CENIA: Data ze sčítání lidu, domů a bytů ovlivňují politiku životního prostředí

 


Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem životního prostředí, jejímž hlavním úkolem je shromažďovat informace z oblasti životního prostředí a zajistit k nim přístup veřejnosti. O tom, jak CENIA využívá data ze SLDB, se mnou hovořila tisková mluvčí agentury Eva Branišová a redaktorka Statistické ročenky životního prostředí Veronika Jandová.

Jak vlastně CENIA využívá data ze SLDB?

U nás zpracováváme dva typy materiálů, pro jejichž tvorbu jsou data ze SLDB velmi důležitá. Jedná se o Statistickou ročenku životního prostředí ČR a o Zprávu o životním prostředí České republiky.

 

Co tyto publikace obsahují?

U ročenky se jedná o souhrn statistických informací k životnímu prostředí v ČR. Například kapitola věnující se obyvatelstvu a jeho pohybu nebo kapitola o dopravě využívají data ze SLDB. Zpráva o životním prostředí ČR je důležitý dokument předkládaný vládě a schvalovaný parlamentem.

 

Znamená to tedy, že na základě Zprávy, kterou zpracováváte, dělají politici rozhodnutí, která ovlivňují životní prostředí a tedy i každého občana ČR?

Ano, to je pravda. Tato Zpráva skutečně slouží politikům jako podklad pro rozhodnutí v oblastech životního prostředí, která se pak promítnou do závazného dokumentu, jímž je Státní politika životního prostředí ČR.

 

Jaká konkrétní rozhodnutí mohou politici na základě Zprávy připravit? Co tedy vlastně mohou data ze SLDB nepřímo ovlivnit?

Názorným příkladem může být třeba problematika čistíren odpadních vod. Podle zákona musí mít obec od určitého počtu obyvatel čističku. Předpokládáme, že existují obce, které se vylidňují nebo naopak rostou, podle SLDB 2011 zjistíme skutečný počet obyvatel, a budeme tak schopni říci, které obce čističku mají mít a které nemusí.


Velmi důležité je pro nás také vědět, jakým způsobem lidé topí. Na základě těchto dat ze SLDB můžeme sestavit mapy oblastí, které potenciálně nejvíce znečišťují životní prostředí. V poslední době se objevuje trend, že ubývá znečištění z velkých zdrojů a přibývá znečištění z malých zdrojů. Politici pak mohou navrhnout řešení takových problémů, například nějakou motivující kampaň nebo ještě lépe ekonomickou pobídku, aby lidé přestali spalovat v domácích kotlích nekvalitní uhlí, odpadky a různé podomácku vyrobené náhražky paliva, Ovzduší ve venkovských sídlech by to velmi prospělo.


autor: Jan Sedláček

  • cenia_novy.doc