Zjišťování spokojenosti obyvatel ČR
Infografiky s výsledky zjišťování spokojenosti obyvatel ČR se životem, tzv. well-being, v roce 2018. Tyto modulové otázky byly součástí pravidelného šetření Životní podmínky, jehož výsledky zveřejnil ČSÚ na tiskové konferenci 21. března 2019. Spokojenost byla hodnocena na škále od 0 do 10, kdy 0 značí úplnou nespokojenost a 10 naprostou spokojenost.
Hodnocení celkové spokojenosti se životem se podle pohlaví téměř nelišilo, muži průměrně dávali známku 7,5 a ženy pak 7,4. Oproti poslednímu zjišťování v roce 2013 je patrný nárůst celkové spokojenosti o půl hodnotícího stupně (z 6,9 na 7,4). Horší známku než 5, která znamená neutrální postoj ke spokojenosti, uvedla každá dvacátá osoba. Absolutní nespokojenost projevilo pouze 0,5 % hodnotitelů, naopak zcela spokojených se známkou 10 bylo 13 %.

Více než polovinu respondentů v průběhu posledních čtyř týdnů před datem rozhovoru provázely pocity stálého nebo častého štěstí a klidu. Naopak zhruba desetina z nich takové stavy téměř nepoznala. Padesát procent osob přiznává nervozitu, třetina osob připustila zcela negativní pocity, jako jsou osamělost či deprese.

Při hodnocení různých oblastí života osoby vyjádřily nejmenší spokojenost s finanční situací své domácnosti (6,7), méně spokojeni jsou rovněž s množstvím – nikoli využitím – času, který mají na činnosti, které je baví. Nejvyšší známky spokojenosti (průměrně 8,3) udělili obyvatelé České republiky osobním vztahům v rodině, s přáteli či se sousedy.

Vyhlídky do budoucnosti spatřuje více než třetina osob jako optimistické. Téměř dvě třetiny respondentů uvedly, že neočekávají v dalším roce žádnou změnu. Naopak pouze 7 % dotázaných uvedlo, že předpokládají zhoršení své celkové životní situace. V této oblasti se výsledek nejvíce odlišuje od stavu v roce 2013, kdy negativní vyhlídky zmínilo přes 20 % osob.
