Nejčastější jména novorozených dětí – leden 2016

 

Nejčastější jména novorozených dětí v Jihočeském kraji

U jihočeských rodičů byla v lednu 2016 nejoblíbenější dětská jména Tereza a Jakub. Další nejčastější jména, která dávali rodiče svým novorozeným chlapcům, byla jména Jan, Adam a Tomáš, dívkám pak Adéla a Anna. Chlapecká jména Jakub a Jan si poslední roky udržují stálou pozici v popularitě jmen, jen se v některém roce liší v pořadí. V dívčích jménech naopak došlo ke změnám v oblíbenosti; Adély a Anny letos nahradily loňské Elišky a Lucie.

Nejčastější jména rodičů v Jihočeském kraji v lednu 2016

Nejčastějším jménem jihočeských žen, které se v lednu 2016 staly maminkami, je Jana. Na druhém místě se umístila Lucie a za ní Lenka. Jména nových tatínků a jejich novorozených synů se shodují nejčastěji ve jménu Jan. Další nejobvyklejší jméno jihočeského muže, který se v lednu stal tatínkem, je Jiří a Petr.

Nejčastější jména dětí v České republice v lednu 2016

Potvrdila se dlouhodobá oblíbenost Elišky, na druhém místě skončily Terezky a na třetím místě se umístily Anny. Pořadí chlapeckých jmen je v ČR na prvních místech: Jakub, Jan a Tomáš.

Nejčastější jména českých maminek, kterým se v lednu narodilo miminko je Jana, následovaná Lucií a Lenkou. Noví tatínkové se nejčastěji jmenovali Jan, Jiří nebo Petr.

Nejčastěji děděná mužská jména jsou: Jan, Tomáš, Martin, Michal a Jiří. Svoje jméno nejčastěji svým narozeným holčičkám předávají Marie, Kristýny, Veroniky, Kateřiny a Lucie.  Noví rodiče častěji předávají jméno svým synům po otci než dívkám po matce. V mužské linii se jméno dědí z 16,2 %, v ženské jen ze 4,1 %.

Každoročně se rozrůstá počet netradičních jmen, která se vyskytují v oblíbených filmech, či seriálech a zejména větší zastoupení cizinců přispívá k nárůstu nezvyklých křestních jmen jako například: Adléta, Aleška, Gréta, Háta, Josefa, Klotylda, Mája, Barnabáš, Čestmír, Dalimil, Diviš, Hanuš, Kryšpín. Také se častěji vyskytují složená jména jako např. Dominik Bartoloměj, Dominik Junior, Dominik Ferdinand, Alžběta Viktorie, Amálie Perla a mnoho dalších……

 

 

 

 • Nejčastější jména novorozených dětí – leden 2016 - aktualita v pdf
 •  

  Kontakt:
  Ing. Petra Dolejšová
  Krajská správa ČSÚ v Českých Budějovicích
  e-mail: petra.dolejsova@czso.cz
  tel.: 386 718 440