Charakteristika SO ORP Otrokovice

 

Nejmenším správním obvodem ve Zlínském kraji s největší hustotou obyvatelstva (305 obyvatel na km2) a druhým nejvyšším podílem městského obyvatelstva je správní obvod Otrokovice. Obvod spravuje 10 obcí, z toho 2 mají status města.
Sousedy tohoto správního obvodu jsou pouze další obvody Zlínského kraje, na jihu a jihozápadě Uherské Hradiště, na západě Kroměříž, na severu Holešov a na východě Zlín.
Geograficky se region nachází na rozhraní Dolnomoravského a Hornomoravského úvalu kolem toku řeky Moravy, která zde vytváří řadu mrtvých ramen. Jihozápadní část oblasti tvoří okraj pohoří Chřibů a na severu zasahují jihovýchodním cípem Hostýnské vrchy. Zemědělská půda zde zaujímá 58 %, čtvrtý nejvyšší podíl v kraji.
Pozoruhodnou technickou památkou a zároveň rekreační možností je 50 km dlouhý Baťův kanál - splavný z Otrokovic až k Rohatci, podél něhož vede cyklostezka vhodná i pro in-line bruslaře. Mezi areály vodní rekreace patří Pahrbek v Napajedlích a Štěrkoviště v Otrokovicích.
Centrem tohoto správního obvodu je město Otrokovice, které největší rozmach zaznamenalo ve 30. letech minulého století v souvislosti s výstavbou pobočky Baťových závodů. Výstavbou typických baťovských domků byla vybudována celá čtvrť Bahňák, jejíž část s hotelem Společenský dům je dnes městskou památkovou zónou. Kromě památek moderní funkcionalistické architektury je v Otrokovicích významnou stavbou i římskokatolický kostel sv. Vojtěcha postavený koncem 20. století nebo budova kulturního a informačního centra Otrokovická Beseda.
Dalším městem tohoto správního obvodu jsou Napajedla, ve kterých se nachází barokní zámek s parkem, ke kterému přiléhá komplex původních stájí hřebčína. Zdejší chov anglických plnokrevníků byl v roce 2023 ukončen. K dalším historickým budovám města patří novorenesanční radnice na náměstí a barokní kostel sv. Bartoloměje. Střed města byl vyhlášen městskou památkovou zónou. První zmínky o výskytu léčivých vod na území Napajedel pochází ze 16. století. Byly zde zřízeny lázně, minerální vody však narušila v 19. století stavba železnice, provoz lázní upadl a v 90. letech 20. století byla jejich činnost ukončena. V současnosti se v sousedství železniční stanice nachází jeden volně přístupný vývěr silně slané minerální vody Slanice.
Ve správním obvodu se nachází přírodní památka Na letišti - slepé rameno řeky Moravy se stromovou a křovinnou vegetací. Tato lokalita je významná jako útočiště mnoha chráněných rostlin a živočichů.