Údaje o počtu a složení obyvatelstva jsou získávány ze sčítání lidu, na něž navazují každoroční statistické bilance dat o narozeních, sňatcích, rozvodech, úmrtích a stěhování. Zdrojem dat jsou statistická hlášení z matrik, pokud není uvedeno jinak.
Veškeré údaje se týkají všech obyvatel s trvalým bydlištěm na uvedeném území, a to bez ohledu na státní občanství. Od roku 2001 (v návaznosti na sčítání lidu, domů a bytů 2001) údaje zahrnují také cizince s vízy k pobytu nad 90 dní a cizince s přiznaným azylem. Od 1. 5. 2004 jsou zahrnuti také občané zemí EU s přechodným pobytem na uvedeném území a občané třetích zemí s povolením k dlouhodobému pobytu na uvedeném území ČR.
Střední stav obyvatelstva vyjadřuje počet obyvatel daného území bilancovaný k 1. 7. sledovaného roku.
Přirozený přírůstek/úbytek obyvatel je rozdíl mezi počtem živě narozených dětí a počtem zemřelých osob.
Celkový přírůstek/úbytek obyvatel je součtem přirozeného přírůstku/úbytku a přírůstku/úbytku stěhováním.
Stěhováním se rozumí změna trvalého bydliště či dlouhodobého pobytu osoby přes hranice uvedeného území. Data o stěhování přebírá ČSÚ z informačních systémů Ministerstva vnitra a Ředitelství služby cizinecké policie.
Narození jsou započteni do kraje (okresu) pobytu matky v době porodu. Průměrný věk matky při narození dítěte je vypočítán z rozložení absolutních počtů narozených podle věku matky. Úhrnná plodnost udává průměrný počet živě narozených dětí, které by se narodily jedné ženě za předpokladu, že by míry plodnosti podle věku, zaznamenané ve sledovaném kalendářním roce, zůstaly během jejího reprodukčního věku (15–49 let) neměnné.
Tabulky o potratech jsou zpracovány ze souboru individuálních dat, který ČSÚ přebírá od Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Úhrnná potratovost je průměrný počet potratů, které by připadly na jednu ženu za předpokladu, že by míry potratovosti podle věku, zaznamenané ve sledovaném kalendářním roce, zůstaly během jejího reprodukčního věku (15–49 let) neměnné.
Mrtvorozenost je počet mrtvě narozených dětí připadající na 1 000 narozených celkem. Kojenecká úmrtnost je počet dětí zemřelých před dosažením věku 1 roku na 1 000 živě narozených dětí. Novorozenecká úmrtnost je počet dětí zemřelých před dosažením věku 28 dnů na 1 000 živě narozených.
Údaje o zemřelých podle příčin smrti jsou tříděny podle Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů ve znění 10. decenální revize (MKN-10), platné od 1. 1. 1994. Od roku 2013 jsou údaje o příčinách smrti přebírány prostřednictvím ÚZIS z Listu o prohlídce zemřelého.
Index stáří je poměr počtu osob ve věku 65 a více let na 100 osob ve věku 0 až 14 let.
Naděje dožití udává počet let, které má naději ještě prožít osoba právě x-letá při zachování řádu úmrtnosti sledovaného období daného úmrtnostní tabulkou. S ohledem na vyloučení nahodilých výkyvů jsou úmrtnostní tabulky pro kraje zpracovány za dvouletá období a pro okresy za pětiletá období.
Sňatky jsou započítány do příslušného území podle místa pobytu ženicha. Průměrný věk při sňatku a průměrný věk při prvním sňatku je vypočítán z rozložení absolutních počtů sňatků podle věku snoubence.
Rozvody jsou územně tříděny podle posledního společného bydliště manželů; zdrojem dat je informační systém Ministerstva spravedlnosti. Průměrný věk při rozvodu je vypočítán z rozložení absolutních počtů rozvodů podle věku muže/ženy.