Charakteristika okresu Prachatice

 

Okres Prachatice se nachází v jihozápadní části Jihočeského kraje. Západní část okresu sousedí s okresem Klatovy (Plzeňský kraj), severní část s okresem Strakonice. Na východní straně má společnou hranici s okresem České Budějovice, na jihovýchodě pak s okresem Český Krumlov. Na jihu sousedí okres v oblasti Nové Pece a Třístoličníku krátkou hranicí s Rakouskem a na jihozápadě tvoří hřebeny Šumavy přirozenou hranici se Spolkovou republikou Německo. Svou rozlohou 1 377 km2 se řadí okres Prachatice na čtvrté místo v Jihočeském kraji.

K 1. lednu 2016 byly v rámci optimalizace vojenských újezdů dle zákona č. 15/2015 Sb., provedeny územní změny, které změnily hranice krajů i okresů. Vojenský újezd Brdy byl zcela zrušen a další čtyři vojenské újezdy byly zmenšeny. Jedná se o území vojenských újezdů Boletice, Hradiště, Libavá a Březina.

Katastrální území jihočeského vojenského újezdu Boletice bylo zmenšeno o území nové obce Polná na Šumavě a další části výměry vojenského újezdu byly přičleněny k jiným obcím okresu Český Krumlov a Prachatice. Těmito územními změnami došlo ke změně výměry dotčených obcí okresu Český Krumlov a Prachatice. Území správního obvodu Český Krumlov a tedy i okresu Český Krumlov bylo zmenšeno o 182 ha, které naopak přibyly okresu a správnímu obvodu Prachatice.

Větší část okresu tvoří podhorská vrchovina, která v pohraniční oblasti přechází v horské pásmo Šumavy. Převážná část okresu se nachází v nadmořské výšce 600 - 800 m. Nejnižší nadmořská výška je v oblasti Netolicka (410 - 450 m). Nejvýše položená místa jsou pak na Vimpersku a Volarsku, kde se většina sídel nachází v nadmořské výšce 700 - 800 m i ve vyšších polohách. Nejvýše položenou obcí je obec Kvilda (1 062 m), nejníže leží část obce Podeřiště v obci Malovice (410 m). Nejvyšším bodem okresu je vrchol hory Plechý na hranici s Rakouskem ve výšce 1 378 metrů nad mořem.

Nejvýznamnější šumavskou řekou je Vltava. Pramení na východním svahu Černé hory v nadmořské výšce 1 162 m a délka jejího toku na území Šumavy přesahuje 120 km. Pod Novou Pecí se vlévá do Lipenské vodní nádrže. Další významnou řekou je Blanice, která je nad obcí Husinec přehrazena Husineckou přehradou. Jejími přítoky jsou Cikánský, Bělečský, Libotyňský a Zlatý potok se značně rozsáhlým povodím. V katastru obce Nová Pec se v nadmořské výšce 1 090 m nachází Plešné jezero, které je ledovcového původu. Oblast Netolicka je známa četnými rybníky.

Klimatické podmínky okresu jsou silně ovlivněny nadmořskou výškou a velkou členitostí terénu - jsou tudíž značně rozdílné. V nadmořských výškách nad 800 m je podnebí ve svém souhrnu mírně chladné až chladné, v oblastech pod 800 m mírně teplé. Průměrná roční teplota dosahuje v Husinci, který leží v nadmořské výšce 504 m, 7 °C; na Kvildě (1 062 m n. m.) však pouze 3,7 °C. V horských oblastech okresu je podle dlouhodobého měření v průměru více než 130 dnů se sněhovou pokrývkou. Průměrné roční srážky se pohybují od 500 mm v nižších polohách až po 1 100 mm v horských oblastech, na hřebenech hor dosahují až 1 500 mm.

Okres Prachatice není územím bohatým na suroviny, nejsou zde téměř žádné zdroje energetických surovin. Významným přírodním bohatstvím jsou však rozsáhlé lesy, které pokrývají 52 % plochy okresu. Jedná se především o jehličnaté a smíšené lesy. Z ostatních zdrojů se v okrese nacházejí ložiska rašeliny.

Silniční síť v okrese je poměrně hustá. Nejdůležitější silnice I. třídy prochází okresem od státní hranice (Strážný) směrem na Vimperk, Strakonice a Prahu v délce zhruba 40 km. Přímé železniční spojení má 17 obcí, včetně všech 4 měst. Okresem prochází železniční trať Čičenice - Prachatice - Volary, dále pak Strakonice - Vimperk - Volary s pokračováním na Kájov - Český Krumlov - České Budějovice. Tato trať má odbočku z Černého Kříže na Stožec a Nové Údolí. Obě předchozí tratě mají napojení na hlavní trať Plzeň - České Budějovice.

Trvalý nebo dlouhodobý pobyt má v okrese necelých 51 tis. obyvatel, tj. nejméně ze všech okresů v kraji. Hustota obyvatelstva dosahuje pouze 37 obyvatel na km2 a je nejnižší v mezi okresy v celé ČR. Hustota osídlení je nízká zejména v pohraniční části okresu, kde po odsunu německého obyvatelstva nedošlo k plnému dosídlení této oblasti a řada menších obcí úplně zanikla. V celkem šesti městech žije více než polovina obyvatelstva okresu (55 %). V dlouhodobém vývoji se počet obyvatel příliš nemění; například od roku 2000 celkový přírůstek ani úbytek nepřesáhly hodnotu 100 obyvatel. Na vývojové trendy mají vliv jak faktor přirozené měny, tak i migrace. V posledních letech však okres obyvatele převážně ztrácí. Na vině je především záporné migrační saldo, které i přes kladný přirozený přírůstek počet obyvatel už od roku 2009 snižuje. Počínaje rokem 2017 však obyvatel začalo opět mírně přibývat.

Podle výsledků sčítání lidu v roce 2011 bylo v okrese 24 tisíc ekonomicky aktivních osob. Z celkového počtu ekonomicky aktivních osob v kraji tak na okres připadalo zhruba 8 %. Stejný podíl připadá na okres také v počtu jednotek evidovaných v Registru ekonomických subjektů. V něm lze nalézt zhruba 13 tisíc záznamů. Podle odvětvové struktury (na základě dat ze SLDB 2011) lze za nejvýznamnější sektor označit průmysl. Připadá na něj zhruba 28% podíl, což je v kraji hodnota lehce nadprůměrná.  Díky tomu, že okres má i vyšší podíl osob zaměstnaných v odvětví zemědělství (o 2 procentní body vyšší než průměr kraje) a také v odvětví stavebnictví, zbývá na podíl osob zaměstnaných v terciárním sektoru necelých 57 %. V porovnání s ostatními okresy je zde nízký především podíl osob zaměstnaných v odvětví obchodu.

Poloha okresu v podhorské a horské oblasti, relativně čisté ovzduší, velké lesní plochy a klid vytvářejí příznivé podmínky pro rekreaci. Snaha o zachování přírodního prostředí se odrazila ve zřízení Národního parku Šumava (rozloha 685 km2 - včetně části Plzeňského kraje) a chráněné krajinné oblasti Šumava (rozloha 999 km2). Městskou památkovou rezervací je historické centrum města Prachatic, kde se nachází celá řada historických pamětihodností se vztahem k Janu Husovi a Solné stezce. Charakter přírodního prostředí okresu umožňuje především pěší turistiku a cykloturistiku, návštěvy kulturních památek a přírodních pozoruhodností. Na některých úsecích vodních toků (Vltava od Horní Vltavice až po Novou Pec, částečně i Blanice) lze provozovat i vodní turistiku. V zimním období jsou zde velmi dobré podmínky pro lyžařskou turistiku i rekreační sjezdové lyžování (Stachy, Zadov, Nové Hutě, Kvilda, Kubova Huť, Borová Lada).

Síť školských zařízení tvoří mateřské a základní školy, gymnázia, střední odborné školy a učiliště. Z vyšších stupňů škol je v okrese pouze jedna a to Vyšší odborná škola sociálně právní při SPgŠ v Prachaticích.

Zdravotnickou péči poskytuje v okrese 154 lékařů. V okrese jsou zřízeny samostatné ordinace praktického lékaře pro dospělé i pro děti a dorost a další specializované ordinace. Dále se v okrese nachází 5 domovů pro seniory, ve kterých je 377 míst. Příjemců důchodu je v okrese přes 14,8 tis., z toho je 8,7 tis. starobních důchodců. Starobní důchod sólo v průměru činil 13,2 tis. Kč.

Kulturní zařízení se soustřeďují převážně ve městech. Podle údajů z roku 2006 je na území okresu 6 stálých kin, 45 veřejných knihoven (včetně poboček), 13 muzeí, 1 divadlo s vlastním amatérským souborem ŠOS. Dále je registrováno 159 sportovních zařízení, z toho je 29 koupališť a bazénů s provozovatelem, 46 sportovních hřišť s provozovatelem, 32 tělocvičen včetně školských zařízení. Kryté plavecké bazény s celoročním provozem jsou v Prachaticích a ve Volarech. Krytý zimní stadion s umělým ledem je ve Vimperku.