Co ukázaly předběžné výsledky sčítání lidu v Ústeckém kraji?

 

V Ústeckém kraji se zvyšuje vzdělanost a přibývá cizinců
Ústí nad Labem 25. ledna 2012

Předběžné výsledky sčítání lidu domů a bytů (SLDB) 2011 potvrdily rostoucí trend vzdělanosti obyvatelstva. I přes pokles oproti roku 2001 zůstávají nejpočetnější skupinou, s více než třetinovým podílem na počtu obyvatel 15letých a starších, osoby se středním vzděláním bez maturity (včetně vyučených), s 15 % nárůstem následují osoby s úplným středním vzděláním s maturitou nebo vyšším odborným vzděláním. „Počet vysokoškolsky vzdělaných osob v kraji vzrostl za 10 let o 50 % a na celkové populaci nad 14 let se podílí 8 %. Sice to znamená zlepšení pozice v mezikrajovém srovnání posunem z poslední příčky v roce 2001 na předposlední v roce 2011 před Karlovarský kraj, ale zároveň i nadále výrazné zaostávání za ostatními kraji. Průměr vysokoškolsky vzdělaných osob v ČR v březnu 2011 činil přes 12 %,“ řekl Roman Bechtold z Českého statistického úřadu.

V Ústeckém kraji žilo vloni na jaře celkem přes 830 tis. obyvatel a je tak s 8 % podílem pátý největší v České republice. Proti minulému sčítání v roce 2001 se počet obyvatel v kraji zvýšil o více než 10 tis. osob vlivem nárůstu počtu cizinců s dlouhodobým pobytem o téměř 13 tis. osob. Cizinci tak v kraji tvoří již 3 % populace. Stejně jako v celé ČR byl v kraji zjištěn klesající podíl jak nejmladší věkové kategorie do 15 let, tak i osob v produktivním věku. To má vliv na prudce vzrůstající hodnotu indexu stáří. Počet osob ve věku 65 let a starších připadajících na 100 dětí ve věku do 14 let včetně vzrostl za 10 let ze 72 na 95. Z okresů Ústeckého kraje pouze v okrese Litoměřice žije více tzv. seniorů než dětí. „Kromě Ústeckého kraje s nejmladší populací v ČR pouze ve Středočeském a Libereckém kraji žilo na jaře 2011 více dětí než obyvatel ve věku 65 let a starších,“ řekl Roman Bechtold z Českého statistického úřadu.

Za posledních deset let došlo k poklesu počtu i podílu ženatých mužů i vdaných žen v populaci, naopak vzrostlo zastoupení svobodných a rozvedených. Počet ovdovělých žen v populaci je, vzhledem k jejich vyšší naději dožití, téměř pětkrát vyšší než počet ovdovělých mužů. „Podíl svobodných mužů i žen, je v Ústeckém kraji nejvyšší v porovnání s ostatními kraji ČR,“ řekla Ludmila Krumpová z Českého statistického úřadu.

Zajímavým údajem, je počet rodáků, tj. osob, které měly po narození trvalé bydliště ve stejné obci jako v době sčítání. V Ústeckém kraji, který byl po 2. světové válce poznamenán odsunem německého obyvatelstva, tento podíl dosahuje 44 % na celkovém počtu obyvatel, což je třetí nejmenší podíl po Karlovarském a Středočeském kraji. V ČR má v průměru stejnou obec bydliště jako v době narození polovina obyvatel.

Při sčítání 2011 bylo v kraji zjištěno více než 113 tisíc obydlených domů. Mezi obydlenými domy mají trvale dominantní postavení rodinné domy, jejichž podíl v roce 2011 dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních čtyřicet let, téměř 80 %. Celkový přírůstek obydlených domů od roku 2001 činil více než 8 tisíc.

Proces privatizace domovního a bytového fondu probíhající od začátku devadesátých let se odrazil ve změně podílů právních forem vlastnictví obydlených domů. V období 1991 - 2011 se výrazně zvýšil podíl domů ve vlastnictví fyzických osob (na více než 80 %), při současném výrazném poklesu podílu domů ve vlastnictví obce, státu a bytových družstev. Zatímco v roce 1991 byla ve vlastnictví obce nebo státu více než čtvrtina obydlených domů, v roce 2011 to byla již pouhá 4 %. V roce 2011 bylo poprvé zjišťováno spoluvlastnictví domů vlastníky bytů. Jeho podíl představoval v Ústeckém kraji přes 6 % obydlených domů a byl výrazně vyšší než v ČR.

Podle předběžných výsledků bylo v kraji vloni sečteno více než 308 tisíc obydlených bytů. Počet obydlených bytů dlouhodobě rostl, za posledních deset let ale došlo ke zhruba 4% poklesu. Podíl bytů v osobním vlastnictví na bytovém fondu vzrostl z necelého 1 % v roce 1991 na více než 29 % v roce 2011. Naproti tomu podíl nájemních bytů za posledních 20 let klesl z více než poloviny v roce 1991 na necelou pětinu v roce 2011. Druhým nejrozšířenějším právním důvodem užívání bytu v kraji byl s více než čtvrtinovým podílem byt ve vlastním domě, podíl této formy vzrostl od roku 1991 zhruba o pětinu.
Podíl bytů ve vlastním domě převažuje v obcích do 2 tis. obyvatel. V obcích nad 50 tis. obyvatel se družstevní byty podílejí na bytovém fondu zhruba 30 % a jsou zde druhou nejrozšířenější formou vlastnictví po vlastnictví osobním.

V Ústeckém kraji uvedlo 53 % bytových domácností, že je vybaveno počítačem s připojením na internet, což za posledních deset let znamená prudký nárůst (v roce 2001 necelých 5 %). Tento podíl je však v rámci České republiky druhý nejnižší po Karlovarském kraji.

Předběžné výsledky sčítání ve formě tabulek a grafů jsou přístupné na adrese:
www.scitani.cz a www.ustinadlabem.czso.cz.


Kontaktní osoby:
Ing. Roman Bechtold
ředitel Krajské správy ČSÚ v Ústí nad Labem
e-mail: roman.bechtold@czso.cz
telefon: +420 472 706 103

Ludmila Krumpová
pracovník sčítání pro Ústecký kraj
e-mail: ludmila.krumpova@scitani.cz
telefon: +420 472 706 124

  • TZ_UL_25012012.doc
  • TZ_UL_25012012.pdf
  • PV_SLDB2011ULK.ppt
  • PV_SLDB2011ULK.pdf
  • TK_SLDB_komentar.doc
  • TK_SLDB_komentar.pdf