Bytová výstavba a úroveň bydlení v hl. m. Praze - 2001 - 2003


1. Úvod Během posledních patnácti let došlo v ČR

1. Úvod

Během posledních patnácti let došlo v ČR k zásadním společenským změnám, přičemž jednou z nejvýznamnějších skutečností byla ekonomická transformace. Oblastí, kde se ekonomicko sociální změny významně odrazily, byla i bytová výstavba. V Praze možná o to více, oč významnější je její ekonomické postavení v rámci České republiky.
Cílem předkládané publikace je podchycení statistických údajů o vývoji bytové výstavby, a to ve čtyřletém období mezi roky 2001 až 2004. Současně časové srovnání nejdůležitějších ukazatelů vztahujících
se k bytovému fondu v hlavním městě může umožnit zodpovězení otázek spojených s proměnou jeho charakteristik a také s tím, jak se z kvalitativního hlediska liší situace v bytové výstavbě v současnosti
od stavu v předchozích letech. Především se budeme snažit odpovědět na otázku, jak důsledky ekonomických transformačních procesů zahájených již počátkem 90. let stimulují současnou bytovou výstavbu. Znamená současný nárůst bytové výstavby počátek trvalé tendence růstu počtu bytů v Praze? Nedochází převahou ekonomických priorit ve společnosti v důsledku ke zhoršení kvalitativních ukazatelů bytové výstavby nebo k nadprůměrnému zvyšování nákladů na bydlení? Projevují se tyto tendence obdobně ve všech krajích?
Z hlediska možností, které nám dávají dostupné statistické ukazatele související s bytovou výstavbou,
se srovnání ukazatelů bytové výstavby v časové řadě jeví jako nejvhodnější způsob nalezení odpovědi
na tyto otázky. Kromě přímých údajů o bytové výstavbě je možné také využít některé ukazatele vypovídající o úrovni bydlení, které jsou v široké škále a i v podrobném územním detailu k dispozici z cenzů.
V první části této práce je analyzována bytová výstavba za Prahu jako celek, kdy se v počátku zaměříme
na časové srovnání kvantitativních ukazatelů bytové výstavby a teprve poté na srovnání indikátorů vypovídajících více o úrovni bydlení v této nové zástavbě. Územní členění bytové výstavby uvnitř Prahy nám pomůže získat specifický obraz situace v jednotlivých částech města (centrum, vnitřní město, vnější město). Dále je bytová výstavba hodnocena z hlediska kvalitativních parametrů, byť jen v takovém rozsahu, který nám dostupná statistická data umožňují. V této kapitole se také především pro srovnání využilo výsledků ze SLDB z roku 2001. V poslední kapitole je následně porovnána situace v Praze ve vztahu k ostatním krajům České republiky.

Zveřejněno dne: 30.06.2005
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.