Charakteristika okresu Náchod

 

Okres Náchod leží na severovýchodě Královéhradeckého kraje na území mezi Krkonošemi a Orlickými horami. Na severu a východě tvoří jeho území státní hranici s Polskem, na západě sousedí s okresem Trutnov, na jihu s okresy Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou. Svojí rozlohou 852 km2  je nejmenším okresem Královéhradeckého kraje, zabírá 17,9 % jeho rozlohy. Z hlediska počtu obyvatel, je okres Náchod třetí největší v kraji, k 31. 12. 2022 jich zde žilo 110 322, tj. 19,9 % z celkového počtu obyvatel kraje. Na 1 km2 připadá 129,5 obyvatel, je tak druhým nejhustěji zalidněným okresem v kraji.

Větší část okresu má typický podhorský charakter. Povrch okresu tvoří většinou pahorkatina. V jeho severní části se prostírá Broumovská vrchovina, západní část okresu patří do Krkonošského podhůří a  jihovýchodní část zasahuje do Podorlické pahorkatiny. Jih okresu leží v nížinaté Orlické tabuli. Nejvyšším vrcholem je Ruprechtický Špičák v Javořích horách na Broumovsku, vysoký 880 m nad mořem, nejníže položené místo je na Jaroměřsku (232 m n.m.).

S povrchem okresu souvisí také jeho podnebí a vlhkost. Zatímco jižní část okresu přecházející do rovinatého Polabí má podnebí teplejší a dlouhodobá roční teplota se pohybuje mezi 8–9°C, severní část okresu je vlhčí a chladnější (dlouhodobá roční teplota je mezi 5–6°C). Uzavřená Broumovská kotlina má však podnebí poněkud teplejší (dlouhodobě 7–8°C). Průměrné roční úhrny srážek pro celý okres Náchod se dlouhodobě pohybují v rozmezí 670–760 mm, na severu v oblasti skalních měst jsou výrazně vyšší.

Většina okresu je odvodňována řekou Metují, která protéká celým okresem od severu k jihu a u Jaroměře se vlévá spolu s Úpou, která odvodňuje západní část okresu, do Labe. Broumovsko na severu je odvodňováno řekou Stěnavou, která patří k povodí Odry. Významnou součástí vodního hospodářství je přehradní nádrž Rozkoš o ploše přes 1 000 hektarů, která slouží jako regulátor stavu vody na středním toku Labe a zároveň je i významným střediskem rekreace a vodních sportů.

Z celkové rozlohy okresu tvoří 61,2 % zemědělská půda, z toho 61,6 % zabírá orná půda a 31,6 % je zatravněno. Lesy pokrývají 27,3 % plochy okresu.

přírodních krás okresu Náchod je třeba na prvním místě jmenovat známou oblast Teplicko-adršpašských skal a další přírodní rezervace pískovcových útvarů Broumovské stěny, stolovou horu Ostaš, Křížový vrch, Borek a Kočičí skály. Přírodní rezervace Babiččino údolí je ukázkou harmonicky vytvářené krajiny s kulturní památkou, Dubno u České Skalice je u nás nejseverněji se vyskytujícím zbytkem lužního lesa. K nerostnému bohatství kraje se řadí především minerální prameny, které vyvěrají v Náchodě – Bělovsi a Hronově, rašelinové slatiny se nacházejí v okolí Velichovek. Nejen za přírodními krásami a do lázní přijíždějí do okresu návštěvníci z tuzemska i ciziny. I bohatství kulturních památek především benediktinský klášter v Broumově, zámky v Náchodě, Novém Městě nad Metují a Ratibořicích, dřevěný kostelík ve Slavoňově, pevnost Josefov, pevnosti z roku 1938 a další lákají k návštěvě tohoto malebného koutu naší republiky.

Ve struktuře obcí jsou nejvíce zastoupeny menší obce s počtem obyvatel 200–499, tvoří 38,5 % všech obcí. Z celkového počtu 78 samostatných obcí jich má 11 statut města a 4 statut městyse. V sedmi městech nad pět tisíc obyvatel žilo 62,2 % trvale bydlícího obyvatelstva okresu. V sídelní struktuře zaujímá první místo okresní město Náchod s 19 936 obyvateli.

Na základě zákona č.314/2002 Sb., o stanovení obcí s pověřeným obecním úřadem a stanovení obcí s rozšířenou působností, bylo na území okresu vytvořeno devět správních obvodů pověřených obecních úřadů - Broumov, Červený Kostelec, Česká Skalice, Hronov, Jaroměř, Náchod, Nové Město nad Metují, Police nad Metují, Teplice nad Metují a čtyři správní obvody obcí s rozšířenou působností - Náchod, Broumov, Jaroměř, Nové Město nad Metují. Tyto obce jsou pověřeny výkonem vybraných funkcí státní správy pro všechny obce, které do jejich správního obvodu přísluší.

K 31. 12. 2022 bylo v okrese Náchod registrováno 3 053 uchazečů o zaměstnání v evidenci úřadu práce, z toho 1 585 žen, 141 absolventů a mladistvých a 388 občanů se zdravotním postižením. Dosažitelných uchazečů o zaměstnání bylo 2 843, tj. 93,1 % z celkového počtu. Pracovních míst v evidenci úřadu práce bylo 1 929, na 1 pracovní místo připadlo 1,6 uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob dosáhl 4,27 % a pohyboval se tak 0,54 procentního bodu nad průměrem České republiky. V tomto ukazateli zaujímá okres Náchod 23. příčku ze 77 okresů (řazeno sestupně).

Ke konci roku 2022 bylo zapsáno do registru  ekonomických subjektů 27 308 podnikatelských subjektů, to představuje 19,2 % z celkového počtu ekonomických subjektů kraje. Fyzické osoby tvořily 82,9 % a právnické osoby 17,1 %. V členění podle odvětvové činnosti tvořily 20,7 % podniky zabývající se velkoobchodem, maloobchodem, opravou a údržbou motorových vozidel, 13,9 % podniky zabývající se zpracovatelským průmyslem, 13,9 % stavební podniky, 8,2 % zemědělské podniky, 6,3 % podniky zabývající se ubytováním a stravováním.