Charakteristika okresu JABLONEC NAD NISOU

 

ilustrační fotoOkres Jablonec nad Nisou je okresem příhraničním. Na severu hraničí s Polskou republikou, a to v délce 28,5 km, na západě s okresem Liberec a na jihu a východě sousedí s okresem Semily. Svou rozlohou 439 km2 (k 31. 12. 2022) patří mezi nejmenší okresy v republice a zaujímá 13,9 % rozlohy kraje. Hustotou 211,7 obyvatel na km2 se však řadí na přední místa mezi okresy České republiky.

Reformou státní správy byla k 1. 1. 2000 Česká republika nově rozdělena na 14 krajů (NUTS3). Okres Jablonec nad Nisou se tak spolu s okresy Liberec, Česká Lípa a Semily stal součástí Libereckého kraje. K 1. 1. 2003 nabyla platnosti reforma státní správy, při které byly zrušeny okresní úřady a současně byly stanoveny územní obvody pověřených obcí II. stupně a správní obvody obcí s rozšířenou působností III. stupně. Touto reformou však nebyly zrušeny okresy jako územní jednotky. Na území okresu Jablonec nad Nisou leží správní obvody obcí s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou, Tanvald a Železný Brod, které jsou zároveň územními obvody pověřených obecních úřadů. Poslední územní změna proběhla k 1. lednu 2021 – obec Harrachov se přesunula z okresu Semily do okresu Jablonec nad Nisou a obec Frýdštejn ze správního obvodu Turnov do správního obvodu Jablonec nad Nisou. Dvě obce okresu však stále spadají do správního obvodu Turnov.

Od 1. 1. 2021 se v okrese nachází 35 obcí, z toho 9 měst a městys Zásada. K 31. 12. 2022 žilo na území okresu celkem 92 908 obyvatel. Středisky osídlení jsou především město Jablonec nad Nisou (45 830 obyvatel), dále Železný Brod (6 079 obyvatel) a Tanvald (6 070 obyvatel). Ve městech k 31. 12. 2022 žilo 79,5 % obyvatel okresu.

Území okresu Jablonec nad Nisou se vyznačuje velkou členitostí terénu. Nejnižší nadmořská výška dosahuje 254 m n. m., nejvyšší 1 296 m n. m. (hora Luboch na území Harrachova). Okres je zajímavý svoji geologickou stavbou. Jizerské hory jsou tvořeny převážně žulou, nachází se tu i rozsáhlé čedičové výlevy zejména v okolí vrcholů Bukovec a Buková.

ilustrační fotoJablonecký okres je mimořádně přitažlivým nejen pro domácí, ale i zahraniční návštěvníky svým bohatstvím přírodních krás, silnou kulturní zejména sklářskou a bižuterní tradicí a množstvím stavebních a uměleckých památek. Více než polovinu území okresu zaujímají chráněná území. Zasahuje sem Krkonošský národní park a 2 chráněné krajinné oblasti. Jizerské hory a zmíněné Krkonoše nabízejí v zimním období vhodné terény pro klasické i sjezdové lyžování. V letním období jsou vyhledávaným místem pro horskou pěší a cykloturistiku. V Jizerských horách leží významné přírodní lokality, mezi které patří především rašeliniště, místa se zajímavou flórou a potoky s četnými menšími vodopády. Druhým CHKO je Český ráj, který zasahuje do jižní části okresu, s několika skalními bludišti, zříceninami hradů a údolím Jizery a Kamenice. Řeky protékají divokými soutěskami a v letní sezóně jsou často využívané k vodní turistice. Na území okresu je také jedna národní přírodní památka Suché skály a 2 národní přírodní rezervace – Rašeliniště Jizery a Rašeliniště Jizerky.

Ke koloritu Jablonecka patří vodní nádrže a rozhledny. Nejznámější jsou Josefův Důl, Souš, Mšeno nebo také ta neexistující protržená, rozhlednami Černá Studnice, Bramberk, Královka, Štěpánka, Tanvaldský Špičák či Kopanina.