Chov skotu, prasat a drůbeže v Pardubickém kraji v roce 2014

 

Kraj se řadí k regionům s nadprůměrným podílem primárního sektoru na zaměstnanosti i na hrubé přidané hodnotě, přitom v letech 2010 - 2012 se živočišná produkce na celkové zemědělské produkci podílela méně než produkce rostlinná. V roce 2013 tvořila ve finančním vyjádření živočišná produkce 49,8 %, rostlinná produkce 46,0 %, zemědělské služby 1,3 % a nezemědělské vedlejší činnosti 1,5 % z celkové produkce zemědělského odvětví v kraji. Na živočišné produkci kraje se zvířata podílela 52 procenty, z toho skot z 12 %, prasata ze 17 %, a drůbež z 23 %. Z živočišných výrobků, které tvořily 48 % živočišné produkce kraje, připadal nejvyšší podíl na mléko (43 % živočišné produkce) a podíl vajec vzrostl na 5 %. Data o zemědělské produkci za rok 2014 ve finančním vyjádření budou k dispozici až ve 4. čtvrtletí 2015.

Podíl krajů na stavech skotu a prasat v roce 2014 (k 31. 12.)

Následující data byla získána dopočtem z výběrového zjišťování za zemědělské podniky sídlící v kraji (bez tzv. „hobby aktivit“ obyvatelstva).

Chov skotu

V průběhu roku 2014 se celostátně zvýšily stavy skotu o 3,1 %, přitom pokles nastal pouze ve Středočeském kraji. Růst stavů v Pardubickém kraji byl mezi kraji podprůměrný (1,6 %). Zvýšení počtů zde bylo zaznamenáno zejména u mladého skotu do 2 let.

Stavy krav v roce 2014 celostátně vzrostly o 2,4 %, na tomto zvýšení se podílely všechny kraje s výjimkou Středočeského a Jihomoravského, přitom v Pardubickém kraji byl růst v porovnání s celostátním vývojem o 2,1 procentního bodu pomalejší.

Počet narozených telat na 100 krav se v kraji oproti roku 2013 zvýšil o dva kusy a krajská hodnota 101,0 narozených telat na 100 krav je dlouhodobě nejvyšší mezi všemi kraji ČR.

V důsledku pomalejšího snižování úhynu telat (meziročně se v celé ČR úhyn snížil o 1,5 procentního bodu, v Pardubickém kraji o 1,2 p. b.), se zhoršilo postavení kraje v mezikrajském srovnání procenta úhynu (třetí nejnižší úhyn po Zlínském a Jihomoravském kraji). Počtem odchovaných telat na 100 krav se Pardubický kraj zařadil i v roce 2014 na 1. místo v republice.

Výroba mléka se v kraji zvýšila v roce 2014 o 3,6 %, přitom celostátně výroba mléka vzrostla o 2,9 %; k rychlejšímu růstu výroby v porovnání Pardubickým krajem došlo ve čtyřech krajích.

Ve všech krajích se v roce 2014 zvyšovala průměrná dojivost, celostátní hodnota 7 705 litrů na krávu za rok byla o 261 litrů vyšší než v roce 2013. V Pardubickém kraji dosáhla dojivost 7 669 litrů, což stačilo pouze na 8. místo v ČR.

Růst prodeje mléka byl v kraji rychlejší než zvýšení jeho výroby. Tržnost mléka se tím v kraji zvýšila o 0,6 procentního bodu a zaostávala 0,2 procentního bodu za republikovým průměrem.

Výroba jatečného skotu (do roku 2013 používán pojem prodej jatečného skotu) se celostátně v roce 2014 zvýšila o 3,4 % (z hlediska hmotnosti), přitom k růstu výroby došlo ve všech krajích. V Pardubickém kraji bylo meziroční zvýšení výroby (z hlediska hmotnosti) druhé nejnižší.

Chov skotu v Pardubickém kraji za roky 2013 a 2014

Chov prasat

V kraji se zvyšoval stav prasat v roce 2014 dvakrát rychleji, než činil celostátní průměr. Zatímco v ČR se stavy zvýšily o 3,8 %, v kraji o 7,8 %. Shodně s úhrnem za celou ČR se snižovaly stavy chovných prasat, naproti tomu v kraji výrazně rostly stavy selat, přitom celostátně jich 12 tisíc ubylo.

Chov prasat v Pardubickém kraji za roky 2013 a 2014

Pardubický kraj se dlouhodobě řadí mezi kraje s nejlepšími výsledky v odchovu selat. Počet narozených selat na prasnici v roce 2014 rostl rychleji pouze v Jihočeském kraj. V kombinaci s nejnižším úhynem to v Pardubickém kraji vedlo k druhému nejvyššímu počtu odchovaných selat na prasnici (lepších výsledků dosáhli pouze zemědělci ve Středočeském kraji).

V kraji byl v roce 2014 zaznamenán mezi kraji druhý nejvyšší růst výroby jatečných prasat (do roku 2013 označováno jako prodej jatečných prasat). Výroba jatečných prasat celostátně vzrostla o 1,1 %, pokles se projevil ve sledovaném roce pouze v pěti krajích.  

Chov drůbeže

Největší meziroční změny byly v roce 2014 na regionální úrovni zaznamenány ve stavech drůbeže. Celostátně stavy drůbeže vzrostly o 1,5 %, avšak v Pardubickém kraji stavy poklesly téměř o pětinu a v Ústeckém kraji o třetinu. Naproti tomu v Kraji Vysočina vzrostly oproti roku 2013 stavy drůbeže 3,7násobně.  

Od roku 2010 se namísto stavů slepic zjišťují stavy nosnic (slepice, které dosáhly snáškové zralosti a jsou chovány pro produkci vajec nezamýšlených k vylíhnutí). V roce 2014 se celostátně zvýšily stavy nosnic o 3,8 %, přitom meziroční změny byly většinou menší než u drůbeže celkem. Největší růst stavů nastal v Plzeňském a Jihomoravském kraji, pokles nastal v 7 krajích (včetně Pardubického), k největšímu poklesu došlo v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Chov drůbeže v Pardubickém kraji za roky 2013 a 2014

 Snáška vajec se celostátně zvýšila meziročně o 4,9 %, k růstu došlo v šesti krajích, nejvyšší přírůstek byl zaznamenán v Pardubickém kraji. Průměrná snáška na 1 nosnici v kraji meziročně poklesla o 5,1 % (celostátně se snížila o 2,9 %), vlivem tohoto vývoje se kraj posunul z 1. na 6. místo; roční snáška na slepici zde překračovala republikový průměr o 11 vajec.

Výroba jatečné drůbeže se v roce 2014 celostátně zvýšila o 6,7 %. Pardubický kraj se zařadil mezi 7 krajů, ve kterých výroba jatečné drůbeže vzrostla, přitom přírůstek 7,7 tis. tun byl mezi kraji nejvyšší.

Porážky hospodářských zvířat a výroba masa

Data jsou zpracována za všechny provozy porážek bez ohledu na výrobní kapacitu. Porážky zahrnují všechna jatečná zvířata bez ohledu na to, zda jsou tuzemského původu nebo byla dovezena ze zahraničí. Nejsou však zahrnuty domácí porážky.

Porážky hospodářských zvířat a výroba masa v Pardubickém kraji za roky 2013 a 2014

V porovnání s rokem 2013 se v uplynulém roce v kraji zvýšily počty poraženého skotu i prasat, přitom rostla průměrná hmotnost porážených kusů. Počty poražených ovcí vzrostly v kraji o více než jednu pětinu.

Celostátně se výroba masa (bez drůbežího) meziročně zvýšila o 2,4 tis. tun (o 0,8 %), přitom největší vliv na to měl růst výroby vepřového masa o 1,7 tis. tun (o 0,7 %). V kraji výroba masa v roce 2014 vzrostla o 2,6 tis. tun (8,9 %); v absolutním vyjádření jde v mezikrajském srovnání o nejvyšší meziroční přírůstek. Růst výroby masa v kraji se týkal jak hovězího (nejvyšší přírůstek mezi kraji), tak i vepřového masa (třetí nejvyšší po Plzeňském a Jihočeském kraji).