Průmysl
Data jsou publikována za podnikatelské subjekty s převažující průmyslovou činností (sekce CZ-NACE B, C, D = Těžba a dobývání, Zpracovatelský průmysl a Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu) se 100 a více zaměstnanci a se sídlem na příslušném území, včetně jejich závodů a provozoven v jiných krajích. V kategorii subjektů se 100 a více zaměstnanci jsou zjišťovány údaje o všech podnicích.
Tržby z prodeje výrobků a služeb průmyslové povahy jsou uvedeny v běžných základních cenách, které fakturuje výrobce kupujícímu. Jejich součástí není daň z přidané hodnoty (DPH), spotřební daň a ani clo. Zařazeny jsou pouze tržby za výrobky a služby z CZ-CPA 05 až 39, jedná se tedy o tržby očištěné od neprůmyslových činností podniku. Mezi služby průmyslové povahy patří rovněž obchod, přenos, distribuce a rozvod energií. Tržbou za tuto službu je rozdíl mezi hodnotou nakoupené a prodané (předané) energie.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců (ve fyzických osobách) zahrnuje všechny stálé, sezónní a dočasné zaměstnance, kteří jsou v pracovním poměru k zaměstnavateli a za svou práci dostávají od zaměstnavatele mzdu. Počítá se jako součet počtu fyzických osob v jednotlivých dnech sledovaného měsíce (včetně dnů pracovního klidu a pracovního klidu a pracovního volna), který se dělí počtem všech kalendářních dnů měsíce.
Průměrná hrubá měsíční mzda jednoho zaměstnance vyjadřuje všechny pracovní příjmy (základní mzdy, osobní příplatky a ohodnocení, prémie a odměny, podíly na výsledcích hospodaření a náhrady mzdy), které byly zúčtovány zaměstnancům v evidenčním počtu podle příslušných platových a mzdových předpisů. Nezahrnují se náhrady mzdy nebo platu za dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény placené zaměstnavatelem.
Srovnání dat v meziročním vývoji může být ovlivněno skutečností, že se jedná o soubory subjektů, které splňují stanovená kritéria (převažující činnost, sídlo v kraji, hranice počtu zaměstnanců) vždy v příslušném roce. Nejsou prováděny přepočty na srovnatelnou organizační strukturu.
Energetika
Informace z oblasti energetiky o provozu elektrizační a plynárenské soustavy pravidelně zveřejňuje Energetický regulační úřad (www.eru.cz). Základní údaje jsou publikovány v Roční zprávě o provozu elektrizační soustavy ČR a v Roční zprávě o provozu plynárenské soustavy ČR, které Energetický regulační úřad vydává na základě §17, odst. 7, písm. m) zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon) v platném znění. Data o elektroenergetice jsou získávána přímo od výrobců elektřiny, provozovatelů distribučních soustav a přenosové soustavy a operátora trhu, data o obnovitelných zdrojích od OTE, a.s. Údaje o plynu zpracovává Energetický regulační úřad od výrobců plynu, provozovatelů distribučních soustav, přepravní soustavy a zásobníků plynu. Veškerá data vycházejí z podkladů od licencovaných subjektů.
Instalovaný výkon elektrárenských soustrojí je součet jmenovitých výkonů jednotlivých energetických soustrojí (bloků) k poslednímu dni sledovaného období. Jedná se o nejvyšší teoretický činný výkon soustrojí.
Výroba elektřiny brutto představuje celkovou výrobu elektřiny na svorkách generátorů. Výroba elektřiny netto je vyjádřena rozdílem mezi celkovou výrobou elektřiny a vlastní spotřebou na výrobu elektřiny včetně ztrát.
Výroba elektřiny brutto z obnovitelných zdrojů zahrnuje výrobu elektřiny z vodních, větrných a fotovoltaických elektráren, z bioplynu (včetně kalových a skládkových plynů), z biomasy a z biologicky rozložitelného komunálního odpadu.
Spotřebu elektrické energie zveřejňuje Energetický regulační úřad od roku 2014 v hodnotě netto, která představuje spotřebu elektřiny v odběrných místech provozovatelů regionálních distribučních soustav a spotřebu subjektů přímo napojených na danou výrobnu. V předchozích letech zveřejňoval spotřebu elektřiny pouze v hodnotě brutto (součet spotřeby elektřiny netto, vlastní spotřeby na výrobu elektřiny, spotřeby na přečerpávání v přečerpávacích vodních elektrárnách a ztrát v sítích).
Spotřeba zemního plynu v členění podle krajů představuje objem plynu dodaného koncovým zákazníkům. Nezahrnuje vlastní spotřebu zemního plynu při distribuci, ztráty, změnu akumulace v distribučních soustavách, vlastní spotřebu výrobců plynu při jeho těžbě a plyn určený pro pohon kompresních stanic v přepravní soustavě.
Počet plnicích stanic CNG a spotřeba stlačeného zemního plynu je samostatně sledována od roku 2017. V předchozích letech byly údaje zahrnuty v ostatních kategoriích odběru.