Mimořádná šetření - archiv

 

Šetření o dobrovolnictví

Šetření poskytne přehled o zapojení respondentů do dobrovolnictví, o vykonávaných činnostech, místu výkonu dobrovolnické práce, jejím organizátorovi, o oblasti dobrovolnické činnosti, ale také o objemu dobrovolnické práce a hlavní motivaci respondentů pro dobrovolnictví. Dotazník vychází z metodiky Mezinárodní organizace práce ILO a bude tak zajištěna mezinárodní srovnatelnost. Uživateli dat budou především Ministerstvo vnitra, Úřad vlády a také neziskové organizace zabývající se dobrovolnictvím.

Sběr dat je v ČR naplánován na 2. pololetí 2023 a bude zajištěn prostřednictvím speciálně vyškolených tazatelů ČSÚ. Šetření je napojeno na Výběrové šetření pracovních sil (VŠPS), resp. Integrované šetření u domácností (IŠD).

 

Integrované šetření v zemědělství 2023

Český statistický úřad organizuje ve třetím a čtvrtém čtvrtletí Integrované šetření v zemědělství 2023 (IŠZ). Toto zjišťování navazuje na sérii strukturálních šetření konaných v České republice od roku 1995, v roce 2016 a Integrované šetření v zemědělství 2020.

Obsahem šetření jsou údaje o počtu a struktuře pracovníků v zemědělství, o výměře a využití obhospodařované zemědělské půdy a jejím vlastnictví či pachtu, o stavech hospodářských zvířat, o ekologickém hospodaření, o jiných výdělečných činnostech zemědělských subjektů, postupech hospodaření s půdou, o strojích a zařízeních používaných v zemědělství a o struktuře sadů jabloní a meruněk.

Cílem šetření je zjistit údaje o skutečném rozsahu českého zemědělství a jejich srovnáním s daty z předchozích šetření vysledovat a popsat změny, k nimž v tomto odvětví dochází. Výsledky zjišťování budou využity pro monitoring, hodnocení a formování zemědělské politiky nejen v České republice, ale i Evropské unii. Šetření je také podkladem pro aktualizaci zemědělského registru, který slouží jako základna pro každoroční zemědělské statistiky. ČSÚ z výsledků šetření zpracovává elektronické publikace, které jsou k dispozici odborné i laické veřejnosti.

Na národní úrovni budou výsledky šetření zveřejněny ve třetím čtvrtletí 2024.

 

Šetření o vzdělávání dospělých - AES

Šetření o vzdělávání dospělých AES (Adult Education Survey) proběhne v roce 2022, konkrétně od 11. července do 30. listopadu. V rámci České republiky osloví tazatelé přibližně 7 000 domácností, ve kterých budou dotazovány osoby ve věku 18–69 let zejména na účast v celoživotním vzdělávání. Jejich odpovědi pak pomohou získat velmi cenné souhrnné statistiky a údaje, které nejsou dostupné z jiných zdrojů. Tyto údaje se využívají jako podklad tvorby národních i mezinárodních strategií a koncepcí vzdělávací politiky.

 

Výběrové šetření o energetické spotřebě v domácnostech ENERGO 2021

Od 12. července 2021 do poloviny ledna 2022 probíhá v České republice výběrové šetření o spotřebě paliv a energií v domácnostech pod zkratkou ENERGO 2021. Šetření prostřednictvím speciálně vyškolených tazatelů, celkem bude osloveno přibližně 10 000 domácností z celé České republiky.

Hlavním cílem šetření je získat aktuální údaje o spotřebě paliv a energií v domácnostech podle účelu použití na konkrétní činnost (na vytápění vnitřních prostor, na chlazení vnitřních prostor, na ohřev vody, vaření, osvětlení a ostatní koncové užití), dále pak údaje o energetické účinnosti vybraných spotřebičů a spotřeby obnovitelných druhů energie.

Výsledky ze šetření najdou široké uplatnění. Například se využijí při tvorbě energetické politiky státu (včetně oblasti dotací a energetických úspor) či ke srovnání spotřeby energie našich domácností s ostatními členskými státy Evropské unie.

 

Integrované šetření v zemědělství 2020

Český statistický úřad organizuje v termínu od 1. září do konce listopadu 2020 Integrované šetření v zemědělství 2020. Toto zjišťování navazuje na sérii strukturálních šetření konaných v České republice od roku 1995, naposledy v roce 2016.

Obsahem šetření jsou údaje o počtu a struktuře pracovníků v zemědělství, výměře a využití obhospodařované zemědělské půdy a jejím vlastnictví či pachtu, zavlažování, hnojení a hospodaření se statkovými hnojivy, stavech hospodářských zvířat a typech jejich ustájení, ekologickém hospodaření a jiných výdělečných činnostech zemědělských subjektů.

Cílem šetření je zjistit údaje o skutečném rozsahu českého zemědělství a jejich srovnáním s daty z předchozích šetření vysledovat a popsat změny, k nimž v tomto odvětví dochází.

Výsledky zjišťování budou využity pro monitoring, hodnocení a formování zemědělské politiky nejen v České republice, ale i Evropské unii. Šetření je také podkladem pro aktualizaci zemědělského registru, který slouží jako základna pro každoroční zemědělské statistiky. ČSÚ z výsledků šetření zpracovává elektronické i tištěné publikace, které jsou k dispozici odborné i laické veřejnosti.

 

Výběrové šetření o zdraví (EHIS 2019)

Od 8. 7. 2019 do 16. 1. 2020 probíhá po celé České republice pod zkratkou EHIS 2019 (European Health Interview Survey) výběrové šetření o zdraví. Výběrová šetření o zdravotním stavu obyvatel se v České republice provádí již od roku 1993. Dosud se jich uskutečnilo celkem šest, to poslední v roce 2014.

Hlavním koordinátorem šetření je Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky, který poskytuje více informací o šetření https://ehis.uzis.cz/ a dalším partnerem je Statní zdravotní ústav http://www.szu.cz .

Přínos šetření spočívá v tom, že údaje jsou srovnatelné napříč zeměmi EU a získané informace je možné navzájem provázat a sledovat např. zdraví podle socio-ekonomických charakteristik, využívání zdravotní péče s ohledem na zdravotní stav pacienta nebo zdraví ve vztahu k charakteristikám životního stylu.

V Pardubickém kraji zkušení tazatelé ČSÚ osloví 550 domácností zapojených do Výběrového šetření pracovních sil a v každé požádají o spolupráci jednoho či dva vylosované respondenty starší 15 let.

Údaje zjištěné v šetření slouží jako podklad tvorby národních i mezinárodních politických koncepcí, k vymezení hlavních bodů a cílů zdravotnických programů a zejména k monitorování jejich plnění. Také napomáhají odhadnout současné a budoucí zátěže sociálního a zdravotního systému.

 

VŠPO 2018

Od 9. 7. 2018 do 18. 1. 2019 probíhá po celé České republice pod zkratkou VŠPO 2018 výběrové šetření zaměřené na to, jak se žije lidem se zdravotním omezením. VŠPO proběhlo již v roce 2013. Tentokrát ovšem nezjišťujeme údaje o lidech se zdravotním postižením prostřednictvím lékařů, ale jsou dotazovány přímo osoby, které jejich zdravotní problém omezuje v běžných denních aktivitách. Šetření tak bude moci lépe postihnout, s jakými bariérami a komplikacemi se v reálném světě lidé se zdravotními potížemi setkávají.

V Pardubickém kraji zkušení tazatelé ČSÚ osloví více než 560 předem vybraných domácností, ve kterých žije alespoň jedna osoba se zdravotním omezením ve věku 15 nebo více let. Jejich odpovědi pak pomohou získat velmi cenné souhrnné statistiky a údaje, které nejsou dostupné z jiných zdrojů. Tyto údaje mohou posloužit například jako podklad a argument pro prosazování legislativních změn směřujících k odstraňování bariér a zlepšení stávají situace osob se zdravotním omezením v ČR.

S ČSÚ na šetření spolupracuje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR.

Výsledky minulých šetření: Výběrové šetření zdravotně postižených osob - 2013

 

Strukturální šetření v zemědělství – FSS 2016

Od začátku září do poloviny listopadu 2016 bude probíhat Strukturální šetření v zemědělství. V Pardubickém kraji se bude šetření týkat více než 700 zemědělců, v celé republice téměř 12 tisíc zemědělských subjektů. Cílem tohoto šetření je získání informací o struktuře zemědělských podniků a o metodách zemědělské výroby.

V rámci šetření budou osloveny vybrané zemědělské subjekty, které vlastní nebo mají pronajato alespoň pět hektarů obhospodařované zemědělské půdy nebo jeden hektar sadů nebo 3 500 m2 vinic nebo 2 500 m2 plochy pro pěstování zeleniny, jahod a květin nebo které chovají alespoň pět kusů skotu nebo deset kusů prasat nebo deset kusů koz a ovcí nebo minimálně sto kusů drůbeže.

Zemědělské subjekty vlastnící datovou schránku budou osloveny jejím prostřednictvím, ostatní obdrží výkaz poštou nebo je navštíví tazatelé ČSÚ. Pracovníci zapojení do terénního zjišťování se budou prokazovat průkazem ČSÚ, který je ve spojení s občanským průkazem opravňuje k provedení daného šetření.

Výsledky minulých šetření:
Strukturální šetření v zemědělství – regiony - 2013

 

Šetření o vzdělávání dospělých - AES (Adult Education Survey)

Od 11. července 2016 do poloviny ledna 2017 bude v České republice probíhat šetření o vzdělávání dospělých. Cílem šetření je zmapovat situaci ve vzdělávání dospělých v České republice s důrazem na účast jednotlivců ve formálním a neformálním vzdělávání. V celé republice tazatelé navštíví 7 800 domácností, v Pardubickém kraji více než 400 domácností. Mezinárodní charakter a jednotná metodologie šetření zaručují srovnatelnost výstupů v rámci členských zemí EU. Šetření je významným zdrojem pro tvorbu národních i evropských statistik celoživotního učení.

 

Výběrové šetření o energetické spotřebě v domácnostech – ENERGO 2015

Ve druhé polovině roku 2015 a na začátku roku 2016 v České republice proběhlo výběrové šetření o spotřebě paliv a energií v domácnostech pod zkratkou ENERGO 2015. V celé republice se toto statistické šetření týkalo přibližně 20 tisíc náhodně vybraných domácností. V Pardubickém kraji tazatelé ČSÚ navštívili více než jeden tisíc domácností v 97 městech a obcích.

Hlavním cílem šetření bylo získat aktuální údaje o spotřebě paliv a energií v domácnostech podle účelu použití na konkrétní činnost (na vytápění vnitřních prostor, na chlazení vnitřních prostor, na ohřev vody, vaření, osvětlení a ostatní koncové užití). Výsledky ze šetření najdou široké uplatnění. Například se využijí při tvorbě energetické politiky státu (včetně oblasti dotací a energetických úspor) či ke srovnání spotřeby energie našich domácností s ostatními členskými státy Evropské unie. Výsledky ze šetření budou k dispozici v říjnu 2016.