Podle odhadu k 15. září se sklidí více obilovin ale méně brambor než loni

 

Podle posledního letošního odhadu výnosů a sklizně očekávají jihočeští zemědělci ve srovnání s loňským rokem vyšší úrodu obilovin a řepky, sklidí však méně brambor a pícnin. Dále předpokládají lepší sklizeň jablek a švestek, ale horší sklizeň hrušek.

 

Hektarové výnosy většiny druhů obilovin jsou oproti loňskému roku vyšší, lepší je i výnos hrachu, řepky, máku a cibule. Nižší výnos mají pšenice a kukuřice na zrno, brambory, pícniny a např. zelí. Ve srovnání s výsledky posledního desetiletí jsou v září odhadované výnosy všech druhů obilovin (kromě kukuřice na zrno), brambor a olejnin nadprůměrné. Výnosy ječmene a tritikale jsou nadto rekordní a výnos žita je druhý nejvyšší v historii kraje.

Tab. 1 Odhad sklizně zemědělských plodin v Jihočeském kraji k 15. září 2022

Tab. 1 Odhad sklizně zemědělských plodin v Jihočeském kraji k 15. září 2022

Letošní celková sklizeň obilovin včetně kukuřice na zrno se v kraji podle odhadu k 15. 9. očekává oproti loňskému roku o 6,8 % vyšší, a to jak díky vyšším výnosům, tak díky rozšíření ploch.

Pšenice ozimé, naší stěžejní obiloviny, letos jihočeští zemědělci předpokládají sklidit oproti loňsku téměř o 10 % více zásluhou rozšíření osevních ploch a navzdory poněkud nižšímu hektarovému výnosu. Pšenice jarní, v kraji nejméně pěstované základní obiloviny, se podle odhadu sklidí o 8,7 % více díky rekordnímu výnosu a rozšíření ploch. Celková produkce pšenice se odhaduje meziročně o 9,7 % vyšší.

Úroda ječmene ozimého se očekává rekordní, meziročně téměř o 17 % vyšší. Na tomto vynikajícím výsledku mají zásluhu jak rekordní hektarový výnos, tak větší osevní plochy. Sklizeň ječmene jarního se odhaduje meziročně o 16,4 % vyšší díky druhému nejvyššímu výnosu v historii kraje a meziročně větším plochám. Celková produkce ječmene se odhaduje o 16,7 % vyšší než loni a zároveň nejvyšší za posledních deset let.

Graf Odhad sklizně k 15. září 2022 a osevní plochy a sklizeň vybraných zemědělských
plodin v letech 2012–2021 v Jihočeském kraji

Graf Odhad sklizně k 15. září 2022 a osevní plochy a sklizeň vybraných zemědělských plodin v letech 2012–2021 v Jihočeském kraji

Sklizeň žitaovsa se v kraji, i přes mimořádný výnos, očekává podstatně nižší než minulý rok, a to kvůli značné redukci osevních ploch. Sklizeň žita je podle odhadu v kraji dokonce nejmenší za posledních 15 let. Sklizeň tritikale se předpokládá meziročně o 11,5 % vyšší zásluhou rekordního výnosu.

Výnos kukuřice na zrno očekávají zemědělci nižší než loni. Vzhledem k tomu, že objem sklizně se odhaduje na osevní plochu, která meziročně poklesla o 31 %, je odhad sklizně oproti loňsku zhruba o 40 % nižší. Skutečný objem sklizně bude záviset na reálné sklizňové ploše.

Úrodu hrachu na zrno odhadují jihočeští zemědělci o 36 % vyšší než loni díky nadprůměrnému výnosu a značnému rozšíření ploch. Odhadovaná sklizeň je nejvyšší za posledních 15 let.

Sklizeň brambor se očekává meziročně zhruba o 6 % nižší vlivem horšího výnosu a dalšího omezení ploch. Letos se brambory pěstovaly na historicky druhé nejmenší ploše (po roce 2015) a jejich sklizeň se odhaduje jako čtvrtá nejnižší v historii kraje.

Řepky, kterou letos jihočeští zemědělci po třech letech zmenšování ploch pěstují na větší ploše než loni, se podle zářijového odhadu sklidí meziročně o 16,4 % více. K meziročně vyšší sklizni přispěl především meziročně lepší výnos.

Z dalších olejnin, které jsou zařazeny do zářijového odhadu, dosáhla vynikajících výsledků sója. Díky nebývalému rozšíření jejích ploch se v kraji očekává proti loňsku dvojnásobný objem produkce.

Na rozdíl od řepky a sóji se ostatní olejniny sledované odhadem letos pěstují na podstatně menší ploše než loni. Úbytek ploch byl hlavní příčinou meziročního poklesu jejich sklizně. Plochy máku se zmenšily o více než čtvrtinu a jeho sklizeň poklesla o 18,5 %. Plochy hořčice na semeno se propadly o 40 %, její produkce o 30 %. Plochy slunečnice byly omezeny o 13 % a spolu s menším výnosem zapříčinily pokles sklizně o 18 %.

Výnos kukuřice na zeleno a siláž je podle odhadu horší než v minulém roce a její sklizeň odhadovaná z osevní plochy, je oproti loňsku o 11,5 % nižší. Ještě hlubší pokles sklizně se v kraji očekává u odhadů víceletých pícnin. Jetele lučního se vinou horšího výnosu a úbytku ploch sklidí podle odhadu téměř o 20 % méně než loni. Sklizeň vojtěšky se očekává meziročně nižší o 12,8 % kvůli menšímu výnosu.

Ze zeleniny a ovoce, jejichž některé druhy byly rovněž předmětem odhadu, vybíráme ty, které jsou v kraji pěstované nejčastěji – zelí a cibuli. Cibule, která má podle odhadu oproti loňsku vyšší výnos, se letos pěstovala na mnohem menší ploše (−45 %). Proto je její odhadovaná sklizeň meziročně o 40 % nižší. Zelí má odhadovaný výnos horší než loni, ale protože se letos pěstovalo na větší ploše, předpokládá se jeho produkce ve srovnání s loňským rokem o 1,8 % vyšší.

Tab. 2 Odhad sklizně ovoce v Jihočeském kraji podle stavu k 15. září 2022

Tab. 2 Odhad sklizně ovoce v Jihočeském kraji podle stavu k 15. září 2022

Sklizeň jablekšvestek pravých a pološvestek se i přes pokles počtu stromů očekává zhruba o čtvrtinu vyšší než loni zásluhou vyššího průměrného výnosu z jednoho stromu. Hrušek se naopak i přes vyšší počet stromů urodilo podle odhadu v kraji méně než loni (−8,8 %) vinou horšího výnosu.

  • Podle odhadu k 15. září se sklidí více obilovin ale méně brambor než loni - komentář v pdf
  • Odhad sklizně zemědělských plodin v Jihočeském kraji podle stavu k 15. září 2022
  • Odhad sklizně ovoce v Jihočeském kraji podle stavu k 15. září 2022
  • Odhad sklizně vybraných zemědělských plodin podle krajů
  • Odhad výnosu sklizně vybraných zemědělských plodin podle krajů
  • Další informace:
  • Odhady sklizní - září 2022 Odkaz [nové okno]
  • Definitivní údaje o sklizni zemědělských plodin za rok 2022 zveřejní Český statistický úřad 23. 2. 2023

  • Kontakt:

    Ing. Irena Kovárnová
    Krajská správa ČSÚ v Českých Budějovicích
    E: irena.kovarnova@czso.cz
    T: 386 718 690
    M: 703 854 593