Charakteristika okresu Bruntál

 

Bruntálský okres se rozkládá v severozápadní části Moravskoslezského kraje. Bruntál je se stávajícími 1 537 km² (28,3 % rozlohy kraje) výměrou největším okresem v rámci Moravskoslezského kraje a 9. největším v České republice. V současnosti je v okrese 67 obcí, z nichž má 9 statut města. Nejlidnatějšími z nich jsou Krnov (22,8 tisíce obyvatel) a Bruntál (15,4 tisíce obyvatel). S účinností od 1. 1. 2003 jsou města Bruntál, Krnov a Rýmařov obcemi s rozšířenou působností. Ke stejnému datu byly stanoveny rovněž obce s pověřeným obecním úřadem, kterými jsou vedle tří dříve jmenovaných, města Horní Benešov, Vrbno pod Pradědem, Město Albrechtice a obec Osoblaha. Na území celého bruntálského okresu žije necelých 90 tisíc obyvatel a je tak nejmenším v kraji.

Téměř celý okres je vyplněna pahorkatinou Nízkého Jeseníku s nejvyšší horou Slunečná (800 m n. m.), na severozápadě zasahuje do území okresu hlavní hřeben Hrubého Jeseníku s nejvyšší horou Praděd (1 491 m n. m.), naopak nejníže je položena oblast Osoblažska s minimální nadmořskou výškou 203 m n. m.

Přírodní i klimatické poměry jsou dosti různorodé. V Nízkém a Hrubém Jeseníku je podnebí chladné a vlhké, na hřebenech spadne ročně 1 000 až 1 500 mm srážek a průměrná roční teplota se pohybuje kolem 1 °C. V nížinných částech okresu na Krnovsku a Osoblažsku je podnebí mírnější s průměrnou roční teplotou okolo 9 °C a ročním srážkovým úhrnem do 700 mm.

Na území okresu pramení dva vodohospodářsky významné toky – Moravice a Opava a prochází zde hlavní evropské rozvodí řek tekoucích do Baltského resp. Černého moře. Území je tak důležitým vodohospodářským centrem s velkým významem řeky Moravice a přehradních nádrží Slezská Harta a Kružberk pro zásobování níže položených oblastí kraje. Vlastní hydrologické poměry okresu jsou však nepříznivé. Významnější zdroje podzemní vody se nachází pouze v severovýchodní části okresu na Krnovsku a Osoblažsku.

Bruntálsko v minulosti proslulo jako oblast báňská. Dolovaly se zde drahé kovy – zlato a stříbro a rudy barevných kovů. V současné době má okres charakter průmyslově zemědělské oblasti. Zcela mimořádný význam mají lesy, a to nejen z hlediska produkce dřeva, ale i pro svou funkci vodohospodářskou, ochrannou a rekreační. Výměra lesních pozemků v okrese dosahuje přes 70 tisíc ha, tj. 46 % celkové rozlohy regionu. Charakter krajiny vytváří objektivně vhodné podmínky i pro rozvoj turistického ruchu, rekreace a sportovních aktivit v řadě míst okresu. Nadregionálně známé jsou rekreační lokality Malá Morávka, Karlov, Karlova Studánka či Vrbno pod Pradědem v oblasti chráněné krajinné oblasti Jeseníky.