Využívání informačních a komunikačních technologií v roce 2012

 

Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci

Ve 2. čtvrtletí 2013 provedl Český statistický úřad výběrové šetření o využívání informačních a komunikačních technologií. Tyto údaje jsou zjišťovány jedenkrát ročně ve vybraných domácnostech. Z důvodu vyšší reprezentativnosti jsou od roku 2009 data v regionálním členění publikována pouze za tříleté průměry.

I. Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech

Podle výsledků šetření je 69,4 % domácností v Pardubickém kraji vybaveno osobním počítačem (průměr za roky 2011 - 2013), přičemž celostátní průměr je o 2,7 procentního bodu nižší. Dominantní postavení má Hlavní město Praha (72,9 %) a nejnižší podíl má Liberecký kraj (60,4 %). Pardubický kraj se ve vybavenosti domácností osobním počítačem mezi kraji řadí na 5. místo za Hl. město Prahu, Královéhradecký, Jihomoravský a Středočeský kraj.

V kraji mělo 66,8 % domácností připojení k internetu, což znamená zařazení Pardubického kraje v mezikrajském srovnání rovněž na 5. místo. Nejvyšší podíl byl zaznamenán v Hlavním městě Praze (69,3 %) a nejnižší v Olomouckém kraji (59,1 %). V celé republice byl podíl domácností s připojením k internetu 64,7%.

V posledních letech se dynamicky zvyšuje především podíl domácností, které mají k dispozici vysokorychlostní připojení k internetu (rychlost 144 kb/s a více). Takovýchto domácností je v kraji 63,0 % a tento podíl převyšuje celostátní průměr o 1,2 procentního bodu. Stejně jako u výše zmíněných ukazatelů je nejvyšší podíl vysokorychlostního připojení v Hlavním městě Praze (68,1 %).

Nárůst podílu domácností vybavených osobním počítačem se v posledních letech v Pardubickém kraji ve srovnání s ostatními kraji zpomalil. Zatímco v roce 2011 (průměr za období 2010 – 2012) zaujímal kraj 3. místo, nyní je v pořadí pátý, což znamená nejnižší pořadové místo mezi kraji od roku 2004. Přesto kraj setrvává nad celorepublikovým průměrem jak ve vybavenosti domácností počítačem, tak v podílu domácností s možností připojení k internetu, resp. vysokorychlostního připojení k internetu.

Podíl domácností vybavených osobním počítačem a připojením k internetu
v letech 2008, 2010 a 2012 (tříleté průměry)


Podíl domácností s osobním počítačem v letech 2008 a 2012 (tříleté průměry)

II. Využívání informačních a komunikačních technologií mezi jednotlivci

 
S podílem 70,7 % uživatelů osobního počítače (za uživatele osobního počítače je považován jednotlivec, který použil osobní počítač v posledních třech měsících doma, v zaměstnání, ve škole či jinde) se Pardubický kraj v roce 2012 (průměr za roky 2011 – 2013) řadil mezi kraji na 5. místo a republikový průměr převyšoval o téměř dva procentní body.

Podíl uživatelů osobního počítače, internetu a nakupujících přes internet ve věku 16 a více let
v letech 2008, 2010 a 2012 (tříleté průměry)


Rovněž v podílu uživatelů internetu (za uživatele internetu je považován jednotlivec, který použil internet v posledních třech měsících doma, v zaměstnání, ve škole či jinde) je Pardubický kraj s 69,9 % mezi kraji na 5. místě. V celé republice byl zjištěn 68,4% podíl.

Ve srovnání s rokem 2011 (průměr za období 2010 – 2012) byl v Pardubickém kraji zaznamenán výrazný nárůst podílu uživatelů osobního počítače a uživatelů internetu. Mezi ostatními kraji se v podílu uživatelů osobního počítače kraj posunul ze sedmého místa a v podílu uživatelů internetu dokonce z osmého pořadového místa na místo páté. Vyšší podíl byl zjištěn v Hlavním městě Praze, dále ve Středočeském, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

Oproti roku 2011 (průměr za roky 2010 – 2012) v Pardubickém kraji výrazně stoupl zájem o nakupování zboží či služeb pomocí internetu. V kraji byl zjištěn 33,2% podíl jednotlivců nakupujících zboží či služby přes internet (za nákup přes internet se považuje výběr a objednávka libovolného zboží ve virtuálních obchodech na internetu včetně aukčních forem nákupu; nezahrnuje případy, kde internet slouží jen na vyhledávání zboží a ke koupi dochází formou osobního setkání, telefonickou dohodou nebo pomocí ručně psaného e-mailu), což oproti minulému období představuje nárůst o téměř 8 procentních bodů. V mezikrajském srovnání je Pardubický kraj regionem se čtvrtým nejvyšším podílem obyvatel ve věku 16 a více let nakupujících přes internet, přičemž v roce 2011 (průměr za období 2010 – 2012) byl mezi kraji na 12. místě.


Využívání informačních technologií ve zdravotnictví

Český statistický úřad sleduje, ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), údaje o vybavenosti a využívání informačních technologií ve zdravotnictví od roku 2003. Sběr dat se provádí za pomoci ročního výkazu, který je zasílán všem zdravotnickým zařízením v České republice.

Ordinace lékařů vybavené počítačem s přístupem k internetu mají možnost poskytovat veřejnosti služby a informace, které zlepšují dostupnost péče a informovanost pacientů a zároveň snižují časovou náročnost návštěv lékaře. Osobní počítač s připojením k internetu využívalo v roce 2012 84 % samostatných ordinací lékařů (zahrnují: praktické lékaře pro dospělé, praktické lékaře pro děti a dorost, zubní lékaře, gynekology a lékaře specialisty) v Pardubickém kraji, v celé ČR to bylo 81,5 %.

Samostatné ordinace lékařů s vybranými IT, on-line služby poskytované
samostatnými ordinacemi lékařů v letech 2008, 2010 a 2012


Vlastní webové stránky, na kterých jsou k dispozici údaje například o ordinačních hodinách lékaře, mělo 27,3 % ordinací lékařů v kraji (v ČR 26,5 %). Ve srovnání s rokem 2008 se jedná o nárůst o více než 15 procentních bodů.

Šetření ÚZIS také sleduje možnost on-line objednávání a on-line konzultace poskytované samostatnými ordinacemi lékařů, tj. služby, které zjednodušují komunikaci lékaře s pacienty.

On-line objednání pacienta na vyšetření (objednání z webové stránky zdravotnického zařízení pomocí on-line formuláře, tzn., nejedná se o objednání prostřednictvím elektronické pošty) umožňovalo v roce 2012 celkem 10,2 % ordinací lékařů v kraji; za poslední čtyři roky podíl ordinací nabízejících tento způsob objednání vzrostl o téměř 5 procentních bodů.

On-line konzultace (možnost zaslat prostřednictvím webové stránky dotaz zdravotnickému zařízení, které na tento dotaz odpoví buď elektronickou poštou, nebo odpověď zveřejní na webové stránce) poskytovalo 8,4 % samostatných ordinací lékařů v Pardubickém kraji, v celé republice byl tento podíl téměř desetiprocentní.

Přestože velká většina samostatných ordinací lékařů, které působí v Pardubickém kraji, je vybavena osobním počítačem s připojením k internetu, stále jen malá část z nich používá internet ke komunikaci s pacienty. Nejrozšířenější je vedení vlastních webových stránek, které má téměř třetina ordinací. Pardubický kraj vyniká v podílu ordinací, které umožňují pacientům on-line objednání, mezi kraji zaujímá 2. místo. Podíl ordinací, které umožňují konzultace pomocí webových stránek, je v kraji pod republikovým průměrem. Ve srovnání s rokem 2008 se nejvíce rozšířilo vedení vlastních webových stránek, nejnižší nárůst nastal v poskytování on-line konzultací.



Další informace o informačních technologiích naleznete na adrese:
/csu/czso/informacni_technologie_pm