Charakteristika okresu Hradec Králové

 

Okres Hradec Králové leží ve střední části východních Čech. Na severu sousedí s okresy Jičín, Trutnov a Náchod, na východě s okresem Rychnov nad Kněžnou. Na jihu sousedí s okresem Pardubice (Pardubickým krajem) a na západě s krajem Středočeským, s okresy Nymburk a Kolín. K 31. 12. 2022 se rozlohou 892 km2 na celkové ploše Královéhradeckého kraje podílí 18,7 % a je třetím největším okresem v kraji (po okrese Trutnov a Rychnov nad Kněžnou). Z hlediska počtu obyvatel je okresem největším, k 31. 12. 2022 zde žilo 166 989 obyvatel, tj. 30,1 % z celkového počtu obyvatel kraje. Proto se vyznačuje i největší hustotou zalidnění. Na 1 km2 připadá 187,3 obyvatel.

Povrch okresu tvoří mírně zvlněná pahorkatina, přecházející do rozsáhlejších rovin. Klimatické podmínky v okrese, jako součásti východního Polabí, jsou příznivé. Jižní část okresu zasahuje do oblasti teplejší a sušší, severní část patří do oblasti mírně teplé a mírně vlhké.

Vodstvo okresu tvoří výsek z říční sítě horního Labe s přítoky Orlicí, Cidlinou a Trotinou, pro vodní režim jsou významné i další toky jako je Mlýnský, Lužický a Piletický potok. Rybníků má okres poměrně málo. Vodní plochy zabírají v okrese dvě procenta celkové plochy.

Z celkové rozlohy okresu tvoří 69,8 % zemědělská půda (z toho 83,3 % zabírá orná půda a 11,2 % trvalé travní porosty). Lesy pokrývají 16,7 % plochy okresu, tj. nejméně ze všech okresů Královéhradeckého kraje.

Ve struktuře obcí zaujímají téměř polovinu (48,1 %) obce s počtem obyvatel 200–499. Z celkového počtu 104 obcí jich má 6 statut města. Charakteristickým rysem sídelní struktury okresu je vysoký stupeň koncentrace obyvatel ve městech nad pět tisíc obyvatel. Dominantní postavení v sídelní struktuře má krajské město Hradec Králové s 93 506 obyvateli a je zároveň největší obcí okresu i celého kraje.

Celý okres je silně poznamenán historickou tradicí a významem města Hradec Králové, o němž se první písemná zpráva datuje rokem 1073. Královéhradecko je známé řadou kulturních a historických památek. Mezi nejvýznačnější patří historické jádro krajského města s dominantou gotického chrámu sv. Ducha, renesanční Bílou věží, kaplí sv. Klimenta, barokní radnicí a celou řadou secesních budov. Domácími i zahraničními turisty je navštěvován neogotický zámek Hrádek u Nechanic, přední stavba vrcholného baroka zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, zrestaurovaná kaple Zjevení Páně ve Smiřicích.

Na základě zákona č. 314/2002 Sb., o stanovení obcí s pověřeným obecním úřadem a stanovení obcí s rozšířenou působností, bylo na území okresu vytvořeno šest správních obvodů pověřených obecních úřadů - Hradec Králové, Chlumec nad Cidlinou, Nechanice, Nový Bydžov, Smiřice a Třebechovice pod Orebem a dva správní obvody obcí s rozšířenou působností - Hradec Králové a Nový Bydžov. Tyto obce jsou pověřeny výkonem vybraných funkcí státní správy pro všechny obce, které do jejich správního obvodu přísluší.

K 31. 12. 2022 bylo v okrese Hradec Králové registrováno 3 466 uchazečů o zaměstnání v evidenci úřadu práce, z toho 1 853 žen, 185 absolventů a mladistvých a 527 občanů se zdravotním postižením. Dosažitelných uchazečů o zaměstnání bylo 2 997, tj. 86,5 % z celkového počtu. Pracovních míst v evidenci úřadu práce bylo 4 623, na 1 pracovní místo tak připadlo 0,7 uchazeče. Podíl nezaměstnaných osob dosáhl 3,01 % a pohyboval se tak 0,7 procentního bodu pod průměrem České republiky. V tomto ukazateli zaujímá okres Hradec Králové 56. místo ze 77 okresů (řazeno vzestupně).

Ke konci roku 2022 bylo zapsáno do registru ekonomických subjektů 45 472 podnikatelských subjektů, to představuje 32,0 % z celkového počtu ekonomických subjektů kraje. Fyzické osoby tvořily 75,3 % a právnické osoby 24,7 %. V členění podle odvětvové činnosti tvořily 19,6  % podniky zabývající se velkoobchodem, maloobchodem, opravou a údržbou motorových vozidel, 11,9 % podniky zabývající se zpracovatelským průmyslem, 11,7 % tvořily stavební podniky, 4,6 % zemědělské podniky.