9. PŘÍJMY, VÝDAJE A SPOTŘEBA OBYVATELSTVA


Příjmy, výdaje a spotřeba obyvatelstva - metodika

Příjmy, výdaje a spotřeba obyvatelstva - metodika


Poznámky k tabulkám


Tab. 9-1. až 9-6. Složení souborů zpravodajských domácností a skladba peněžních příjmů a výdajů domácností

Obsahují údaje výběrového šetření statistiky rodinných účtů. Zpravodajskou jednotkou i jednotkou výběru je domácnost, tzn. soubor osob společně bydlících a společně hospodařících. Jádrem těchto domácností je zpravidla rodina, ale může to být i jednotlivec. Výběr domácností (zpravodajů) statistiky rodinných účtů se v současné době provádí záměrným kvótním výběrem.

Existují dva druhy souborů:

1. Základní zpravodajský soubor, který zajišťoval reprezentativnost výsledků za sociální skupiny pro Českou republiku. Četnosti jednotlivých skupin domácností podle výběrových znaků se určují podle výsledků výběrového šetření o peněžních příjmech domácností (mikrocenzus). Základními výběrovými znaky, podle kterých se domácnosti vybíraly, byly:


    a) Sociální skupina domácností, která se určuje podle sociální příslušnosti osoby stojící v čele domácnosti, bez ohledu na to, zda další ekonomicky aktivní člen má stejnou nebo jinou sociální příslušnost. Tvoří-li domácnost úplná rodina (manžel, manželka, ostatní příslušníci), je osobou v čele domácnosti vždy manžel, v neúplných rodinách ekonomicky aktivní rodič. Pokud není rodič ekonomicky aktivní, je v čele domácnosti jen tehdy, jsou-li ekonomicky neaktivní i děti, v ostatních případech je osobou v čele ekonomicky aktivní dítě. V nerodinných domácnostech se za osobu v čele domácnosti považuje osoba s nejvyšším příjmem. Skládá-li se domácnost ze dvou nebo více rodin, přihlíží se při určení osoby v čele domácnosti k postavení osob v čele jednotlivých rodin: přednost má osoba ekonomicky aktivní, při stejném stupni ekonomické aktivity má přednost úplná rodina před neúplnou; jinak se jako osoba v čele domácnosti určí osoba s vyššími příjmy.

    Sledovány byly sociální skupiny:

    • zaměstnanců, což jsou osoby v pracovním poměru mimo zemědělství, které vykonávají buď manuální činnost ve výrobě, dopravě, ve službách apod. (dělníci), nebo činnost duševního charakteru na všech úrovních, tj. řídící, koncepční a vědeckou, ale i operativně-technickou, provozní a obsluhující (zaměstnanci ostatní);
    • samostatně činných, což jsou osoby, které nejsou v zaměstnaneckém poměru, ale zabývají se podnikáním mimo zemědělství, nebo vykonávají nezávislé povolání a nebo pracují za honoráře;
    • zemědělců, což jsou osoby pracující v zemědělské výrobě, při čemž jsou buď členy zemědělských družstev a vykonávají práci pro družstvo, nebo jsou zaměstnané v zemědělské výrobě všech druhů podniků a nebo zabezpečují zemědělskou výrobu ve vlastním podniku;
    • důchodců, což jsou osoby pobírající důchod, které nepracují buď vůbec nebo jejich ekonomická aktivita je omezena; roční příjem z výdělečné činnosti smí činit maximálně 12 000 Kč; toto omezení se vztahuje i na další členy domácnosti důchodců.

    Výsledky za sociální skupiny byly doplněny odhadem údajů za „průměrnou zpravodajskou domácnost“. Aby se odstranila disproporce v zastoupení jednotlivých sociálních skupin v základním zpravodajském souboru, byly údaje za příslušné soubory převáženy podle sociální struktury domácností zjištěné při mikrocenzu. Domácnosti důchodců s ekonomicky aktivními členy a domácnosti nezaměstnaných, které se ve statistice rodinných účtů nesledují, byly pro výpočet vah přiřazeny k domácnostem dělníků.

    b) Čistý peněžní příjem na osobu, který charakterizuje příjmovou úroveň domácností nejen pro účely výběru, ale i pro třídění domácností podle výše příjmu při zpracování údajů; do tohoto příjmu se nezapočítávají kromě daně z příjmů a úhrady zdravotního a sociálního pojištění ani výpůjčky, přijaté úvěry a vybrané úspory.

    c) Počet nezaopatřených dětí v domácnostech ekonomicky aktivních osob, resp. počet členů a pohlaví u domácností nepracujících důchodců.

2. Doplňkový soubor, do kterého byly vybírány rodiny s dětmi žijící na hranici životního minima; domácnosti tohoto typu byly v přiměřeném počtu zastoupeny i v základním souboru, ale pro samostatné zpracování by jejich počet byl malý.

Metodika a definice základních ukazatelů:

Počet spotřebních jednotek vyjadřuje složení domácností přepočtené podle vah spotřeby jednotlivých členů domácnosti. Váhy jsou definovány podle stupnice OECD takto: první dospělý v domácnosti = 1,0; každý další dospělý (starší 13 let) = 0,7; každé dítě (13leté a mladší) = 0,5.

Peněžní příjmy celkem jsou roční příjmy hrubé, zahrnují daň z příjmů a příspěvky na sociální a zdravotní pojištění, nezahrnují vybrané úspory a výpůjčky.

Příjmy domácností samostatně činných osob zahrnují částky, které tyto osoby převedly z výnosu svého podnikání pro potřeby domácnosti a jejích členů a jsou srovnatelné s příjmy domácností ostatních sociálních skupin jen na úrovni tzv. čistých příjmů (bez daně z příjmů a příspěvků na zdravotní a sociální pojištění). Daňové zatížení domácností samostatně činných není zachyceno v plném rozsahu, protože u většiny samostatně činných osob je zdravotní a sociální pojištění součástí účetní evidence jejich podnikání a není vykazováno ve statistice rodinných účtů a daně z příjmů jsou ve statistice rodinných účtů u těchto osob zachyceny jen když jsou placeny z prostředků domácnosti.

Příjmy z pracovní činnosti se rozumí příjmy z pracovní činnosti v pracovněprávním, služebním a členském poměru nebo v podnikání a v jiné samostatné výdělečné činnosti; pokud je tato činnost hlavním zdrojem příjmů pracovníka, jedná se o příjmy z hlavní činnosti.

Pro zajištění mezinárodní srovnatelnosti statistických ukazatelů jsou od roku 1999 položky peněžních výdajů uspořádány podle „Klasifikace individuální spotřeby podle účelu CZ-COICOP“, která je českou verzí mezinárodního standardu COICOP (Classification of Individual Consumption by Purpose) - viz přehled platných statistických klasifikací a číselníků v úvodu publikace a je závazná pro všechna statistická zjišťování. Do individuální (konečné) spotřeby se podle této klasifikace nezařazují vydání na pořízení, výstavbu a rekonstrukci domu a bytu a výdaje na užitkovou zahradu a užitková zvířata, proto byly vyčleněny do zvláštního oddílu ostatních vydání nezahrnovaných do konečné spotřeby.

Peněžní vydání celkem neobsahují vklady ani splátky půjček.

Jednotlivé výdajové položky zahrnují :

  • bydlení, voda, energie, paliva – nájemné, potřeby a služby pro běžnou údržbu domu nebo bytu, ústřední topení a teplá voda, elektřina, plyn, paliva, ostatní služby související s bytem,
  • bytové vybavení, zařízení domácnosti; opravy – nábytek, bytové doplňky, podlahové krytiny, bytový textil, přístroje a spotřebiče pro domácnost (chladničky, pračky a jiná zařízení), nádobí a kuchyňské potřeby, přístroje a nářadí pro dům a zahradu, prací, čistící prostředky a jiné drogistické zboží, ostatní potřeby pro domácnost, opravy všech přístrojů a zařízení, služby pro domácnost,
  • rekreace a kultura – zařízení a potřeby pro volný čas (televizní přijímače, videa, rozhlasové přijímače, audio-zařízení, foto-kino zařízení, počítače a zařízení pro zpracování dat, psací stroje), potřeby pro volný čas (hudební nástroje, gramofonové desky, CD, DVD, audiokazety, videokazety, jiné zboží kulturního charakteru, hry, hračky), opravy všech přístrojů a zařízení; knihy a učebnice, noviny a časopisy, ostatní tiskoviny, potřeby k psaní a kreslení; květiny a zahrady, domácí zvířata; potřeby a služby pro jejich chov; dovolená s komplexními službami, potřeby pro rekreaci; sport a sportovní potřeby; služby pro volný čas (kulturní a zábavní služby, rozhlas a televize, herny a loterie),
  • ostatní zboží a služby – osobní péče (kadeřnické a kosmetické salóny, jiná zařízení osobní péče, potřeby a přístroje pro osobní péči, drogistické zboží pro osobní hygienu, kosmetické zboží), osobní potřeby a doplňky (klenoty, hodiny, hodinky, bižuterie, cestovní potřeby), vydání na sociální péči, všechny druhy pojištění a jinde neuvedené služby (finanční, administrativní, poradenské aj.).

Náplň ostatních položek je patrná z jejich názvu.

Tab. 9-1. obsahuje údaje za průměrnou domácnost základního zpravodajského souboru v letech 2000 - 2004.

Tab. 9-2. a 9-3. obsahují údaje za základní zpravodajský soubor v třídění podle sociálních skupin, které jsou doplněny odhadem údajů za průměrnou domácnost.

Tab. 9-4. a 9-5. obsahují údaje za domácnosti doplňkového souboru a domácnosti základního souboru, jejichž čisté příjmy nepřesáhly 1,4 násobek životního minima, vypočteného podle platných sazeb pro danou domácnost (viz tabulka výše životního minima v metodickém úvodu kapitoly 24. Sociální zabezpečení).

Úplné čisté rodiny tvoří manželský pár a nezaopatřené dítě (děti), s nimiž nežijí žádní další příbuzní ani ekonomicky aktivní dítě.

Neúplné čisté rodiny tvoří jeden z rodičů a nezaopatřené dítě (děti), rovněž bez dalších příbuzných nebo bez ekonomicky aktivních dětí.

Tab. 9-6. obsahuje údaje ze základního souboru statistiky rodinných účtů v třídění podle výše čistého ročního peněžního příjmu na jednoho člena domácnosti. Do skupiny domácností s nízkými příjmy bylo v každé sociální skupině zařazeno 20 % domácností s nejnižším čistým peněžním příjmem na jednoho člena. Čisté peněžní příjmy každé domácnosti z této skupiny nepřekročily horní hranici čistých příjmů uvedenou v tabulce. Do skupiny domácností s vysokými příjmy bylo analogicky zařazeno 20 % domácností s nejvyšším čistým peněžním příjmem na jednoho člena v každé sociální skupině, přičemž čisté peněžní příjmy každé domácnosti byly vyšší než spodní hranice uvedená v tabulce.


Tab. 9-7. Spotřeba nejdůležitějších druhů potravin na 1 obyvatele

Spotřeba se počítá bilanční metodou. K výpočtu se využívají údaje o průmyslové výrobě, samozásobení, počátečních a konečných zásobách, dovozech a vývozech. Tyto údaje jsou získávány ze statistických výkazů, které sleduje ČSÚ, dále od jednotlivých potravinářských svazů, od některých organizací, zabývajících se zahraničním obchodem a dalších institucí. V tabulce je uvedena celková průměrná roční spotřeba připadající na jednoho obyvatele. Počet obyvatel je střední stav obyvatelstva.


Tab. 9-8. Spotřeba vybraných základních druhů průmyslového zboží na 1 obyvatele

Spotřeba se počítá bilanční metodou. K výpočtu se využívají údaje o výrobě, zásobách, dovozech a vývozech. Tyto údaje jsou získávány ze statistických výkazů, které sleduje ČSÚ, od jednotlivých výrobců a organizací, zabývajících se zahraničním obchodem. Spotřeba plynu je vypočtena z údajů českých plynárenských podniků a spotřeba elektřiny je vypočtena z údajů distributorů.


Tab. 9-9. Vybavenost domácností předměty dlouhodobého užívání
Propočet stavu vybavenosti domácností předměty dlouhodobého užívání vychází z údajů o výrobě, zásobách, dovozech a vývozech. Vybavenost je napočítávána podle ročních přírůstků, přičemž se přihlíží k životnosti (stanovené Výzkumným ústavem obchodu), respektive k opotřebovatelnosti jednotlivých předmětů. Vybavenost osobními automobily a motocykly je propočtena z údajů Ministerstva vnitra ČR a vybavenost telefony na základě údajů ČESKÉHO TELECOMU, a. s. a provozovatelů mobilních sítí.




Jednotlivé uváděné údaje jsou srovnatelné s údaji publikovanými ve statistických ročenkách minulých let.


* * *


Podrobné údaje statistiky rodinných účtů a spotřeby potravin s metodickým popisem jsou obsaženy v publikacích ČSÚ vydávaných podle Edičního plánu roku 2005 v tematické skupině 3 - PRÁCE, SOCIÁLNÍ STATISTIKY, podskupině 30 - Životní úroveň:
  • "Příjmy, vydání a spotřeba domácností statistiky rodinných účtů za rok 2004" - vychází s roční periodicitou (I. díl - červen, II. díl - červenec, III. díl - srpen)
    I. díl - sociální skupiny, příjmová pásma
    1. domácnosti podle sociálních skupin (domácnosti celkem, zaměstnanců, samostatně činných, důchodců)
    2. kvantilové rozdělení domácností
    • decilové rozdělení (domácnosti celkem)
    • pentilové rozdělení (domácnosti celkem, zaměstnanců, samostatně činných, důchodců)

    II. díl - typy domácností
    1. domácnosti zaměstnanců s nezaopatřenými dětmi podle počtu dětí a ekonomicky aktivních členů (domácnosti s dětmi celkem, úplné čisté rodiny celkem, z toho s 1 nebo se 2 dětmi a s 1 nebo se 2 ekonomicky aktivními členy a se 3 dětmi celkem; dále neúplné čisté rodiny celkem a z toho s 1 dítětem)
    2. domácnosti zaměstnanců bez nezaopatřených dětí a domácnosti důchodců podle počtu členů a pohlaví (domácnosti zaměstnanců celkem, z toho jednočlenné a dvoučlenné, domácnosti důchodců celkem, v tom jednočlenné podle pohlaví a dvoučlenné)

    III. díl - domácnosti s minimálními příjmy
    1. rodiny s dětmi s minimálními příjmy podle typu domácnosti (rodiny s dětmi celkem, úplné čisté rodiny celkem, z toho s 1 nebo se 2 dětmi celkem, se 2 dětmi a s 1 ekonomicky aktivním členem a se 3 dětmi celkem; dále neúplné čisté rodiny celkem, z toho s 1 a se 2 dětmi)
    2. domácnosti zaměstnanců s nezaopatřenými dětmi celkem a rodiny s dětmi s minimálními příjmy
    3. domácnosti zaměstnanců s nezaopatřenými dětmi a rodiny s dětmi s minimálními příjmy podle druhu bytu (nájemní byty, družstevní byty, vlastní dům)
  • "Příjmy, vydání a spotřeba domácností podle statistiky rodinných účtů" - čtvrtletně 85. kalendářní den po skončení čtvrtletí
  • "Spotřeba potravin v roce 2004" - listopad 2005.

 

Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.