Seniorů přibude a budou žít déle

 

30. října 2015

Královéhradecký kraj má nejstarší populaci v České republice. Význam starších osob na trhu práce se bude zvyšovat s jejich absolutním počtem, zvyšujícím se věkem odchodu do starobního důchodu a větší ochotou pracovat i ve vyšším věku.

Česká populace stárne. „Druhá polovina tohoto století bude patřit seniorům. Prodlužování délky života a současně nižší počet narozených dětí povedou k výraznému zvýšení podílu osob starších 65 let. Do roku 2060 tak jejich podíl vzroste až na 34 % české populace, což je 3,2 miliónu seniorů. Tento vývoj je z demografického hlediska zcela přirozený a neliší se od situace ve vyspělých evropských zemích,“ uvedla Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Průměrný věk 42,3 let v Královéhradeckém kraji je v České republice regionálně nejvyšší, stejně jako podíl seniorů ve věku 65 a více let na obyvatelstvu. „V následujících letech počet seniorů v kraji postupně poroste a zvýší se jejich podíl na populaci ze současných 19 procent téměř na třetinu v polovině století,“ uvedl Miloš Polák, ředitel Krajské správy ČSÚ v Hradci Králové. Před deseti lety žilo v kraji 82 tisíc seniorů, tj. 14,9 % obyvatel, hranici 20 % by měl tento podíl překonat již za dva roky a hranici 30 % v roce 2041. „Podíl seniorů brzy dosáhne pětiny obyvatel kraje a do roku 2050 stoupne jejich počet ze stávajících 105 tisíc na 162 tisíc osob,“ doplnila Věra Varmužová z oddělení informačních služeb. Po Praze a Kraji Vysočina má Královéhradecký kraj třetí nejvyšší naději dožití při narození u mužů, u žen je v tomto ukazateli pátý nejlepší. U mužů ve věku 65 let se očekává naděje dožití 16,07 roků a u žen 19,30 roků.

Obyvatelstvo v seniorském věku se na rozdíl od mladší generace vyznačuje vyšším zastoupením osob vyučených a se základním vzděláním a nižším podílem vysokoškolsky vzdělaných osob,“ řekla Ivana Dušková z oddělení informačních služeb. Je to dáno i dobou, ve které generace narozené před rokem 1950 vyrůstaly, kdy nebyl kladen takový důraz na vzdělání, a to především u žen. Míra ekonomické aktivity osob ve věku 60–64 let v kraji byla nízká a výrazně se lišila podle pohlaví. U mužů se pohybovala kolem 37 % a byla nejnižší ze všech krajů, u žen byla ještě nižší, kolem 20 %, ale téměř shodná s průměrem za ČR.

Podíl příjemců předčasných starobních důchodů postupně rostl a v roce 2014 se zastavil pod hranicí 30 % u obou pohlaví, ale mezi kraji byl pátý nejnižší. Muži pobírali starobní důchod ve výši 12 012 Kč a ženy 10 039 Kč, mezi muži v ČR to byl šestý nejnižší a mezi ženami pátý nejvyšší důchod.

 

Kontakt:                                                                           

Ing. Miloš Polák

ředitel KS ČSÚ v Hradci Králové

Tel.: 495 762 302

E-mail: milos.polak@czso.cz

 

Ing. Věra Varmužová

vedoucí oddělení informačních služeb
a správy registrů, KS ČSÚ v Hradci Králové

Tel.: 495 762 317

E-mail: vera.varmuzova@czso.cz

  • ČSÚHK TZ 151030 Senioři
  • Senioři HKK 2015 prezentace