Nejčastější jména dětí narozených v lednu 2018 v Královéhradeckém kraji

 

Jakub a Eliška jsou nejčastějšími jmény chlapců a dívek narozených v lednu 2018 v Královéhradeckém kraji. Otcové a matky novorozeňat se nejčastěji jmenovali Jan a Jana.

Chlapci narození v lednu 2018 v Královéhradeckém kraji dostali nejčastěji jméno Jakub, druhý v pořadí byl Jan a třetí Filip. Také v celé České republice bylo pořadí oblíbenosti jmen na prvních dvou místech shodné s naším krajem, ale na třetím místě byl Adam. Jakub zvítězil celkem v jedenácti ze čtrnácti krajů, Jan byl nejoblíbenější v Jihočeském a Ústeckém kraji a Matyáš v kraji Zlínském.

Mezi nejoblíbenější dívčí jména novorozených dívek v kraji se zařadila Eliška, následovaná Adélou a Annou. Obdobně tomu bylo i v  České republice, kde také zvítězila Eliška, pořadí na dalších místech se ale lišilo; druhá byla Anna a třetí příčka patřila Sofii. Vítězná Eliška slavila prvenství v pěti krajích, Anna ve čtyřech, Sofie zvítězila ve dvou krajích. Celkově šestá Karolína vyhrála v Karlovarském kraji a osmá Viktorie v kraji Pardubickém. Kristýna, která zvítězila ve Zlínském kraji, zaujala v rámci České republiky až desátou příčku.

Mezi rodiči letošních lednových novorozeňat byl mezi otci  nejčastěji v kraji zastoupen, stejně jako loni,  Jan, následován Jiří a Martinem. Také v rámci České republiky patří prvenství Janovi, druhý v pořadí byl Petr a třetí také Martin.

Maminky dětí narozených v lednu letošního roku v kraji se nejčastěji jmenovaly Jany, další pořadí patřilo Luciím a Martinám. Na celostátní úrovni zvítězila Lucie před Janou a Petrou. Lucie zvítězily celkem v pěti krajích, ve třech krajích bylo nejčastější jméno matky Kateřina a ve dvou krajích Jana.

Dětská jména se častěji dědí u chlapců než u dívek. V celé České republice pak jména Jan, Tomáš a Jakub patří mezi deset nejoblíbenějších jmena jak mezi otci, tak mezi novorozenými chlapci. U dívek je mezi desítkou nejoblíbenějších jmen dívek i jejich matek pouze Tereza. Celkově má zděděné jméno 17,0 % synů a pouze 4,1 % dcer.

 

Kontakt:

Ing. Věra Varmužová

Krajská správa ČSÚ v Hradci Králové

e-mail: vera.varmuzova@czso.cz

tel.: 495 762 317

 

Související informace:

Nejoblíbenější dětská jména jsou Jakub a Eliška

 

 

  • Nejčastější jména dětí narozených v lednu 2018 v Královéhradeckém kraji - aktualita v pdf
  • Nejčastější jména chlapců a dívek narozených v lednu 2018 podle krajů
  • Nejčastější jména otců a matek dětí narozených v lednu 2018 podle krajů