Naděje dožití v okresech a SO ORP Plzeňského kraje

 

Naděje dožití neboli střední délka života vyjadřuje počet roků, který v průměru prožije osoba v daném věku za předpokladu, že po celou dobu jejího života se nezmění řád vymírání zjištěný úmrtnostní tabulkou zkonstruovanou pro dané období. Jedná se tedy o hypotetický údaj, který říká, kolika let by se člověk v daném věku dožil, pokud by úroveň a struktura úmrtnosti zůstala stejná jako v daném roce. Naděje dožití se konstruuje odděleně za muže a ženy a za nižší územní celky se počítá za pětileté kalendářní období z důvodu vyloučení nahodilých výkyvů. V průběhu let docházelo k prodlužování střední délky života jak u mužů, tak i u žen. Na tomto příznivém vývoji se bezesporu podílely: růst výdajů na zdravotnictví, vznik privátní zdravotní péče, možnost svobodné volby lékaře, dostupnost velmi účinných léčiv, moderní zdravotnické techniky, realizace různých preventivních programů zaměřené na rizikové populační skupiny, pozitivní změny v životním stylu převážné části populace (zejména pak v životosprávě), zlepšení kvality životního i pracovního prostředí a mnoho dalších. Ženy se zpravidla dožívají vyššího věku než muži. Je to dáno tím, že ženy více než muži dbají na své zdraví a zdravý životní styl, lépe zvládají různé životní situace, snadněji navazují sociální vztahy, apod.

V našem případě se jedná o naději dožití mužů a žen ve věku 0, 45 a 65 let v okresech a ve správních obvodech obcí s rozšířenou působností (SO ORP) Plzeňského kraje vypočtenou za období let 2004-2008. Například muž, který se narodil v okrese Domažlice má naději, že se dožije v průměru 72,6 let, zatímco muž z okresu Domažlice, kterému je právě 45 let se v průměru dožije ještě dalších 29,6 let.


NADĚJE DOŽITÍ Z POHLEDU OKRESŮ



Nejvyšší naději dožití při narození v rámci Plzeňského kraje mají muži (74,7 let) i ženy (80,1 let) v okrese Plzeň-město. Naopak nejnižšího věku se v průměru dožijí muži v okrese Tachov (71,5 let) a ženy v okrese Plzeň-sever (78,5 let).




V rámci celé ČR mají nejvyšší střední délku života při narození muži v okrese Hradec Králové (75,4 let) a ženy v okrese Jihlava (80,9 let). Okres Plzeň-město se umístil na šesté pozici mezi okresy, kde se muži v průměru dožívají nejvyššího počtu let.




Okresy Ústeckého kraje patří mezi okresy s nejnižší nadějí dožití při narození jak u mužů, tak i u žen. Muži v okrese Tachov se při narození dožijí v průměru o rok více (71,5 let) než muži v okrese Chomutov (70,5 let), kde střední délka života při narození je nejnižší v celé ČR. Ani ženy v okrese Plzeň-sever na tom nejsou v rámci ČR nejlépe. Řadí se mezi prvních deset okresů s nejnižšími hodnotami tohoto ukazatele (78,5 let).




Pokud tuto aktuální naději dožití při narození v jednotlivých okresech Plzeňského kraje porovnáme s obdobím let 1981-1985, pak k nejvyššímu nárůstu střední délky života došlo v okrese Plzeň-město, a to u obou pohlaví. Muži se dožijí v průměru o 7,3 roků více, ženy o 6,6.







NADĚJE DOŽITÍ Z POHLEDU SO ORP


Ačkoli by se dalo očekávat, že nejvyšší naději dožití při narození v rámci Plzeňského kraje budou mít lidé v SO ORP Plzeň, není tomu tak. Naději na delší život než v SO ORP Plzeň mají muži v SO ORP Horažďovice (74,9 let) a ženy v SO ORP Přeštice (81,3 let) a SO ORP Horažďovice (81,2 let). Nejnižšího věku se v průměru dožijí muži v SO ORP Tachov (71,4 let) a ženy v SO ORP Blovice a Kralovice (shodně 77,7 let).




V rámci celé ČR mají nejvyšší střední délku života při narození muži v SO ORP Kuřim (76,2 let) a ženy v SO ORP Pacov (82,1 let). SO ORP Horažďovice se mezi muži umístil na jedenáctém místě s nadějí dožití při narození (74,9 let) o tři měsíce nižší, než má desátý SO ORP Lanškroun (75,2 let). Ženy v SO ORP Přeštice a Horažďovice patří mezi prvních devět SO ORP s nejvyšší střední délkou života při narození.




Stejně jako okresy, tak i správní obvody obcí s rozšířenou působností Ústeckého kraje patří mezi SO ORP s nejnižší nadějí dožití při narození. Muži v SO ORP Tachov mají naději dožití při narození téměř o 2 roky vyšší (71,4 let) než muži v SO ORP Bílina (69,5 let), kde je střední délka života při narození nejnižší v rámci celé ČR. Z deseti správních obvodů s nejnižší nadějí dožití u žen je devět SO ORP z Ústeckého kraje, pouze SO ORP Bruntál patří do Moravskoslezského kraje. Je zajímavé, že nejnižší střední délka života při narození u žen je stejná jako nejvyšší střední délka života u mužů (76,2 let).











Podrobnější informace o naději dožití za ČR, kraje, okresy a SO ORP naleznete na internetových stránkách:
http://www.plzen.czso.cz/csu/czso/umrtnostni_tabulky


  • nadeje_doziti.pdf