Charakteristika okresu Trutnov

 

Okres Trutnov se rozprostírá v severní části kraje, kde přechází z podhorského pásma v horský masiv Krkonoš. Severní hranici tvoří v celé délce státní hranice s Polskem, na východě a v části jižní hranice sousedí s okresem Náchod. Západní hranici okresu tvoří okres Semily z Libereckého kraje, zbývající část jižní hranice okres Jičín a z malé části okres Hradec Králové. K 31. 12. 2022 se rozlohou 1 147 km2 na celkové ploše Královéhradeckého kraje podílí 24,1 % a je největším okresem v kraji. Z hlediska počtu obyvatel se trutnovský okres řadí na druhé místo v kraji za okres Hradec Králové, k 31. 12. 2022 jich zde žilo 117 192, tj. 21,1 % z celkového počtu obyvatel kraje. Hustota zalidnění je třetí nejvyšší v kraji (za okresem Hradec Králové a Náchod). Na 1 km2 připadá 102,2 obyvatel.

Území okresu má v porovnání s ostatními okresy kraje vysoce členitý terén s velkými výškovými rozdíly a v důsledku toho i horší půdní podmínky. Sever okresu tvoří mohutná hradba Krkonoš s nejvyšší českou horou Sněžkou (1 603 m nad mořem). Z krajinářského hlediska patří Krkonoše k nejcennější oblasti naší republiky s bohatstvím vzácné flóry a fauny. Horský masiv přechází postupně v pahorkatinu, která zasahuje hluboko na jih okresu. Rovněž východní část okresu v oblasti Žacléře a Radvanic je značně hornatá. Hlavními hřbety jsou zde Rýchory, Vraní a Jestřebí hory. Nejníže položenou částí okresu je povodí řeky Labe, kde se v katastru obce Kuks nachází i nejníže položený bod s nadmořskou výškou 263 m. Celým územím okresu od severu k jihu protékají řeky Labe a Úpa, které pramení v Krkonoších.

Trutnovsko je krajem krásné, malebné, ale také divoké přírody, a proto právem patří k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Hradba Krkonoš rámuje území okresu na severu, na jihu patří k nejnavštěvovanějším památkám perla barokního umění a architektury Kuks a „Betlém“ s galerií Braunových soch. V roce 1963 vznikl Krkonošský národní park se sídlem ve Vrchlabí, kde je také nejvýznamnější muzeum a informační středisko Krkonoš. V parku, o rozloze 36 tisíc hektarů a rozkládajícím se rovněž na území Libereckého kraje, žije 15 000 bezobratlých živočichů, 320 obratlovců, 278 druhů hnízdících nebo protahujících ptáků, 60 druhů savců a roste zde 1 200 druhů rostlin. Krkonoše mají optimální podmínky pro letní a zimní turistiku, jíž slouží rozvinutá síť hotelů, pensionů a horských chat s pestrou nabídkou služeb a možností zábavy. Turistickým a lyžařským rájem je krajina v okolí Janských Lázní, Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna a Žacléře. Světovou proslulost získala díky chovu afrických kopytníků a úspěchům v odchovu afrických nosorožců a dalších ohrožených živočišných druhů Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem.

Z celkové rozlohy okresu tvoří 43,2 % zemědělská půda, z toho téměř polovinu tvoří orná půda (48,8 %) a 44,9 % trvalé travní porosty. Lesy pokrývají 47,0 % plochy okresu, to je nejvíce v kraji.

Ve struktuře obcí patří 32,0 % obcí do velikostní skupiny s počtem obyvatel 200–499, což je nejvyšší podíl mezi skupinami. Z celkového počtu 75 samostatných obcí jich má 12 statut města a 3 statut městyse. V okrese Trutnov jsou tři města nad deset tisíc obyvatel, kde žila téměř polovina (48,8 %) všech trvale bydlících obyvatel okresu. V sídelní struktuře zaujímá první místo okresní město Trutnov s 29 660 obyvateli a je po Hradci Králové druhým největším městem v kraji.

Na základě zákona č. 314/2002 Sb., o stanovení obcí s pověřeným obecním úřadem a obcí s rozšířenou působností, bylo na území okresu vytvořeno sedm správních obvodů pověřených obecních úřadů - Trutnov, Dvůr Králové nad Labem, Hostinné, Svoboda nad Úpou, Úpice, Vrchlabí a Žacléř a tři správní obvody obcí s rozšířenou působností - Trutnov, Dvůr Králové nad Labem a Vrchlabí. Tyto obce jsou pověřeny výkonem vybraných funkcí státní správy pro všechny obce, které do jejich správního obvodu přísluší.

K 31. 12. 2022 bylo v okrese Trutnov evidováno na úřadu práce celkem 2 715 uchazečů o zaměstnání, z toho 1 377 žen, 157 absolventů a mladistvých a 506 občanů se zdravotním postižením. Dosažitelných uchazečů o zaměstnání bylo 2 480, tj. 91,3 % z celkového počtu. Pracovních míst v evidenci úřadu práce bylo 1 697, na 1 pracovní místo připadlo 1,6 uchazeče. Podíl nezaměstnaných osob dosáhl 3,47 % a pohyboval se tak 0,26 procentního bodu pod průměrem České republiky. V tomto ukazateli patří okresu Trutnov 36. příčka ze 77 okresů (řazeno sestupně).

Ke konci roku 2022 bylo zapsáno do registru ekonomických subjektů 30 048 podnikatelských subjektů, to představuje 21,2 % z celkového počtu ekonomických subjektů kraje. Fyzické osoby tvořily 80,4 % a právnické osoby pak 19,6 %. V členění podle odvětvové činnosti zaujímaly 18,7 % podniky zabývající se velkoobchodem, maloobchodem, opravou a údržbou motorových vozidel, 12,4 % podniky zabývající se zpracovatelským průmyslem, 14,1 % stavební podniky, 8,3 % podniky zabývající se ubytováním a stravováním, 7,2 % zemědělské podniky.