Charakteristika okresu Uherské Hradiště

 

Okres Uherské Hradiště je součástí Zlínského kraje, který vznikl k 1. lednu 2000 jako jeden ze čtrnácti krajů České republiky na základě Ústavního zákona č. 347/1997 Sb., o vytvoření vyšších územních samosprávných celků. Okres Uherské Hradiště se nachází v jihozápadní části Zlínského kraje, v jehož rámci sousedí se dvěma dalšími okresy - na severozápadě s kroměřížským a na severovýchodě se zlínským. Jihovýchodní hranice okresu je součástí státní hranice mezi Českou a Slovenskou republikou. Na jihozápadě je sousedem okres Hodonín, patřící do Jihomoravského kraje. Rozlohou 991 km2 je okres Uherské Hradiště druhým nejmenším okresem Zlínského kraje. Pokrývá 25 % jeho území a na 1 kmpřipadá 143 obyvatel.

Ve střední části Uherskohradišťska se rozprostírá nížina Dolnomoravského úvalu, která přechází v podhorská pásma - na západě do Chřibského pohoří s nejvyšším vrcholem Brdo (587 m n. m.), na severovýchodě do území Vizovických vrchů a na jihovýchodě do nízkého podhůří Bílých Karpat s nejvyšším vrcholem Velkou Javořinou (970 m n. m.), který leží na moravskoslovenské hranici.

Klimatická různorodost je dána členitostí terénu okresu, který lze rozdělit na teplejší nížinnou část a chladnější část Bílých Karpat. Téměř celé území se nachází v povodí řeky Moravy, nejvýznamnějším přítokem je řeka Olšava. Po vytěžení štěrkopísku u Ostrožské Nové Vsi vznikla nádrž, která slouží k zásobování vodou značné části okresu.

V okrese se nachází 78 obcí, z nichž 7 má statut města (Bojkovice, Hluk, Kunovice, Staré Město, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Uherský Ostroh) a 3 statut městyse (Buchlovice, Osvětimany, Polešovice). K 31. 12. 2022 bylo v okrese evidováno 141 496 obyvatel (téměř čtvrtina z celkového počtu obyvatel kraje).

Na základě Zákona č. 314/2002 Sb., o stanovení obcí s pověřeným obecním úřadem a stanovení obcí s rozšířenou působností, bylo na území okresu vytvořeno pět správních obvodů obcí s pověřeným obecním úřadem (Bojkovice, Staré Město, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Uherský Ostroh) a dva správní obvody obcí s rozšířenou působností (Uherské Hradiště, Uherský Brod), které jsou pověřeny výkonem vybraných funkcí státní správy pro všechny obce, jež do jejich správního obvodu přísluší.

Z hlediska nerostných surovin patří Uherskohradišťsko k velmi chudým oblastem. Těží se zde pouze štěrkopísky, cihlářské hlíny a kámen. Ve východní části okresu se vyskytují minerální vody. Sirnaté vody se nacházejí na území celého okresu, ale k léčbě pohybového ústrojí a kožních chorob jsou využívány jen v lázních Ostrožská Nová Ves.

Nížinná oblast kolem toku řeky Moravy je vhodná pro pěstování cukrovky, obilí, kukuřice, ovoce a zeleniny. Nacházejí se zde ovocné sady a rozlehlé vinice. Kopcovitá východní i západní část okresu poskytuje dobré podmínky pro dobytkářství a pastevectví. V důsledku privatizace a restrukturalizace průmyslu, přibližně od poloviny 90. let 20. století, se začala měnit hospodářsky stabilní pozice okresu i celé východní Moravy. Územím prochází mezinárodní železniční trať.

Uherskohradišťsko je nazýváno krajem slunce a vína. Je známé svou pohostinností, dochovanými lidovými tradicemi a také významnými kulturně-historickými památkami. A to zejména komplexem církevních staveb na Velehradě, který je poutním místem spojeným s příchodem slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Památník Velké Moravy ve Starém Městě dokládá kulturu Velkomoravské říše, která již v 9. století ovládala střední Evropu. Archeologický skanzen v Modré představuje podobu slovanského opevněného sídliště téže doby. Bohaté dějiny tohoto území připomínají hrad Buchlov či architektonický komplex barokního zámku v Buchlovicích.

Okres Uherské Hradiště je součástí Slovácka - oblasti, která je kromě bohaté historie proslulá i dochovanými lidovými tradicemi. Např. každoroční Jízda králů ve Vlčnově je od roku 2011 zapsána do seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví lidstva, festival masopustních tradic Fašank ve Strání či Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově. Novou tradicí jsou Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, které zahrnují vystoupení desítek folklórních souborů, cimbálových muzik i dechových kapel včetně velkolepého průvodu krojovaných tanečníků a muzikantů městem.

V okrese Uherské Hradiště lze navštívit KOVOZOO Staré Město - jedinou kovovou ZOO v Evropě tvořenou zvířaty v životní velikosti ze starého kovového šrotu, a to v netradičním prostředí zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru. V Kunovicích se nachází Letecké muzeum, kde je možné se do vystavených exponátů podívat a současně se jich dotknout. Zrekonstruovaný Baťův plavební kanál je využíván zejména pro vodní turistiku a jeho malebné okolí umožňuje poznat udržovaná cyklostezka.