Nejčastější jména novorozených dětí v České republice a v Jihočeském kraji v lednu 2019

 

Pořadí prvních dvou chlapeckých jmen je v ČR již tradiční. Opět se na prvním místě umístil Jakub a na druhém místě Jan, který v některých letech Jakuba střídá. Na třetí pozici se po dvou letech vrátil Tomáš. Mezi dívkami se po páté potvrdila dlouhodobá oblíbenost Elišky, na druhém místě skončily Aničky a na třetí místo se po letech vrátily Adély. 

Nejčastější jména dětí v České republice v lednu 2019

Nejčastější jména dětí v České republice v lednu 2019

Nejčastější jména novorozených dětí v Jihočeském kraji v lednu 2019

U jihočeských rodičů byla v lednu 2019 nejoblíbenější dětská jména Jan a Viktorie. Další nejčastější jména, která dávali rodiče na jihu Čech svým novorozeným chlapcům, byla jména Matyáš a Matěj. Tito kluci v oblíbenosti vystřídali poměrně tradičního Jakuba. O druhé a třetí dívčí jméno pak zabojovaly Anny a Natálie.

Pořadí nejčastějších jmen chlapců v krajích – leden 2019

Pořadí nejčastějších jmen chlapců v krajích – leden 2019

Pořadí nejčastějších jmen dívek v krajích – leden 2019

Pořadí nejčastějších jmen dívek v krajích – leden 2019

Nejčastější jména rodičů v České republice v lednu 2019

Nejčastější jméno českých maminek, kterým se v lednu narodilo miminko, jsou už několik let Lucie, následované KateřinouJanou. Noví tatínkové se nejčastěji jmenovali Jan, Petr a Tomáš.

Nejčastější jména rodičů v České republice v lednu 2019

Nejčastější jména rodičů v Jihočeském kraji v lednu 2019

Nejčastějším jménem jihočeských žen, které se v lednu 2019 staly maminkami, je Jana. Na druhém místě pak Kateřina a za ní Petra. Jména nových jihočeských tatínků a jejich novorozených synů se tradičně shodují nejčastěji ve jménu Jan. Další nejobvyklejší jméno jihočeského otce bylo Petr a Jiří. Nejčastější jména jihočeských tatínků jsou v posledních letech stále stejná, jen se mění jejich pořadí.

Pořadí nejoblíbenějších chlapeckých jmen v ČR

Pořadí nejoblíbenějších chlapeckých jmen v ČR

 Pořadí nejoblíbenějších dívčích jmen v ČR

 Pořadí nejoblíbenějších dívčích jmen v ČR

Nejčastěji děděná mužská jména jsou: Petr, Jiří a Jan. Svoje jméno nejčastěji svým narozeným holčičkám předávají Zuzany, Lucie a Marie. Noví rodiče častěji předávají svým synům jméno po otci než dívkám po matce. V mužské linii se jméno dědí ze 16 %, v ženské jen ze 4 %.

Každoročně se rozrůstá počet netradičních jmen, která se vyskytují v oblíbených filmech, či seriálech, případně se tak jmenují významné sportovní osobnosti. Také větší zastoupení cizinců přispívá k nárůstu nezvyklých křestních jmen jako např. Archie Tomáš, Lionel, Heliodor, Fredy, Šanel, Háta, Ágnes, Bodi-Goo, Chloé, Kira.

Stále častěji se  objevují jména složeného typu jako např. Vojtěch Pavel, Jakub Jan, Adam Jiří, Veronika Anna, Eliška Kateřina a podobně.

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. V lednu se v České republice narodilo více než devět tisíc děti. Žebříček jmen je vydáván u příležitosti Evropského dne statistiky, který připadá na 20.října.

 • Nejčastější jména novorozených dětí v České republice a v Jihočeském kraji v lednu 2019 - komentář v pdf
 • Eliška a Jakub opět dominují Odkaz [nové okno]
 •  

  Kontakt:
  Ing. Petra Dolejšová
  Krajská správa ČSÚ v Českých Budějovicích
  e-mail: petra.dolejsova@czso.cz
  tel.: 386 718 440