bytě – ve zvláštní místnosti k tomuto účelu určené) zahrnuty do ústředního vytápění. Tato skutečnost se promítla do údajů o bytech podle jednotlivých kategorií. Obdobně jako u obydlenosti bytu i u obydlenosti domu je ve sčítání 2001 nová kategorie neobydlenosti – přechodně obydlený dům (dům, ve kterém je pouze přechodně obydlený byt /byty a současně žádný trvale obydlený byt ani trvale či dlouhodobě bydlící osoba).


Znaèky v tabulkách

Ležatá čárka (–) v tabulce na místě čísla značí, že se jev nevyskytoval.
Tečka (.) na místě čísla značí, že údaj není k dispozici nebo je nespolehlivý.
Ležatý křížek (x) značí, že zápis není možný z logických důvodů.
Nula (0) se v tabulce používá pro označení číselných údajů menších než polovina zvolené měřicí jednotky.
Výpočty v tabulkách jsou prováděny z nezaokrouhlených údajů (včetně součtů).

Zveřejněno dne: 30.06.2005
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.