logo ČSÚ

Home > Archiv aktualit > Školní sčítání v Kanadě – porovnali jsme výsledky

Školní sčítání v Kanadě – porovnali jsme výsledky


Kanadský statistický úřad shrnul čerstvé výsledky Census At School (sčítání ve škole) za rok 2010/11. Podívejte se s námi na srovnání podobných otázek, jako v našem Minisčítání, i na ostatní zajímavá zjištění.

Žáci a studenti tamních základních a středních škol odpovídali na 30 otázek v dotazníku pro základní a dotazníku pro střední školy. Celkem se tohoto kola pro školní rok 2010/2011 zúčastnilo 26 364 dětí.

V celém průzkumu bylo 5 stejných otázek jako v Minisčítání (věk, pohlaví, barva očí, způsob dopravy do školy a doba cesty do školy), a tak si můžeme udělat alespoň malé srovnání:


1. Složení zúčastněných žáků a studentů podle věku:

Graf: Složení zúčastněných žáků a studentů podle věku, Česká republika Graf: Složení zúčastněných žáků a studentů podle věku, Kanada
Nejsilnější skupinou českého Minisčítání byli žáci ve věku 12 až 14 let, podobně v Kanadě vyplnilo dotazníky nejvíce 12 a 13letých.


2. Jakou máte barvu očí?

Graf: Barva očí, Česká republika Graf: Barva očí, Kanada
Kanadští statistici nabídli tři základní barvy, v Minisčítání bylo na výběr z více variant a mnoho účastníků z nich také vybralo. Každopádně v obou zemích bylo mezi dětmi nejvíce hnědookých, přičemž v Kanadě je jejich podíl vyšší než u nás, téměř polovina všech zúčastněných školáků a školaček. U modrookých je podíl u nás i v Kanadě podobný.


3. Jak se obvykle dostáváte do školy?

Graf: Způsob cesty do školy, Česká republika
Graf: Způsob cesty do školy, Kanada
Na první pohled vidíme hlavní rozdíl mezi Českou republikou a Kanadou: u nás téměř polovina dětí chodí do školy pěšky a až na druhém místě je autobus. V rozlehlé Kanadě naopak převládá doprava autobusem. U žáků základních škol je pak vyrovnaný podíl dojíždění autem a pěšky, u studentů středních škol podíl těch, kteří chodí do školy pěšky, poměrně prudce klesá ve prospěch autobusu a auta.

Z tohoto velmi zajímavého kanadského rozdělení odpovědí podle základních a středních škol jasně vidíme, že způsob dopravy do školy se s vyšším věkem a jinou školou mění – starší studenti do školy mnohem méně chodí pěšky, více cestují autobusem a autem.

Z porovnání chlapců a dívek v obou zemích shodně vyplývá, že kluci jezdí do školy mnohem častěji na kole, skateboardu a podobných dopravních prostředcích než holky.


4. Jak dlouho vám cesta do školy obvykle trvá?

Graf: Doba cesty do školy, Česká republika
Graf: Doba cesty do školy, Kanada
Podle srovnání doby, potřebné na cestu do školy, to vypadá, že čeští školáci a studenti to mají do školy blíž. Déle než jednu hodinu u nás cestuje do školy pouze 0,7 % dětí, kdežto v Kanadě 2,9 % žáků základních škol a 6,1 % studentů středních škol. Samozřejmě je třeba mít při „čtení“ těchto výsledků na paměti, že kanadského průzkumu se zúčastnili i studenti do věku 19 let.


Podívejte se i na další kanadské otázky a odpovědi tamních dětí. Kompletní výsledky v angličtině (kterou si zde můžete společně se statistikou výborně procvičit) najdete na stránkách Kanadského statistického úřadu.

Údaje za Českou republiku najdete ve Výsledcích Minisčítání.

Tým Minisčítání