Charakteristika SO ORP Bystřice pod Hostýnem

 

 

Nejmenším správním obvodem Zlínského kraje z hlediska počtu obyvatel je Bystřice pod Hostýnem. Svou rozlohou se řadí na desáté místo a hustotou 92 obyvatel na km2 je druhým nejméně zalidněným správním obvodem v kraji. Zahrnuje 14 obcí, z toho jednu se statusem města, ve kterém žije více než polovina obyvatel daného správního obvodu.
Nachází se v severní části kraje, kde hraničí s Olomouckým krajem. V rámci kraje sousedí na západě se správním obvodem Holešov, na jihu se Zlínem a na východě se správními obvody Valašské Meziříčí a Vsetín.
Východní část území pokrývají Hostýnské vrchy náležející do Hostýnsko-vsetínské hornatiny s nejvyšším vrcholem Kelčským Javorníkem (865 m n. m.). Území je silně zalesněno, převažujícím druhem je smrk, který nahrazuje původní buk. Západní oblast je již součástí úrodné nížinné oblasti Hornomoravského úvalu. Více než polovinu rozlohy správního obvodu zaujímají lesy, podíl lesní půdy je třetí největší v kraji.
Nejznámějším místem této oblasti je Hostýn - hojně navštěvované poutní místo na Moravě a po Velehradu také nejpamátnější. Horu tvoří dva vrcholy - vyšší severní, s rozhlednou a větrnou elektrárnou, a západní vrchol, s poutním barokním chrámem Nanebevzetí Panny Marie a křížovou cestou Dušana Jurkoviče. V okolí baziliky se nachází řada památných objektů, mezi které patří i novobarokní stavba Sarkandrova kaple, Vodní kaple s vývěrem zázračné vody nebo sochy svatých Cyrila a Metoděje.
Přirozeným centrem regionu je Bystřice pod Hostýnem se zámkem, přestavěným z původní renesanční tvrze.
Daný správní obvod nabízí na svém území mnoho rekreačního a sportovního využití. Nachází se zde dvě známé rekreační oblasti Rajnochovice a Rusava, vyhledávanými skiareály jsou kopce Tesák a Troják.
V oblasti se nachází několik přírodních rezervací s původním lesním porostem - např. Čerňava, Kelčský Javorník, Obřany, Tesák, Sochová nebo Smrdutá s 56 m dlouhou puklinovou jeskyní. Mezi přírodní památky patří vřesoviště Bílová nebo podhorská louka Pod Kozincem se vstavači, hořcem aj. Ve zdejší oblasti se rovněž vyskytuje naleziště vzácné hrnčířské hlíny, z níž se vyráběla i rajnochovická keramika.
V minulosti stálo v této oblasti několik hradů, které se však nedochovaly a dnes jsou z nich pouze zříceniny. Jedná se o hrady Obřany, Chlum, Křídlo a hrad Šaumburk.
Národopisně patří tato oblast do Hostýnského Záhoří a tvoří předěl mezi Hanou a Valašskem.