Úvod

Úvod

Ve dnech 20. – 21. října 2006 se uskutečnily v České republice volby do zastupitelstev obcí. Volby se konaly v řádném termínu po uplynutí volebního období, na které byla zvolena zastupitelstva obcí v předchozích volbách ve dnech 1. – 2. listopadu 2002 a ve všech nových a dodatečných volbách v období let 2003 – 2005. Volební právo a způsob jeho uplatnění, otázky voleb, jejich provedení a zjišťování výsledků hlasování byly stanoveny zákonem č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí. Další podrobnosti byly upraveny zákonem č. 150/2002 Sb.

Celkem 72 městských a obecních úřadů pověřených registrací kandidátních listin, tzv. registrační úřady, registrovaly kandidátní listiny pro volby do obecních zastupitelstev měst a obcí Moravskoslezského kraje. Kopie kandidátních listin a event. změny v platnosti kandidátů byly průběžně předávány pracovištím Českého statistického úřadu pro založení registru kandidátů, který je klíčovým z hlediska automatizovaného zpracování výsledků voleb do všech druhů obecních zastupitelstev.

Výsledkem této činnosti byly zaregistrované kandidátní listiny v podobě umožňující řádný průběh komunálních voleb ve všech 299 obcích kraje, a to prostřednictvím 1 318 volebních okrsků. Voliči rozhodovali o složení celkem 330 různých zastupitelstev, a to proto, že ve městě Ostravě se volila navíc zastupitelstva 23 městských obvodů a ve městě Opavě pak navíc 8 zastupitelstev místních částí.


Na kandidátkách se objevilo ve všech okresech kraje celkem 19 387 kandidátů. Většina kandidátů, a to 14 242, tj. 73,5 %, se objevila na kandidátních listinách registrovaných politických stran, volebních hnutí, koalic těchto stran a hnutí, popř. na kandidátních listinách sdružení těchto politických stran a hnutí s nezávislými kandidáty. Takovýchto typů kandidátních listin bylo 857 v celém kraji. Druhá velká část, konkrétně 4 991 kandidátů (25,7 %) byla zaregistrována na kandidátních listinách různých místních sdružení nezávislých kandidátů. Těchto místních sdružení bylo registrováno v kraji celkem 463 typů. A jen malá část, a to 154 kandidátů, se ucházela o křeslo v zastupitelstvu samostatně jako nezávislý kandidát.

Srovnáme-li počet kandidátů pro podzimní volby v letošním roce s jejich počtem při posledních komunálních volbách v roce 2002, tak vidíme, že se jednak zvýšil celkový počet kandidátů o cca jeden tisíc s tím, že počet kandidátů na kandidátkách politických stran, jejich koalic a sdružení se příliš nezměnil. Výrazně však stoupl počet kandidátů, jež jsou součástí různých typů místních sdružení nezávislých kandidátů, a to o 1 353 kandidátů (o 37,2 %). Naopak proti roku 2002 znatelně, o více jak 41 %, poklesl počet samostatných nezávislých kandidátů.

V některých obcích, např. v Široké Nivě (okres Bruntál), v Bravanticích a Skotnici (okres Nový Jičín), v Mladecku, Bratříkovicích, Suchých Lazcích, Moravici, Bělé a Chvalíkovicích (okres Opava) měli kandidáti prakticky jistotu svého zvolení, protože v těchto obcích kandidoval jen takový počet kandidátů, kolik se volilo členů zastupitelstva. Ve Chvalíkovicích se potíže se sestavením kandidátky projevily dokonce v tom, že na počet 9 křesel v zastupitelstvu se registrovalo jen 5 kandidátů, což je ze zákona na hranici volitelnosti.

V průměru se dala šance kandidátů na zvolení vyjádřit poměrem cca 1 ku 5, tj. na 3 947 volených členů zastupitelstev obcí kraje bylo zaregistrováno již uvedených 19 387 kandidátů. Skutečné výsledky voleb jsou předmětem zpracované publikace.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.