Využívání informačních technologií v roce 2014

 

Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci

 Ve 2. čtvrtletí 2015 provedl Český statistický úřad šetření o využívání informačních a komunikačních technologií. Tyto údaje jsou zjišťovány jedenkrát ročně ve vybraných domácnostech. Z důvodu vyšší reprezentativnosti jsou od roku 2009 data v regionálním členění publikována pouze za tříleté průměry.

I. Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech
V dlouhodobém horizontu se v Pardubickém kraji vybavenost domácností počítačem drží nad celostátním průměrem. U vysokorychlostního připojení domácností k internetu se tempo růstu ve srovnání s průměrem za celou Českou republiku zpomalilo.

V roce 2014 bylo v Pardubickém kraji podle výsledků šetření vybaveno osobním počítačem 71,7 % domácností (průměr za roky 2013 - 2015), což znamená zařazení kraje v republikovém srovnání
na 6. místo; tento podíl je o 0,5 procentního bodu vyšší než celostátní průměr. Dominantní postavení trvale patří domácnostem disponujícím počítačem v Hlavním městě Praze (77,2 %) a nejnižší podíl mají domácnosti v Ústeckém kraji (62,4 %).

V kraji mělo 71,3 % domácností připojení k internetu, přičemž celostátní průměr je o 0,9 procentního bodu vyšší. Nejvyšší podíl byl zaznamenán v Hlavním městě Praze (76,7 %) a nejnižší v Olomouckém kraji (62,2 %). Pardubický kraj se ve vybavenosti domácností připojením k internetu mezi kraji řadí na 6. místo.

Podíl domácností, které měly k dispozici vysokorychlostní připojení k internetu (ADSL nebo jiné DSL technologie, připojení přes rozvody kabelové televize, bezdrátové připojení, mobilní vysokorychlostní připojení nebo optické připojení) byl v roce 2014 v kraji 67,2%; tento podíl je nižší než celostátní průměr o 1 procentní bod. Obdobně jako u výše zmíněných ukazatelů byl nejvyšší podíl domácností s připojením k vysokorychlostnímu internetu zaznamenán v Hlavním městě Praze
(76,0 %). Nejnižší podíl domácností s vysokorychlostním připojení k internetu byl zjištěn v Ústeckém kraji (58,9 %).

tabulka - Podíl domácností vybavených osobním počítačem a připojením k internetu  v letech 2006, 2010 a 2014 (tříleté průměry)

V dlouhodobém horizontu se v Pardubickém kraji vybavenost domácností počítačem drží nad celostátním průměrem, v posledním sledovaném období pouze 28 domácností ze 100 není vybaveno počítačem. Podíl domácností, jejichž počítač má připojení na internet, vzrostl od roku 2006 (průměr za roky 2005 až 2007) o 45,5 procentního bodu a v současnosti již lze konstatovat, že téměř všechny domácnosti disponující počítačem jsou připojeny k internetu. U vysokorychlostního připojení domácností k internetu se tempo růstu ve srovnání s průměrem za celou Českou republiku zpomalilo. Zatímco v roce 2012 (průměr za období 2011-2013) zaujímal Pardubický kraj 4. místo v mezikrajském srovnání podílu domácností s vysokorychlostním připojením k internetu, nyní je  osmý v pořadí a to zároveň znamená nejhorší umístění kraje od roku 2006. Na celostátní úrovni lze v posledních letech sledovat rychlejší nárůst podílu uživatelů internetu než osobního počítače, což souvisí s rozvojem moderních technologií a mobilních aplikací.

Podíl domácností vybavených připojením k internetu v krajích ČR

v letech 2006 a 2014 (tříleté průměry)

Mezinárodní srovnání

Údaje, které uvádí Eurostat za české domácnosti, se mírně odlišují od údajů, které za ČR publikuje ČSÚ. Rozdíl je způsoben tím, že Eurostat do údajů zahrnuje pouze domácnosti, v nichž žije alespoň jedna osoba ve věku 16 až 74 let. ČSÚ standardně uvádí data za všechny domácnosti.

Podíl domácností vybavených internetem je v České republice nižší než průměr EU28

Z mezinárodního srovnání vyplývá, že v míře vybavenosti domácností internetem se Česká republika stále nachází pod průměrem EU28. V roce 2015 bylo v ČR k internetu připojeno 79 % domácností,
ve kterých žije alespoň jedna osoba ve věku 16-74 let. V EU28 dosahovaly hodnoty tohoto ukazatele v průměru 83 %. Spolu s Rumunskem a Slovenskem došlo od roku 2006 u tohoto ukazatele v Česku k nejvyššímu nárůstu ze všech zemí EU.

V rámci EU28 byl nejvyšší podíl domácností vybavených internetem již tradičně v Lucembursku
a Nizozemsku, kde se v roce 2015 k internetu nepřipojovaly pouze tři, resp. čtyři domácnosti ze sta. Vysoká vybavenost je také ve skandinávských státech, Dánsku,  Velké Británii a v Německu, v těchto zemích se podíl domácností s internetem v roce 2015 pohyboval nad hranicí 90 %. Naopak v Bulharsku se nepřipojilo 41 domácností ze 100 a v Rumunsku, Řecku a v Litvě nemělo připojení k internetu stále více než třicet procent domácností.

Podíl domácností vybavených připojením k internetu v zemích EU v letech 2006 a 2015

 

Poznámka: Údaje pro mezinárodní srovnání se vztahují k roku 2006 a 2015 a týkají se puze domácností, v nichž žije alespoň jedna osoba ve věku 16 až 74 let. Z tohoto důvodu se údaje, které publikuje Eurostat, mírně liší
od údajů za Českou republiku, které uvádí ČSÚ (data za všechny domácnosti, tj. bez věkového omezení).

http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&init=1&plugin=1&pcode=tin00088&language=en


II. Využívání informačních a komunikačních technologií mezi jednotlivci
Podíl uživatelů mobilních telefonů dosahuje v ČR 97 %; podíl jednotlivců používajících osobní počítač byl v Pardubickém kraji v republikovém srovnání 3. nejvyšší; informační technologie stále ve větší míře využívají i lidé v seniorském věku

Nejpoužívanějším zařízením ze všech moderních informačních a komunikačních technologií
je bezesporu mobilní telefon. Zatímco v roce 2004 (průměr let 2003-2005) mělo v ČR k dispozici mobilní telefon 72 % osob starších 16 let, za deset let je tento podíl téměř 97%. Největší podíl jedinců s mobilním telefonem má Jihočeský kraj (97,4 %), Pardubický kraj je spolu s Královéhradeckým krajem na 4.-5. místě (97,1 %) a nejmenší podíl uživatelů mobilního telefonu žije v Olomouckém kraji (94,4 %).

 

 

Počítač používalo v roce 2014 (průměr let 2013-2015) v ČR téměř 73 % obyvatel starších 16 let, přitom před deseti lety byl tento podíl jen 41%. S podílem 75 % uživatelů osobního počítače (za uživatele osobního počítače je považován jednotlivec 16let a starší, který použil osobní počítač v posledních 3 měsících, a to kdekoliv a z jakéhokoliv důvodu) se Pardubický kraj v roce 2014 zařadil mezi kraji stejně jako v roce 2013 na 3. místo a republikový průměr převýšil o 2,2 procentního bodu.

Podíl uživatelů internetu (za uživatele internetu je považován jednotlivec 16 let a starší, který použil internet v posledních třech měsících doma, v zaměstnání, ve škole či jinde) plynule roste a řadí Pardubický kraj v roce 2014 (průměr za období 2013-2015) hodnotou 78,3 % v mezikrajském srovnání na 5. místo. V České republice byl podíl uživatelů internetu 75,7 %. Trvale nejvyšší podíl je registrován v Hlavním městě Praze (83,2 %). Kraj s nejnižším podílem uživatelů internetu je Olomoucký s 65,6 %.

Zájem o nakupování zboží či služeb přes internet v Pardubickém kraji stále trvá. V roce 2014 byl v kraji zjištěn 39,9% podíl jednotlivců ve věku 16 a více let nakupujících zboží či služby přes internet, přičemž republikový průměr je o 1,3 procentního bodu nižší (za nákup přes internet se považuje výběr a objednávka libovolného zboží ve virtuálních obchodech na internetu včetně aukčních forem nákupu; nezahrnuje případy, kde internet slouží jen na vyhledávání zboží a ke koupi dochází formou osobního setkání, telefonickou dohodou nebo pomocí ručně psaného e-mailu). Nejvyšší podíl nakupujících přes internet byl zaznamenán v Královéhradeckém kraji (44,6 %) a nejnižší podíl v Ústeckém kraji (27,1 %).

Z následujících tabulek a grafů je patrné, že používání informačních technologií není jen výsadou mladé generace, ale že počítač a internet stále ve vyšší míře používají i lidé v seniorském věku.

Podíl jednotlivců ve věku 65 a více let, kteří použili počítač nebo internet v posledních třech měsících alespoň jednou trvale roste. V roce 2014 (průměr za roky 2013-2015) činil podíl uživatelů osobního počítače ve věku 65 a více let v Pardubickém kraji (28,8 %) a byl zároveň v republikovém srovnání druhý nejvyšší.

 

Zatímco v roce 2010 v Pardubickém kraji používalo internet 10 % obyvatel ve věku 65 a více let, v roce 2014 to byla již téměř třetina osob v této věkové skupině a tímto podílem se kraj zařadil na druhé místo v republikovém srovnání za Hlavní město Prahu. Obyvatelé PAK v nejmladší věkové kategorii 16-34 let, kteří nikdy nepoužili internet, měli v republikovém srovnání nejmenší podíl.

tabulka - Podíl uživatelů internetu podle věku v krajích ČR  v roce 2014 (tříleté průměry)

 

Podíl uživatelů internetu podle věku v Pardubickém kraji
v letech 2010 až 2014 (tříleté průměry)

graf - Podíl uživatelů internetu podle věku v Pardubickém kraji  v letech 2010 až 2014 (tříleté průměry)

Poznámka: Za uživatele internetu jsou považováni jednotlivci ve věku 16 let a starší, kteří použili tuto technologii alespoň jednou v posledních 3 měsících, a to kdekoliv (doma, v práci, ve škole atd.) a pro jakýkoliv účel (soukromý i pracovní).

Dopočet do sta procent tvoří osoby, které sice internet použily alespoň jednou v minulosti, resp. v posledním roce, ne však v posledních  3 měsících šetření.

Zdroj dat: ČSÚ