Plochy osevů ve Zlínském kraji k 31. květnu 2009

 

Plochy osevů ve Zlínském kraji k 31. květnu 2009

V roce 2002 zharmonizoval Český statistický úřad zjišťování v rostlinné výrobě podle legislativních předpisů a doporučení platných pro členské země EU. Rozsah statistického šetření vychází z aktualizovaného stavu zemědělského registru. Zjišťování dat u podnikatelských subjektů je výběrové, výsledky jsou dopočteny pomocí matematicko-statistických metod.

Osevními plochami zjišťovanými každoročně k 31. květnu, se rozumí jarní produktivní plocha, ze které se ve sledovaném roce očekává sklizeň, tj. plochy ozimů osetých na podzim předchozího roku, plochy víceletých plodin osetých v předchozích letech a plochy jařin osetých ve sledovaném roce. V osevech se zjišťují plochy plodin pěstovaných v daném roce jako hlavní plodina. Osevní plochou úhrnem se rozumí, kromě osevu na orné půdě, také osev v sadech, zahradách, chmelnicích a na dočasně rozoraných trvalých travních porostech.

K 31. květnu 2009 bylo ve Zlínském kraji oseto a osázeno 152,0 tis. ha zemědělské půdy, z toho 96,3 tis. ha orné, 1,0 tis. ha v ovocných sadech, 0,6 tis. ha ve vinicích, 0,3 tis. ha v zahradách a 53,8 tis. ha v dočasně rozoraných trvalých travních porostech. S podílem 4,3 % oseté zemědělské půdy na republikovém celku se Zlínský kraj zařadil až na 11. místo mezi kraji (bez Hl. m. Praha). Ze zemědělské půdy zaujímala 64 % orná půda. Plocha zemědělské půdy meziročně zůstala na stejné úrovni, podíl orné půdy na zemědělské však meziročně poklesl ze 65,0 % na 63,4 %.

Graf: Osevní plochy vybraných plodin a skupin ve Zlínském kraji v roce 2009

Ke sledovanému datu šetření bylo ve Zlínském kraji celkem oseto 95,6 tis. ha orné půdy. Z jednotlivých skupin plodin patřil největší podíl obilovinám (60 %). olejninám (19 %) a pícninám na orné půdě (18 %). Z obilovin největší podíl připadl na pšenici (58 %), z olejnin na řepku (68 %) a z pícnin na orné půdě víceletým pícninám (53 %).

Graf: Struktura osetých plodin ve Zlínském kraji v roce 2009

Osevní plocha orné půdy Zlínského kraje se meziročně zmenšila o 2 tis. ha, tj. o 2,2 %. V podstatě se nezměnila celková plocha obilovin, ale zastoupení jednotlivých druhů. Nejvýraznější zvýšení bylo zaznamenáno u ozimé pšenice (o 6 %) a naopak pokles u ozimého a jarního žita (o 41 %) a také u jarního ječmene (o 7 %). Snížila se také osevní plocha luskovin na zrno celkem (o 6 %) a olejnin (o 8 %). V olejninách ubylo plochy, zejména slunečnice na semeno a máku a naopak rozšířily se u řepky, lnu setého olejnatého a u skupiny ostatních olejnin. Mírný úbytek ploch zaznamenaly léčivé rostliny, přesto zaujímal Zlínský kraj plochou 250 ha druhé místo po Pardubickém kraji. V zastoupení konzumní zeleniny byl na 7. místě i přes meziroční snížení o 10 %. Výrazně pokleslo pěstování cibule (o 34 ha, tj. o 50 %) a naopak vzrostlo u skupiny ostatní zeleniny (o 40 ha, tj, o 79 %).

Tabulka: Plochy osevů vybraných plodin ve Zlínském kraji k 31. 5. 2009

V mezikrajském porovnání Zlínský kraj nevyniká pěstováním žádné plodiny. V podstatě umístění mezi kraji také odpovídá velikosti nebo spíše podílu celkové krajské osevní plochy. V osevních plochách jednotlivých plodin a skupin plodin se kraj řadil zpravidla na 11. místo. Lepšího umístění zaznamenal ve skupině léčivých rostlin (2. místo), u kukuřice na zrno, slunečnice na semeno a sóji (4. místo) a u kořeninových rostlin a vojtěšky (5. místo).


  • Plochy osevů ve Zlínském kraji.pdf