Ze sčítání lidu bude těžit i Středočeský kraj

 

2. března 2021

Celorepublikové sčítání lidu se blíží. Těžit z něj bude i Středočeský kraj

Na území desítek států, včetně většiny členů Evropské unie, se letos uskuteční sčítání lidu. U nás začne v sobotu 27. března. Získané informace pomohou v následujícím desetiletí i rozvoji regionů.

Plánování sociálních služeb, přetrasování linek hromadné dopravy, rozdělování veřejných prostředků i aktualizované podklady pro zásah hasičů, to vše a mnohem více by se neobešlo bez přesných a komplexních informací.

Již více než 150 let se veřejná správa spoléhá na údaje ze sčítání lidu, které se v moderní historii Československa a později České republiky koná každých 10 let. Tato perioda je považována za přijatelné období, aby se shromážděná data dala využívat nejen pro tvorbu statistik, ale i při rozhodování o budoucnosti a lepším životě obyvatel i v tom nejmenším územním celku.

„Sčítání slouží nám všem. Je těžko představitelné, že by společnost mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace. Výsledky pak pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo při tvorbě územních plánů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Data ze sčítání slouží i jako odrazový můstek pro další výzkumy mapující životy Středočechů

Velkou výzvou napříč celou Českou republikou bude v následujících letech stárnutí obyvatelstva. Přestože má Středočeský kraj index stáří ze všech krajů výrazně nejnižší, i tak překračuje hodnotu 100 (konkrétně 103,9), což znamená, že seniorů ve věku 65 let a výše je v kraji více než dětí mladších 15 let. Nejmladšími okresy jsou Praha-východ a Praha-západ a k věkově mladším patří také okresy Beroun, Nymburk nebo Mělník. Naopak k nejstarším oblastem v kraji se řadí Kutnohorsko, Rakovnicko a Příbramsko.

Věková struktura obyvatel je jeden z mnoha faktorů, který je zohledňován například při výzkumech veřejného mínění. Ty mohou ovlivnit politiku, stejně tak jako třeba nabídku služeb. Ptát se na názor všech ale není reálné, a proto například Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) pracuje v rámci výběrových šetření s tzv. kvótním výběrem. „Pro jeho tvorbu používáme údaje Českého statistického úřadu. V našich výzkumech jsou stanoveny kvóty na pohlaví, věk, vzdělání, region a velikost obce. Vzorek je tedy vybrán tak, aby například procentuální podíl respondentů v seniorském věku odpovídal jejich procentuálnímu podílu v konkrétním regionu Středočeského kraje,“ přibližuje Paulína Tabery, socioložka z CVVM.

A jak se lidé z nejmladšího kraje dopravují do práce nebo do školy? Na konci roku 2019 proběhl průzkum dopravního chování obyvatel Mladé Boleslavi, Kosmonos a obcí obsluhovaných Dopravním podnikem Mladá Boleslav. Jeho cílem bylo zjistit odkud, kam, jakými dopravními prostředky a za jakým účelem obyvatelé cestují. „Lidé vyplňovali pomyslný cestovní deník – někdo po cestě do práce odvezl dítě na autobus do školy, v polední pauze si zajel na oběd, po práci se stavil v obchodě a pak teprve domů. Trasovali jsme, kam jeli, jakým prostředkem, s kým, jak daleko a jak dlouho jim to trvalo. Na základě toho jsme stanovili model, který dokázal například určit, kolik aut a cyklistů projede konkrétní ulicí v určitý čas. To je pak důležité například pro plánování oprav,“ přibližuje Tomáš Soukup, který se zabývá výzkumy a pravidelně používá i data ze sčítání lidu, domů a bytů. Výzkumy či studie se totiž provádějí na omezeném vzorku obyvatel a díky informacím ze sčítání se mohou proporčně přepočítat na širší populaci. A právě proto je nutné se jednou za deset let sečíst a potřebné údaje aktualizovat.

„Žádný jiný kraj není tak závislý na pracovní vyjížďce do jiného kraje. V případě Středočeského to bylo do hlavního města. Z osob vyjíždějících mimo obec bydliště vyjížděla polovina do jiných obcí kraje, a to převážně v rámci svého okresu. Druhá polovina vyjíždějících směřovala do jiného kraje, z 93,8 % to bylo právě do Prahy,“ dodává Tomáš Hamerský, vedoucí oddělení Sčítání lidu, domů a bytů Krajské správy ČSÚ pro Středočeský kraj.

Sčítat se bude online i prostřednictvím tradičního formuláře

Cílem Sčítání 2021 je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života pro dalších deset let. Tentokrát je i s ohledem na epidemickou situaci primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem.

Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz

  •   TZ: Celorepublikové sčítání lidu se blíží. Těžit z něj bude i Středočeský kraj
  •   Sčítání 2021 – informace pro města a obce