Agrocenzus 2010 – výsledky za Kraj Vysočina

 

Agrocenzus 2010 je součástí celosvětového zemědělského šetření organizovaného v desetiletých intervalech organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Prahové hodnoty pro zařazení subjektu do šetření v ČR jsou: 5 ha obhospodařované zemědělské půdy, nebo 1 ha sadů, nebo 3 500 m2 vinic, nebo součtová plocha zeleniny, jahod a květin od výměry 2 500 m2, nebo chov 5 ks skotu, nebo 10 ks prasat, nebo 10 ks koz a ovcí nebo 100 ks drůbeže včetně běžců.

A jaké poznatky přináší zpracování výsledků Agrocenzu 2010 o zemědělství v Kraji Vysočina? Vybrané údaje přináší následující text a tabulka, podrobné pak publikace Agrocenzus 2010 regiony – Strukturální šetření v zemědělství a metody zemědělské výroby 2010.

V Kraji Vysočina byly zpracovány výsledky za celkem 2 137 zemědělských subjektů, což je po krajích Jihomoravském, Středočeském a Jihočeském čtvrtý nejvyšší absolutní počet. Z okresů Vysočiny nejvíce zemědělských subjektů nalezneme na Žďársku (560) a Třebíčsku (503).

V kraji na většině zemědělské půdy hospodaří právnické osoby (76,2 % z celkové obhospodařované půdy). Jde především o družstva, kterých pracuje na Vysočině 97, a je to nejvíce ze všech krajů. Největší výměru zemědělské půdy obhospodařované družstvy vykazují okresy Třebíč a Pelhřimov, naopak nejmenší výměru okres Žďár nad Sázavou.

Více jak polovinu plochy na orné půdě zabíraly obiloviny (143 tis. ha, tj 52,6 %), technické plodiny byly pěstovány téměř na 50 tis. ha s převažujícím podílem řepky (78,4 % z celkové plochy technických plodin), v rámci Vysočiny nalezneme největší plochy řepky na Třebíčsku. V mezikrajském srovnání je Kraj Vysočina dominantním pěstitelem brambor s podílem na celkové republikové ploše 37 %. Největší plochy brambor obhospodařují zemědělci na okrese Pelhřimov a Havlíčkův Brod. Rovněž významné postavení zaujímá Vysočina při mezikrajském srovnání ploch pícnin na orné půdě, kterých je v kraji více než 64 tis. ha, což představuje první místo v rámci ČR. Pícniny na orné půdě jsou nejvíce zastoupeny na okrese Třebíč a Jihlava.

V živočišné výrobě jsou zemědělci v Kraji Vysočina zaměřeni zejména na chov skotu a prasat. V počtu kusů skotu (198 432 kusů) náleží Vysočině dle výsledků šetření Agrocenzus 2010 druhé místo za krajem Jihočeským, u počtu dojných krav (68 059 kusů) místo první. Početně největší stáda skotu jsou na Žďársku a Havlíčkobrodsku. V počtu chovaných kusů prasat (308 tis. kusů) drží Kraj Vysočina mezi ostatními kraji prvenství. V rámci kraje nejvíce kusů prasat evidují zemědělci v okresech Žďár nad Sázavou a Třebíč.

Na Vysočině v zemědělských podnicích pracovalo téměř 19,5 tis. osob, z tohoto počtu více jak čtvrtina osob byla zaměstnána nepravidelně na dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti. Z pravidelně zaměstnaných osob (15 tis.) převažovali zaměstnanci (70 %), necelou třetinu tvořili hospodáři, pracující majitelé a členové rodin hospodářů. Téměř 60 % osob pravidelně pracujících v zemědělství jsou starší 45 let.

Charakteru rostlinné a živočišné výroby zemědělců na Vysočině odpovídá i používané technické vybavení. Více jak pětina z celkového počtu sklízečů brambor v ČR pracuje na polích Vysočiny, na farmách je v provozu také vysoký počet dojících zařízení – 347 samostatných dojíren (19,7 % z republikového počtu) a 729 dojících zařízení na stání (17,6 % z republikového počtu).


Pozn.: Referenční období pro Agrocenzus 2010 u ukazatelů stavového charakteru bylo vztaženo k datu 30. 9. 2010.




  • Agrocenzus_vysocina.xls