Právě vyšlo

Rozhovory

Marek Rojíček: Česká statistika toho za posledních 100 let zažila už hodně. Uplynulé století tuzemské statistiky hodnotí předseda ČSÚ. Připomíná obtížnou poválečnou dobu, v níž v roce 1919 vznikal Státní úřad statistický.

Novinky

Osobní nasazení za politickou nezávislost úřadu, útěk od povinností, nebo zbabělost? Co bylo pravou příčinou rezignace Dobroslava Krejčího na funkci prvního předsedy SÚS?

Oblasti statistiky

Co má statistika v hledáčku? Přece všechno, co vás zajímá! Podívejte se na kompletní přehled témat, která ČSÚ sleduje, popisuje a zpracovává. Od cenové statistiky přes informační technologie, dopravu, stavebnictví, trh práce až po cestovní ruch nebo životní prostředí.

Příběh statistiky

Statistika jako vědní obor vznikla až v novověku, s jejím praktickým využitím se však setkáváme již v hluboké historii. Po staletí byla a je zcela nezastupitelná pro hodnocení minulosti a určování směrů dalšího vývoje společnosti.

ČR v číslech

Počet obyvatel České republiky ve velikostních skupinách obcí Počet obyvatel České republiky ve velikostních skupinách obcí v jednotlivých desetiletích od roku 1921 na základě dat ze Sčítání lidu a Bilance obyvatelstva. Data za 40. léta chybí, Sčítaní lidu, domů a bytů se v tomto roce neprovádělo.

Osobnosti

Ing. Jiří Antoš – statistik, předseda nově vytvořeného ČSÚ. První předseda nově vytvořeného Českého statistického úřadu od roku 1969. Své úsilí soustředil především na vybudování ČSÚ do podoby, v níž by mohl plnit svoje úkoly v rámci celé struktury ústředních statistických orgánů.