Cestovní ruch v Královéhradeckém kraji v 1. čtvrtletí 2016

 

V prvních třech měsících roku se v Královéhradeckém kraji ubytovalo o 10,6 % více hostů a jejich počet přesáhl 306 tisíc. Byl to druhý nejvyšší počet po Hl. městě Praze. Zvýšil se počet domácích i zahraničních hostů. Do kraje zavítala necelá desetina z celkového počtu všech hostů hromadných ubytovacích zařízení v České republice, domácí hosté se podíleli na republikovém počtu 13,2 % a zahraniční 5,3 %.

Během prvních třech měsíců roku 2016 se ubytovalo v hromadných ubytovacích zařízeních Královéhradeckého kraje více než 306 tisíc hostů, což bylo o 29 447 hostů (o 10,6 %) více než ve stejném období roku 2015. Na nárůstu hostů se podíleli jak domácí tak i zahraniční hosté. Rezidenti (domácí hosté) tvořili 70,5 % z celkového počtu hostů a přijelo jich o 16,7 tisíc (tj. o 8,4 %) více než v 1. čtvrtletí 2015. Nárůst zahraniční klientely (nerezidentů) byl ještě rychlejší, přijelo jich více o 12,7 tisíc, tj. o 16,4 % více. Do kraje zavítala necelá desetina (9,2 %) z celkového počtu všech hostů hromadných ubytovacích zařízení v České republice, z toho domácí hosté se podíleli na republikovém počtu 13,2 % a zahraniční 5,3 %.

V kraji se ubytoval druhý nejvyšší počet hostů po Hl. městě Praze. Počet domácích hostů v kraji se přehoupl přes 215 tisíc a v 1. čtvrtletí téměř dosahoval počet v  Hl. městě Praze. U osob ze zahraničí zaujal kraj třetí pořadí za Hl. městem Prahou a Karlovarským krajem.

Tabulka: Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních v 1. čtvrtletí 2016 podle krajů

Meziroční nárůst hostů zaznamenaly všechny kraje, a to jak u domácí, tak i zahraniční klientely. K nejvyššímu nárůstu došlo u krajů Karlovarského, v Hlavním městě Praze a Plzeňského. Ke čtvrtinovému nárůstu zahraničních hostů došlo v kraji Zlínském, k téměř pětinovému pak v krajích Ústeckém a Plzeňském.

Nejčastějšími zahraničními hosty (podle státního občanství) Královéhradeckého kraje byli turisté z Německa (35,6 tisíc osob), kteří tvořili dvě pětiny všech nerezidentů. Oproti 1. čtvrtletí vloni jich přijelo o 4,7 tisíc osob (tj. o 15,4 %) více. Obdobně tomu bylo i u hostů ze sousedního Polska, kterých byl dle četnosti druhý nejvyšší počet, těch přijelo o 1,6 tisíc více (tj. o 6,5 %). Meziroční nárůst zaznamenali i hosté ze zemí, které se umístily na dalších místech z hlediska četnosti; Slovensko (21,4 %), Dánsko (35,4 %), Nizozemsko (10,5 %), Rusko (11,6 %) a Spojené království (o 19,1 %).

Graf: Nerezidenti v hromadných ubytovacích zařízeních Královéhradeckého kraje podle zemí v 1. čtvrtletí 2016

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních vzrostl v kraji meziročně o 11,8 %, přičemž větší nárůst byl zaznamenán u zahraničních návštěvníků (17,9 %) než u domácích (9,2 %). Meziroční nárůst počtu přenocování vykázaly všechny kraje, nejvýraznější zaznamenal Ústecký kraj (o 21,5 %) a Středočeský kraj (o 17 %). Pouze v Kraji Vysočina došlo k poklesu počtu přenocování u zahraničních návštěvníků o 5 %.

Tabulka: Přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních v 1. čtvrtletí 2016 podle krajů

 

Průměrná doba pobytu ve sledovaných zařízeních České republiky činila v 1. čtvrtletí letošního roku 2,8 noci, z toho cizinci 2,8 noci a domácí hosté 2,9 noci. V Královéhradeckém kraji pobývali hosté v průměru 3,8 noci na jeden pobyt a mezi kraji to byl druhý nejdelší pobyt po kraji Karlovarském (5,2 noci). Cizinci se ubytovali v kraji v průměru 4,0 noci a domácí hosté 3,7 noci.

 

Více informací najdete v časových řadách.

Další informace o cestovním ruchu v Královéhradeckém kraji jsou v odkaze Statistiky/Cestovní ruch.