100 let DĚDICTVÍ PRO BUDOUCNOST


Moderní státní statistika už sto let vytváří obraz světa z čísel. Vypráví jejich příběhy, abychom porozuměli minulosti, orientovali se v současnosti a zodpovědně rozhodovali o budoucnosti.

Ohlédněte se s námi do stoleté historie statistiky, seznamte se s významnými osobnostmi, nahlédněte do statistické kuchyně a sledujte, jak čísla hýbou světem! Jsou zajímavá, veselá, smutná, varovná, a hlavně živá, protože monitorují naši úspěšnost a jsou výzvou ke změně…

 

Právě vyšlo

Rozhovory

Jiří Hrbek: „Diskuse nad kvalitou potravin je velmi široké, vděčné a také snadno zneužitelné téma,“ říká Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí v ČSÚ. Kromě toho, čemu dávají Češi ve svém jídelníčku přednost, zkoumá i důvody, proč se v bývalém Československu změnily stravovací návyky jeho obyvatel.

Novinky

Originální výstavu statistických plakátů z českého kola mezinárodní soutěže O nejlepší statistický plakát můžete až do 30. dubna 2019 zhlédnout ve výstavních prostorách pražské centrály ČSÚ na Skalce. Do letošního, pátého ročníku se zapojilo 265 národních týmů z 37 základních, středních a vysokých škol. Vítězné plakáty postupují do mezinárodního kola, jehož výsledky budou vyhlášeny v malajsijském Kuala Lumpuru.

Oblasti statistiky

Co má statistika v hledáčku? Přece všechno, co vás zajímá! Podívejte se na kompletní přehled témat, která ČSÚ sleduje, popisuje a zpracovává. Od cenové statistiky přes informační technologie, dopravu, stavebnictví, trh práce až po cestovní ruch nebo životní prostředí.

Příběh statistiky

Statistika jako vědní obor vznikla až v novověku, s jejím praktickým využitím se však setkáváme již v hluboké historii. Po staletí byla a je zcela nezastupitelná pro hodnocení minulosti a určování směrů dalšího vývoje společnosti.

ČR v číslech

Územní vývoj města Plzně Územní vývoj města Plzně mezi lety 1924, kdy byly poprvé připojeny sousední obce (předměstí), a současností. Plocha obce se zvýšila z 2 539 ha na 13 767 ha. Počet obyvatel na současném území města se zvýšil z 122 354 v roce 1921 na 172 441 k 31. 12. 2018.

Osobnosti

prof. Ing. Jan Seger, CSc. – nestor české statistiky, osmý rektor VŠE. Významný akademik a vědec. Přední český odborník na analýzy časových řad a problematiku konstrukce krátkodobých extrapolačních prognóz.