Euroregion Silva Nortica

 


Historie procesu založení společné rakousko-české diskusní platformy sahá až do roku 1989.

 

Euroregion Silva Nortica byl založen dne 28. 5. 2002 na slavnostním shromáždění v Hospodářském parku České Velenice / Gmünd.

 

Zakladateli se stala sdružení Europaplattform Pro Waldviertel a Jihočeská Silva Nortica. Významný podíl při založení sehrála společnost Waldviertel Management se sídlem v Edelhofu u Zwettlu.

 

Euroregion Silva Nortica zahrnuje území okresu Jindřichův Hradec, České Budějovice, Písek a Tábor v Jihočeském kraji a region Waldviertel s okresy Zwettl, Krems, Gmünd, Waidhofen an der Thaya a Horn na území Spolkové země Dolní Rakousko.

Mapa Euroregionu Silva Nortica
Česká část Euregia Silva Nortica má rozlohu 6 035 km², 444,5 tis. obyvatel a je v něm zapojeno 40 obcí jihočeského kraje. Území je součástí Českého masivu, s výrazným zastoupením Českobudějovické a Třeboňské pánve. Oblast má převážně zemědělský a rekreační charakter s tradičním rybníkářstvím. V Třeboňské rybniční soustavě je 70 km² vodních ploch.

 

Rakouská část Euregia Silva Nortica, region Waldviertel, má rozlohu 4 604 km² a 224 tis. obyvatel. Český masiv zde tvoří náhorní plošinu s charakteristickými formami zvětrávání žuly a ruly. V zemědělství a lesním hospodářství převažují střední a malé podniky. Cestovní ruch se orientuje na nabídku návštěvníkům, vyhledávajícím zdraví a sport.

Zdroj: Euregio Silva Nortica