Volby v Plzeňském kraji 2014

 

V České republice se ve dnech 10. a 11. října 2014 uskuteční na základě rozhodnutí prezidenta řádné volby do zastupitelstev obcí, městských obvodů a městských částí statutárních měst. Ve stejném datu bude také volena jedna třetina Senátu Parlamentu České republiky. Český statistický úřad zveřejnil na stránce www.volby.cz seznam kandidátních listin a kandidátů, kteří se zapojili do obou typů podzimních voleb.Volby do zastupitelstev obcí

V Plzeňském kraji do zastupitelstev obcí (bez městských částí Plzně) kandiduje v rámci 1 085 volebních okrsků celkem 12 818 kandidátů, což je o 565 kandidátů více než v předcházejících volbách konaných na podzim 2010. V celé České republice se říjnové volby neuskuteční ve 12 obcích, z toho dvě se nachází právě v Plzeňském kraji. Jedná se o obec Srní v okrese Klatovy, kde nebyla podána žádná kandidátní listina, a obec Újezd u Svatého Kříže v okrese Rokycany, kde se přihlásil pouze jediný kandidát do sedmičlenného zastupitelstva. Obě obce se tak až do konání dodatečných voleb dostanou pod správu ministerstva.

Volby do zastupitelstev obcí, měst a městysů 2014


Do komunálních voleb se v Plzeňském kraji z celkového počtu kandidátů registrovalo 69,6 % mužů a pouze 30,4 % žen. Průměrný věk kandidátů v kraji činí 46,3 let. Mezi nejstarší patří tři muži, dva z nich kandidují v obci Strašice za KSČM a jeden v obci Plasy za ODS, všem je shodně 87 let. Ve věku 18 let, což je hranice pro kandidaturu, se do voleb v kraji registrovalo 16 kandidátů. Polovina z nich žije v okrese Plzeň-sever a převážně se jedná o studenty.

Pod záštitou některé z politických stran, sdružení či koalic kandiduje ve volbách v Plzeňském kraji pouze 40,0 % kandidátů, zbylých 60,0 % kandiduje jako nezávislí. Nejmenší podíl nezávislých kandidátů v rámci České republiky je mapován v Hl. městě Praze (9,3 %), dále v Karlovarském a Ústeckém kraji a na Moravě. V detailu Plzeňského kraje je nejméně nezávislých kandidátů v okrese Plzeň-město (32,1 %).


Volby do zastupitelstev městských částí Plzně

V rámci všech 10 městských částí Plzně kandiduje do zastupitelstva 1 702 kandidátů, z nichž 35,0 % tvoří ženy. Nejstarší kandidáti jsou registrováni v části Plzeň 7-Radčice, kde průměrný věk kandidátů činí 51,8 let, naopak nejmladší se nacházejí v městské části Plzeň 10-Lhota (průměrný věk 40,7 let). Nejstarším kandidátem v Plzni je žena, které je 88 let a kandiduje za hnutí Občané pro Lochotín, naopak nejmladším je osmnáctiletý student registrovaný za Občané patrioti. Největší podíl nezávislých kandidátů je možné nalézt v městských částech Plzeň 6-Litice (66,7 %) a Plzeň 5-Křimice (60,6 %), nejméně v městské části Plzeň 3 (8,4 %) a Plzeň 2-Slovany (8,8 %).

Volby do zastupitelstva městských částí Plzně 2014


Kandidáti dle navrhující strany v Plzeňském krajiVolby do Senátu Parlamentu České republiky

V Plzeňském kraji se volby do Senátu Parlamentu České republiky uskuteční ve volebním obvodu č. 9 Plzeň-město a obvodu č. 3 Cheb. Součástí obvodu č. 9 Plzeň-město jsou všechny městské části Plzně kromě části Plzeň 2-Slovany. Do voleb se v tomto obvodu, kde zvolený kandidát nahradí již 6 let úřadujícího senátora z řad ČSSD Ing. Jiřího Bise, v letošním roce registrovalo 8 kandidátů (6 mužů a 2 ženy). Součástí volebního obvodu č. 3 Cheb je i okres Tachov (51 obcí) územně spadající do Plzeňského kraje. V rámci tohoto obvodu se do voleb přihlásilo také 8 kandidátů (pouze muži), mezi nimiž je možné nalézt i současného senátora volebního obvodu Mgr. Miroslava Nenutila.

Kandidáti pro volby do Senátu Parlamentu ČR 2014 za volební obvod č. 9 - Plzeň-město a č. 3 - Cheb


Více informací naleznete na internetových stránkách: www.volby.cz.


  • volby2014.pdf